Ledově temný zrak černých děr rozežírá kvantovou koherenci
Fyzici spočítali, že horizonty událostí černých děr nakonec rozežerou prakticky všechny kvantové superpozice. Ať jsou kdekoliv. Podle nich jsou černé díry absolutními mistry dekoherence. Jejich tesknivé chřtány zírají na celý vesmír jako všudypřítomný a přitom úplně lhostejný pozorovatel. Kam se na fyziku hrabe H. P. Lovecraft.
Neděle 26. března 2023
AI dokáže odhalit podvodníky a neplatiče daní
K tomu, čemu se lidově říká obcházení povinnosti platit daně, se bohatým nabízí celá řada nástrojů. K oblíbeným patří daňová optimalizace se založením pobočky v daňovém ráji. Na tom by ještě nemuselo být nic nelegálního, kdyby…
Najdeme na milimetrových vlnách ultralehkou temnou hmotu?
Temnou hmotu by mohly tvořit ultralehké částice, jako jsou temné fotony. Tým japonské Kyoto University pátral po temných fotonech kolem 0,1 meV pomocí nové metody detekce na milimetrových vlnách. Jako obvykle nic nenašli, ale jejich výzkum by mohl přispět k dalšímu rozvoji telekomunikačních sítí.
Vojáci mohou ovládat robopsy pouhou myslí
Průlomové grafenové senzory pro snímání mozkové aktivity jsou zcela neinvazní a fungují pod vojenskou přilbou. Díky jejich spojení s Microsoft HoloLens je teď vojáci mohou využívat k „telepatickému“ řízení robotických psů. A také dalších elektronických systémů, včetně rozmanitých dronů. Stačí jen pomyslet…
Sobota 25. března 2023
Technologie Mantis nabízí převratný 3D tisk kovových objektů neomezené velikosti
Arizonský startup Rosotics přichází s revolučním metodou 3D tisku z kovu, která je efektivnější a levnější variantou tradičního laserového 3D tisku kovů. Systém Mantis využívá tisk rychlou indukcí a zvládne prakticky všechny typy kovů, co jsou komerčně dostupné v podobě drátů. 3 tiskové hlavy zpracují asi 50 kg drátů za hodinu.
Čtvrtek 23. března 2023
Džin utíká z lahve. Schopnou inteligenci Alpaca lze vycvičit za 600 dolarů
Trénink umělých inteligencí byl až doposud výsadou zkušených vývojářů s nemalými finančními prostředky. Teď ale přišla Alpaca ze Stanfordu a všechno se mění. Jsme svědky bouřlivé demokratizace všehoschopných inteligencí. Je jenom otázkou času, kdy zaklepou na Vaši mailovou schránku, přinejmenším. Připravte se na vše.
Negativně laděné titulky zvyšují čtenost online zpráv. Bohužel.
Krev dobře prodává. Platilo to pro tištěný bulvár a platí to i pro online zprávy. Lidská přirozenost vytváří začarovaný kruh. Fascinují nás negativní věci, tak jich jsou plné titulky, aby na ně všichni klikali, z čehož jsou pak všichni smutní. A smutek, ten v titulcích funguje nejvíc.
Středa 22. března 2023
Exploze na potrubí Severních proudů rozvířily toxický sediment
Mezi oběma místy, v nichž došlo k destrukci plynovodů, se nachází skládka z 2. světové války obsahující i chemické bojové látky. Dánští, němečtí a polští výzkumníci zveřejnili studii mapující možné důsledky explozí na podmořský život.
Turecko představilo pokročilý bojový stealth dron ANKA-3
Turecká společnost Turkish Aerospace Industries vyvíjí bojový stealth dron se samokřídlem ANKA-3. Brzy by mělo dojít na jeho první let. Na rozdíl od dronu Kızılelma společnosti Baykar upřednostňuje stealth vlastnosti před vysokým výkonem. Turecko má zaděláno na slibný mix bojových dronů, které se navzájem doplňují.
Úterý 21. března 2023
Dívka s náušnicí po kykladsku
Nepůjde teď o slavný obraz Johanna Vermeera, nýbrž o výtvarné téma doby kolem roku 600 před n. l., známé z kykladských ostrovů. Náušnice je velká, takže je zakotvená také ve tváři. Na Kykladách má svůj předobraz už v rané době bronzové.
Průlom v materiálech: Experimentální peptidové sklo se rozloží v kompostu
Tradiční sklo se vyrábí z křemičitého písku. Když se místo něj použije prášek z peptidů nebo aminokyselin vznikne biomolekulární sklo s pozoruhodnými vlastnostmi. Je skvěle průhledné, pevné a přitom se za pár týdnů až měsíců rozloží v kompostu. Nebo třeba v lidském těle, pokud by bylo součástí vstřebatelných implantátů.
