feed info

63 článků z Příroda.cz


Úterý 26. července 2022Středa 20. července 2022Pátek 15. července 2022Pondělí 11. července 2022


Tučňáci v Africe?

Tučňáci jsou typičtí zejména pro jižnější a chladnější oblasti kolem Antarktidy. Existuje však druh, který se vyskytuje v tropické jižní Africe, Tučňák brýlový. Ani ten však není nejseverněji žijícím druhem tučňáků. Pojďme se na něj podívat.


Čtvrtek 7. července 2022


Levný elektromobil v nabídce supermarketu

Líbilo by se vám mít v dnešní době šílených cen benzínu a nafty před domem zaparkovaný levný elektromobil s provozem zadarmo? Pokud vás od toho odrazuje vysoká cena elektromobilů, tak německý LIDL má nabídku přesně pro vás. Je v tom ale malý háček.

Maja Lunde a její, možná až příliš reálné, cli-fi Klimatické kvarteto

Maja Lunde je světoznámou norskou autorkou, kterou hodně proslavil právě úvodní román její cli-fi tetralogie Historie včel. Pod označením cli-fi si můžete představit sci-fi, kde hlavní roli hraje klimatická změna. V současné době mi přijde, že spousta zdánlivě nereálných věcí, které Maja ve svých knihách popisuje v příbězích z budoucnosti se stává pomalu...


Středa 6. července 2022


Maja Lunde a její, možná až příliš reálné, clifi Klimatické kvarteto

Maja Lunde je světoznámou norskou autorkou, kterou hodně proslavil právě úvodní román její clifi tetralogie Historie včel. Pod označením clifi si můžete představit scifi, kde hlavní roli hraje klimatická změna. V současné době mi příjde, že spousta zdánlivě nereálných věcí, které Maja ve svých knihách popisuje v příbězích z budoucnosti se stává pomalu...


Neděle 3. července 2022Pátek 1. července 2022Čtvrtek 30. června 2022


Za vůní levandule po Česku

Právě začínají nakvétat do plné krásy levandule. Kvůli této fialovomodré nádheře a úžasné vůni však nemusíte do Provence. Udělejte si voňavý výlet na některou z českých levandulových farem či zahrad.


Úterý 28. června 2022


Máte rádi čaj? Možná se pomalu měníte na Spidermana

Víte, co je eDNA? Vědci se zaměřili na její výzkum v čaji a došli k výsledkům, které jistě potěší milovníky pavouků, všech dalších členovců a komiksového superhrdiny Spidermana. Ale pozor: pokud vás trápí arachnofobie nebo třeba entomofobie, tak vás tento článek asi nepotěší.


Pátek 24. června 2022


Levandule – bylinka, co léčí duši

Vydejte se se mnou za krásou a nezaměnitelnou vůní této původem středomořské rostliny. Zjistěte, že tahle rostlina toho s umí mnohem více než jen ovonět a zkrášlit vaši zahradu, balkón, terasu, byt či dům. Vydejte se právě teď na výlet nejen do Provance ale i na česká levandulová pole.


Úterý 21. června 2022


Nezkreslená věda - věda, která baví

Pohodlně se usaďte, vypněte své mobilní telefony a připravte se na pořádnou jízdu. Takto začíná tato nádherná kniha plná zajímavostí ze světa „Nezkreslené“ vědy. Do něj vás už nějakou dobu zve Akademie věd České republiky na svém stejnojmenném seriálu na Youtube kanálu Otevřená věda.


Pondělí 20. června 2022


Budeme kuřata krmit konopím?

Když se řekne konopí, „tráva“ nebo rovnou marihuana - tak vás asi napadnou nejrůznější věci, ale krmení kuřat mezi nimi nebude. Což je ovšem chyba, protože konopí může být v chovu drůbeže pravděpodobně velmi užitečné.


Pátek 17. června 2022


Fenomén Sněžka

Ocitnout se na nejvyšší hoře Česka láká už od nepaměti snad každého turistu. Proto není divu, že je Sněžka jedním z míst, označovaných jako „Václavák“. Je to ale také velmi vzácné místo a proto bychom se k němu měli náležitě chovat.


Pondělí 13. června 2022


Sledujte pocitovou teplotu, aktivitu klíšťat, výskyt hub, pyly a další na portálu ČHMÚ

Při ranním brouzdání po internetu jsem úplně náhodou narazila na velmi zajímavé stránky, které jsou součástí portálu ČHMÚ. Jedná se o opravdu krásně řešenou Biometeorologickou předpověď. Na jednom místě se můžete zjistit jaké je riziko, že se venku potkáte s klíštětem, jaká je pravděpodobnost, že dneska v lese najdete houby, jak jsou na tom obecně pyly, kde...


Čtvrtek 9. června 2022


Ptačí řeč a inteligence sýkor koňader

Sýkora koňadra je krásný ptáček, kterého na krmítku většinou pozná i úplný laik. Tato naše největší a nejběžnější sýkorka má ale i některé zajímavé schopnosti, o kterých nejspíš nevíte.


Úterý 7. června 2022Pátek 3. června 2022


CHKO nebo NP Křivoklátsko?

Křivoklátsko patří z hlediska přírody k nejcenějším lokalitám v České republice. Už dlouho se tedy uvažuje o tom, že na cca 18% rozlohy současné CHKO Křivoklátsko vznikne pátý český národní park. Proti tomuto návrhu se zvedla vlna nevole zejména od místních lidí. Pojďme si shrnout aktuální dění a fakta.


Úterý 24. května 2022Pátek 20. května 2022


Jak se dá ochočit motýl?

Chtěli byste mít ochočeného motýla, který by vám ochotně sedal na ruku a poklidně na ní zůstal i při vaší chůzi? Máme pro vás návod, pomocí kterého se prý dá motýl ochočit.


Pátek 13. května 2022


Teplo a semenný rok smrku - pyl všude kam se podívám

Snad každý si na svém autě, oknech či dalších plochách všiml nánosu pylu. Je to způsobeno tím, že díky vysokým teplotám začala najednou kvést velká spousta více či méně alergizujících rostlin. Korunu tomu nasadilo to, že letošní rok je takzvaným semenným rokem smrku. Co to znamená a jsou v ohrožení alergici? Jak vypadá pylové zrnko smrku pod mikroskopem? Dozvíte...


Čtvrtek 12. května 2022


Výzva ministerstva: Nechte trávníky žít!

Nejrůznější zelené plochy jsou důležitou součástí našich měst. A protože řada lidí má ráda věci „hezky uklizené“ - což podle jejich mínění rozkvetlý trávník není, tak města na přání svých obyvatel trávníky velmi často sekají. Ministerstvo životního prostředí ale teď vydalo doporučení, jak se o obecní zelené plochy lépe starat.