feed info
6,544 článků z ČT24 - Věda
Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko
Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
Nejslavnější mešita v ohrožení. Hagia Sofia nemusí další zemětřesení zvládnout
Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby
Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bojoové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
Teplotní rekordy padají i ve čtvrtek. Sledujte kde
Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se začala přesouvat hlavně na Moravu.
„Tutanchamonova kletba“ zabíjela. Teď vědci zjistili, že houba může léčit leukémii
Věda znala houbu přezdívanou „Tutanchamonova kletba“ jako nebezpečnou, zejména archeologům totiž způsobovala vážné nemoci. Teď ale biologové popsali její doposud neznámé vlastnosti, které by se daly využít v medicíně.
Počet lidí ošetřených kvůli horku roste, za pár let se zdvojnásobil, ukazují data
Vlny veder jsou stále delší a intenzivnější. Protože lidský organismus je na takové extrémy citlivý, projevuje se to už i na lékařských statistikách. Dokazují to i data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za poslední roky.
Středa 2. července 2025
Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy
Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc...
Američtí meteorologové oslepnou, námořnictvo jim vezme data o hurikánech
Hurikánová sezona v USA by letos měla být podle předpovědí meteorologů aktivnější, než je obvyklé. V klíčových momentech ale vědci nebudou mít zásadní údaje pro předpověď pohybu, síly a nebezpečnosti bouří. Americké námořnictvo na konci července přestane data ze svých družic civilním meteorologům poskytovat.
Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy
Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
Astronomové objevili zřejmě třetího mezihvězdného návštěvníka
Věda zatím znala jen dvě tělesa, která se do sluneční soustavy dostala zpoza jejích hranic. Teď astronomové informovali o možném třetím. Objekt už protnul oběžnou dráhu Jupiteru.
Nový český patent řeší recyklaci vzácných zemin i závislost na Číně
Vědecký tým Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, bez nichž se neobejde moderní elektronika, medicína, automobilový ani obranný průmysl. Metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů, a to ekologickou cestou, pouhým srážením ve...
Ve vedrech trpí i volně žijící zvířata
Netopýři pijící z injekčních stříkaček, malí dravci vypadlí z hnízd... Ve středisku péče o zvířata ve francouzském regionu Gironde bylo kvůli vlně veder nutné se postarat o něco vyšší počet zvířat, než je obvyklé, což podle místních ošetřovatelů dokazuje, jak volně žijící zvířata v horku trpí, napsala agentura AFP.
Oppenheimer jako napůl Prométheus, napůl Sheldon Cooper dal lidem sílu jádra
Příběh Roberta Oppenheimera, který dal světu technologii schopnou ničit, ale také zahřát, je podobný antické tragédii. Kromě mytologického titána Prométhea připomínal také postavu z moderního sitcomu Sheldona Coopera.
Tuvalu se potápí. Roste zájem o klimatické vízum v Austrálii
O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes čtyři tisíce obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což je asi 42 procent populace. Píše to japonská agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci souostroví.
Čechů s demencí přibývá. A to se ještě neprojevilo stárnutí Husákových dětí, varuje expert
Do roku 2050 bude každých deset let přibývat v Česku pacientů s demencí o dvě třetiny. V polovině století jich bude už téměř 266 tisíc. Informace zazněly tento týden na semináři ve sněmovně. Předloni mělo přitom diagnózu Alzheimerovy demence, při níž jsou často pacienti odkázaní na péči okolí, jen přibližně 80 tisíc lidí.
Úterý 1. července 2025
Jako válka či pandemie. Vědci spočítali, že konec USAID by mohl stát 14 milionů životů
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit většinu amerického financování humanitární pomoci v zahraničí by do roku 2030 mohlo způsobit více než 14 milionů nadbytečných úmrtí. Třetina z nich by se přitom týkala dětí. Popsali to vědci v nové studii, která vyšla v lékařském časopise The Lancet.
Svrab se v Praze šíří rychleji než v předchozích letech
Rychleji než v předchozích letech se v hlavním městě šíří parazitární onemocnění svrab, které se projevuje vyrážkou a svěděním. Do konce června hygienici zaznamenali 300 případů, loni 517 za celý rok. V celém Česku bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce května přes 4400 nemocných, nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji.
Nový AI model diagnostikuje výrazně lépe než lékaři. Radí se sám se sebou
Je úspěšnější než lékařští profesionálové, je rychlejší než oni a je výrazně levnější, tvrdí Microsoft o svém novém nástroji umělé inteligence, který společnost představila na konci června. Podle firmy otevírá model „cestu k lékařské superinteligenci“.
Cílem je Země 2.0. Nová evropská kosmická mise má silný český podíl
Vědci už v podstatě dokončili satelit mise PLATO, která by měla s významnou českou pomocí hledat ve vzdáleném vesmíru exoplanety co nejvíce podobné Zemi.
V horku je zásadní uvědomit si, co je a co není vhodné jíst, říká mikrobioložka
V teplých dnech se může zkažené jídlo snadno stát zdraví ohrožujícím. Mikroorganismy, které mohou způsobovat zdravotní problémy, se mohou v optimálních teplotách mezi třiceti a třiceti sedmi stupni rozmnožit na zdravotně rizikové množství již po několika málo hodinách, říká mikrobioložka z Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT v Praze Kateřina...
Pondělí 30. června 2025
Lže i vydírá. Umělá inteligence se učí nové triky
Nejvyspělejší modely umělé inteligence na světě v poslední době začínají vykazovat nové chování. Aby dosáhly svých cílů, manipulují lidmi. Pozoruhodné je, že to dělá celá řada různých modelů od různých tvůrců.
Během sto let mohou vymřít stovky druhů ptáků, varují vědci
Za sto let bude na Zemi o pět stovek ptačích druhů méně než v současnosti, tvrdí ekologové z univerzity v Readingu ve svém novém výzkumu. Podle něj jsou hlavními příčinami úbytek přirozeného životního prostředí ptáků, silný vliv ale bude mít také změna klimatu.
V nejstarším městě světa mohl fungovat určitý matriarchát, naznačuje studie
Catal Huyuk je zřejmě nestarším městem, které lidé vybudovali. Existovalo na území dnešního Turecka už před devíti tisíci lety a obývalo ho možná až pět tisíc lidí. A významnou roli v něm hrály ženy, říká nový genetický výzkum.
Neděle 29. června 2025
Zombie-houby existovaly už v době dinosaurů, ukázal čínský výzkum
Parazitické houby měnící chování svých hostitelů nejsou výmyslem scenáristů. Doopravdy existují a podle nového výzkumu mají i velmi dlouhou evoluční historii. Planetu prokazatelně sdílely už s pravěkými plazy.
Sobota 28. června 2025
Dezinformace a nerovnost brzdí očkování dětí, varuje nová studie
Míra proočkovanosti dětí ve světě v posledních letech roste pomaleji a v některých zemích dokonce klesá, popsali vědci ve studii, která vyšla v odborném časopise The Lancet. Autoři to přičítají nerovnostem v přístupu ke zdravotní péči, omezením z doby pandemie covidu-19 a také dezinformacím o očkování. Ohroženy jsou kvůli tomu miliony dětí, hlavně v...