Švýcarský robotický systém navrhuje, vyrábí a testuje papírová letadélka
Papírová letadélka jsou k nezastavení. Jenom kousek papíru a inženýrům přitom nedá spát. Nový robotický systém navrhuje design letadélek, šikovně je vyrábí je a nakonec je i ladně hází, aby je otestoval. Podobné automatické systémy by se mohly podílet na rychlém vývoji a testování nových konstrukcí letounů.
Tajemství teropoda xuanhanosaura
…aneb Existoval skutečně jurský čtyřnohý alosauroid?
Pondělí 20. března 2023
Překvapivě velkou hrozbou pro život ve vesmíru mohou být srážky s exoměsíci
Měsíc považujeme za romantického průvodce Země, který nám nabízí malebné noci a přílivy s odlivy. Podle simulací vývoje planetárních systémů bychom měli být rádi, že se Měsíc chová spořádaně. Vypadá to, že zvlášť u exoplanet v blízkosti hvězdy se může exoměsíc vzdálit od planety, vrátit se a vší silou do exoplanety narazit za pouhou 1 miliardu let od...
Neděle 19. března 2023
Ako odpáliť atómovú bombu (a zaistiť, aby nevybuchla náhodne)
Použitie nukleárnych zbraní je opäť na pretrase. A zdá sa to jednoduché: dáme dohromady kritické množstvo uránu 235U alebo plutónia 239Pu, rozbehne sa reťazová štiepna reakcia a bum! Tak prečo nad tým sedeli špičkoví vedci v Los Alamos celé dva roky?
Rolls-Royce vyvíjejí mikroreaktor pro Měsíc
Britští Rolls-Royce dostali finanční injekci od UK Space Agency, kvůli výzkumu a vývoji malých modulárních reaktorů pro lunární základny. Právě takové technologie budou zásadní pro vybudování a provoz lunárních základen. Pokud vše poběží podle plánu, měl by britský lunární reaktor letět na Měsíc v roce 2029.
Sobota 18. března 2023
Chmurné vyhlídky využití antidepresiv u chronické bolesti
Chronická bolest je vysilující fenomén, který postihuje přibližně každého pátého člověka na světě. Jedná se o jedno z nejčastějších důvodů, proč pacienti vyhledávají lékařskou pomoc, a je výsledkem celé řady kombinovaných biologických, psychologických a sociálních faktorů a zároveň tak vyžaduje multifaktoriální přístup v rámci léčby. Kromě...
Pátek 17. března 2023
Běžnou bakterií proti zhoubnému nádoru
Australští vědci infikovali zhoubný nádor oslabeným stafylokokem, aby připomenuli některým bílým krvinkám imunitního systému jejich poslání – škodlivé buňky nechránit, nýbrž ničit.
Inteligence GPT-4 si najala člověka kvůli překonání testu CAPTCHA. A lhala mu
Testování sladění inteligence GPT-4 s lidskými tvůrci a operátory sice neodhalilo plány na ovládnutí světa, ale prozradilo, že taková, stále vcelku prostá inteligence, dokáže najmout nic netušícího lidského zaměstnance a zmanipulovat ho do té míry, že jí umožní projít populárním CAPTCHA testem. Svět se mění před očima.
Čtvrtek 16. března 2023
Kvůli pokrokům v detekci se ponorky mohou stát zbytečnými
Vojenské technologie detekce ponorek se rozvíjejí před očima. Podle australských analytiků by se kolem poloviny tohoto století mohlo stát, že se oceán najednou stane „průhledným“ a ponorky v něm budou zřetelné jako pěst na oko. Pokud se analýzy nepletou, má ambiciózní obranný pakt v Indo-Pacifiku AUKUS, který je do značné míry založený na jaderných ponorkách,...
Středa 15. března 2023
Průlom ve kvantových výpočtech otevírá cestu k lokálním červím dírám
Kvantová teleportace je klasika. Teď se hlásí o slovo kontrafaktuální nehmotný transport neznámého qubitu, čili kontraportace. Na první pohled nemožný mechanismus by mohl přinést nový typ kvantového počítače, v němž bude komunikace komponent probíhat bez detekovatelných nosičů informace.
Úterý 14. března 2023
Brachiosaurus se na zadní nestavěl
…aneb V Jurském parku to měli nejspíš špatně
Doposud největší kompletně zmapovaný mozek patří larvě octomilky
Konektomika, čili mapování a výzkum neurálních spojení dosáhla doposud největšího úspěchu. 12 let tvrdé práce přineslo kompletní a detailní mapu všech neuronů a neurálních spojení doposud největšího mozku. Jde o larvu oblíbené laboratorní mušky octomilky, jejíž mozek obsahuje 3 016 neuronů, mezi nimiž funguje 548 tisíc neurálních spojení. Kdy se dočkáme...
Pondělí 13. března 2023
50 tisíc let staré viry z permafrostu nakazily améby. Jsou na místě obavy?
Virologové nalíčili dnešní prvoky na vzorku permafrostu od řeky Leny a z Kamčatky. Povedlo se jim ulovit celkem 13 nových gigantických DNA virů, kteří představují zástupce rodů Pandoravirus, Cedratvirus, Megavirus, Pacmanvirus a Pithovirus. Číhá v permafrostu apokalypsa?
Hydrogel jako lešení pro růst nových neuronů v poškozeném mozku
Tým šestnácti japonských vědců a jednoho úspěšného mladého českého chemika zveřejnil výsledky výzkumu, který může být prvním krokem k terapeutické metodě regenerace poškozené mozkové tkáně.
Neděle 12. března 2023
Co nalít mimozemšťanovi?
Voda je základem života. Ve vodě vznikl, díky vodě fungují veškeré životní procesy, a představuje přes polovinu hmotnosti našeho těla. Žádná forma pozemského života se dlouhodobě bez vody neobejde. To ovšem platí pro naši planetu. Uctili bychom ale sklenicí vody i případného mimozemšťana?
Nově objevený enzym vyrábí elektřinu ze „vzduchu“
Běžná půdní bakterie Mycobacterium smegmatis využívá enzym Huc hydrogenázu jako přírodní baterii, která generuje elektřinu díky vodíku v atmosféře. Funguje to i přesto, že molekulární vodík je v atmosféře nesmírně vzácná a jeho koncentrace se pohybuje ve stotisícinách procenta. Výjimečně stabilní a praktický enzym by mohl přivést nový typ energetiky.
Sobota 11. března 2023
Kalendářní astronomie ve starší řecké antice II, dokonce s 13. měsícem
Jak různě by mohl vypadat kalendář. Jak vyladit měsíce s cyklem měsíčních fází. A proč vlastně? A to naštěstí neměli týdny. Cesta k Metónově kalendářní reformě a dál. Ozvěnou tohoto úsilí je i slavný mechanismus z Antikythéry.
Pátek 10. března 2023
Nová americká jaderná střela Sentinel uspěla v prvním statickém zážehu
Northrop Grumman vyvíjejí v rámci modernizace americké jaderné triády novou mezikontinentální balistickou raketu LGM-35A Sentinel. Od roku 2029 by měla nahrazovat dosluhující střely Minuteman III, které zajišťují jaderné odstrašení již déle než 50 let. Úspěšný statický zážeh je významným milníkem na cestě Sentinelu do raketových sil.
Tyranosauří biomolekuly potvrzeny
…aneb Příběh „gravidní“ tyranosauřice pokračuje
Čtvrtek 9. března 2023
Proč je Venuše žlutá a jak hledáme život na Marsu
Záznam přednášky Jana Špačka a diskuze se studenty ze 7. 3. 2023 z Astrobiologického semináře Přírodovědecké fakulty UK.
Středa 8. března 2023
Astronomové vyrazili na lov tajuplných q-ballů
Kdyby temnou hmotu tvořily exotické bosony, mohla by se potulovat po galaxiích v podobě neviditelných chuchvalců q-ballů hvězdné velikosti. Prozradit by je mohla gravitace, přesněji řečeno gravitační mikročočky. První průzkum dat existenci q-ballů nevyloučil, ale pokud existují, taky by měly tvořit maximálně pár procent fenoménu temné hmoty.
Pennywise pod drobnohledem: Proč se vlastně lidé bojí klaunů?
Strach z klaunů čili koulrofobie je vlastně běžný. Lidé se k smrti děsí klaunů častěji než u řady jiných fobií, včetně extrémního strachu z výšek nebo létání. Britští psychologové šli po původu strachu z klaunů a zjišťovali, co by mohlo být hlavním motorem obav z klaunů. Výsledek je jiný, než byste nejspíš čekali.
Pondělí 6. března 2023
Fúze protonu s bórem 11 v magneticky udržovaném plazmatu
Tao Technologies je jedna ze startupových firem zaměřených na hledání možnosti využití fúze protonu s bórem 11. Spolu s japonskými fyziky publikovala výsledky experimentů s těmito fúzními reakcemi realizovanými v magneticky udržovaném plazmatu. Podívejme se, co to reálně přináší.
Následoval po Velkém třesku Temný třesk, co rozprskl do vesmíru temnou hmotu?
Standardní kosmologie předpokládá, že se záhy po Velkém třesku zrodilo záření, částice běžné hmoty i částice temné hmoty. Dvojice fyziků navrhuje, že během prvního měsíce po Velkém třesku mohlo dojít k separátnímu Temnému třesku, při němž vznikly částice temné hmoty. Pokud to tak bylo, mohli bychom detekovat specifické gravitační vlny takové události.
Neděle 5. března 2023
Galleri test
Analýza metylácie vo voľne cirkulujúcej DNA môže upozorniť na prítomnosť zhubného nádoru aj v jeho včasnom štádiu. Nakoľko sa táto veľmi sľubná vyšetrovacia metóda osvedčí v skríningu, ukáže už blízka budúcnosť.
Sobota 4. března 2023
Britské domácnosti se zapojují do virtuální elektrárny
Pro domácnosti ve Velké Británii, které vlastní solární panely a síťovou baterii SolarEdge Home Battery, je určený projekt virtuální elektrárny Battery Virtual Power Plant. Jeho cílem je podpora britské rozvodné sítě při špičkách spotřeby elektřiny. Účastníci projektu si mohou vydělat už jen tím, že se zapojí, případně i za poskytnutí přebytečné elektřiny...
Nová inteligence Kosmos-1 chápe význam obrázků a řeší vizuální IQ testy
Microsoft stvořil multimodální umělou inteligenci Kosmos-1, která analyzuje obrázky, dělá k nim popisky, odpovídá na otázky o obrázcích a ve vizuálních IQ testech porazí přinejmenším náhodu. Právě multimodální inteligence by mohly být klíčovým mezičlánkem k obecné, „opravdové“ umělé inteligenci, která zastane prakticky jakékoliv lidské intelektuální...
Pátek 3. března 2023
Také vynecháváte snídani?
Ať už tak činíte kvůli hubnutí, nebo z pohnútky tradované napříč kulturami, že je půst něco očistného co nám prospívá, mohly by vás zajímat výsledky pokusů z nichž vyplývá, že i odpírání si jen jednoho jídla denně, zanechává na imunitním systému vážné škody. Z pohledu ochrany před infekcemi se taková očista jeví jako velký hendikep.
Třetihorní dinosauři z Nového Mexika
…aneb James Fassett to stále nevzdává
Ultramasivní černé díry mohou vznikat splýváním trojic kvasarů
V kosmickém poledni, čili ve vesmíru mladém 2-3 miliardy let, se najdou i ultramasivní černé díry, jejichž hmotnost přesahuje 5-10 miliard Sluncí. Kde se tam taková monstra vzala? Podle kosmologické simulace Astrid je jednou z možností splývání trojic kvasarů. Postupným spojením jejich tří supermasivních černých děr by mohl vzniknout gravitační leviatan i v tak...
Úsvit technologií: V Evropě se používala kvalitní ocel již před 2 900 lety
Archeologové narazili na neklamné stopy používání popouštěné oceli na lokalitě Rocha do Vigio v Portugalsku, kolem roku 900 před naším letopočtem. Až doposud se přitom mělo za to, že ocel se v Evropě rozšířila až v době prosperující Římské říše. Předci si zaslouží respekt za technologickou zdatnost.
Středa 1. března 2023
Naxijský chrám (stavby v naxijském stylu)
Půvabná kuriozita mezi řeckými stavebními řády archaické doby, s unikátním řešením osvětlení interiéru. Přitom je všechno jen z kamene. Měl to být nejkrásnější chrám! Pro architekty to bylo krajně náročné. Postavili jich v tomto stylu jenom několik, včetně mysterijní svatyně.
Zapomeňte na elektronické chatboty. Rýsují se organoidní inteligence
Umělé inteligence potřebují ohromný počítačový výkon a sežerou spoustu energie. Co kdyby ale namísto klasických čipů umělé inteligence fungovaly na biopočítačích s mozkovými organoidy z lidských buněk? Co se asi od takových inteligencí dozvíme? Teprve s organoidní inteligencí OI přijde ta pravá zábava.
Úterý 28. února 2023
BAE Systems vyvíjejí pozoruhodný X-wing bojový dron STRIX
Nový bojový dron STRIX je vybavený 4 křídly. Připomíná rebelský X-wing nebo mikroraptora, který unese 160 kg výzbroje či přístrojů, s doletem 800 kilometrů. Jeho předností je kromě hybridního pohonu a kolmého startu s přistáním i značná skladnost. STRIX lze složit tak, že se pohodlně vejde do běžného přepravního kontejneru, což mu dává široké možnosti...