- National Geographic
- 31. 10. 18:23
V době, kdy National Geographic přetváří své ikonické sídlo pro potřeby 21. století, přinášíme ohlédnutí za jeho historií, kdy sloužilo jako základna pro špiony za studené války i pro průzkumníky společnosti.
V době, kdy National Geographic přetváří své ikonické sídlo pro potřeby 21. století, přinášíme ohlédnutí za jeho historií, kdy sloužilo jako základna pro špiony za studené války i pro průzkumníky společnosti.
Letecké laserové skenování odhalilo v mexickém státě Campeche dosud neznámé mayské město Valeriana s rozsáhlou městskou zástavbou, chrámy a vodními rezervoáry. Tento objev spolu s dalšími průzkumy naznačuje, že mayská civilizace byla mnohem lidnatější a urbanizovanější, než se dosud předpokládalo.
Objev v Patagonii ukazuje, že žáby mají stádium pulce již nejméně 160 milionů let. Podívejte se, jak si vedou dávné žáby v porovnání s těmi dnešními.
Oblékání dětí do kostýmů a obcházení dveří pro dobroty je poměrně moderní tradice, ale její původ lze vystopovat až ke Keltům, a dokonce i k dávno ztracené vánoční tradici.
Američtí jedlíci nově mluví o problému zvaném „food noise“ (žravý šum). Zatím je těžké určit, zda je to jenom důsledek dlouhodobě špatných stravovacích návyků či agresivního metabolismu, jenž se jedlíkovi vtírá do myšlenek a nutí jej se najíst. Jedno je však jisté, že „to“ jde vypnout pomocí léků.
Pobřežní město Mokpo je ideálním výchozím bodem pro dobrodružství na moři – snadno dosažitelné ostrovy nabízejí pěší túry, výlety lodí a odlišné kultury.
Středa 30. října 2024
Pod Děčínem se řeka Labe zařezává do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu Evropy. Krajinu zdobí četné skalní věže a z útesů na hraně kaňonu se otevírají nádherné vyhlídky. Projít si jej můžete po trase jedné z etap Severní stezky Via Czechia v úseku z Děčína do Hřenska.
Druh nalezený u Nového Zélandu přináší zásadní poznatky o této málo známé a podivně vypadající skupině hlubokomořských paryb – chimérotvárných (ghost sharks).
V září roku 2023 zaznamenaly detektory seismické aktivity neobvyklý signál. Jednalo se nikoliv o běžný, rozkmitaný a na frekvence bohatý záznam zemětřesení, ale o monotónní hluk na pozadí, který trval devět dní a byl měřitelný prakticky na všech seismických zařízeních od Aljašky až po Antarktidu.
Mnoho antiperspirantů obsahuje hliník, který hraje důležitou roli při zastavování pocení. Odborníci tvrdí, že bez něj nemusí být deodorant tak účinný.
Následujících pět končin světa spojuje to, že jejich obyvatelé se v mnoha případech dožívají více než sta let. Autor související cestopisné knihy tato místa nazývá „modrými pásmy".
Úložiště jaderného odpadu představují nebezpečí pro nespočet budoucích generací. V souvislosti s tím, jak taková úložiště označit a popsat, vyvstává poměrně lapidární otázka s těžkou odpovědí: Kam takové informace napsat, aby se zachovaly? V minulém století kvůli tomu vznikl i nový obor.
Úterý 29. října 2024
Skupina německých vědců sledovala, co se děje se srdcem mladých lidí během intenzivního pití alkoholu a následujících 48 hodin. Jejich zjištění jsou alarmující – u každého dvacátého účastníka studie se objevily nebezpečné poruchy srdečního rytmu, které mohou ohrozit život.
Život ve skupině přináší mnoho výhod – od společné obrany proti predátorům až po péči o mláďata. Oxfordští vědci nyní v přelomové studii analyzovali data o 152 druzích živočichů a prokázali, že společenský způsob života skutečně prodlužuje délku života a období plodnosti v celé živočišné říši.
Lidstvo v roce 2019 spotřebovalo na vypěstování plodin ohromujících 6,8 bilionu kubických metrů vody. A podle nové studie publikované v časopise Environmental Research Letters toto číslo nadále poroste.
Z výzkumů vyplývá, že chmel obsahuje zcela výjimečný antioxidant xanthohumol, který se nevyskytuje jinde v přírodě. Vědci zkoumají nejen jeho terapeutické účinky na pacienty trpící různými závažnými chorobami, ale i jeho preventivní působení s příjemnou aplikací v podobě pěnivého moku.
Díky čerstvým ústřicím, pozorování ptáků v mokřadech a lenošení na pláži je malé městečko Oualidia okouzlující alternativou k Essaouiře na větrném pobřeží moře.
Také možná kroutíte hlavou nad tím, jak dnes učitelé matematiky na základních školách dělají z kdysi mechanických početních úkonů lehce „uměleckou“ disciplínu. Pokud ano, vězte, že nejste sami – jde o moderní trendy, jež překračují hranice států i kontinentů.
Pondělí 28. října 2024
Číňané jsou mistři v kuchyni, ale jejich láska k intenzivním chuťovým zážitkům má svou temnou stránku. Průměrný obyvatel této asijské velmoci spotřebuje denně 11 gramů soli, což je více než dvojnásobek doporučené dávky.
Zatímco se Arktida údajně otepluje čtyřikrát rychleji než zbytek planety, vědci objevili nečekaný přírodní mechanismus, který by mohl toto extrémní oteplování částečně brzdit. Klíčovou roli v něm hraje ochabující systém mořských proudů v Atlantském oceánu.
Před dvaceti lety našli vědci na tropickém ostrově ani ne metrovou kostru zakrslého hominida následně pojmenovaného Homo floresiensis. Jak tento lidský druh zapadá do našeho evolučního příběhu a proč zmizel, zůstává záhadou.
Město nedávno získalo řadu michelinských hvězdiček, ale návštěvníci by neměli přehlédnout jeho pouliční kuchyně, které nabízejí vše od místních mořských plodů až po sladké palačinky s oříšky.
Jeden ze tří dospělých v USA nemá dostatek železa, což má zásadní vliv na přísun kyslíku v těle. Zjistěte, jak může tento běžný nedostatek vést k vážnějším zdravotním problémům, pokud se neléčí.
Invazivní muchomůrce zelené se v Severní Americe daří. Ačkoli ji lze jen těžko rozeznat od jedlé, nenechte se mýlit: může vám způsobit pěknou paseku.
Neděle 27. října 2024
Pití mléka jiného zvířete je v přírodě neobvyklé – většina lidí totiž nesnáší laktózu. Proč to tedy lidé začali dělat zhruba před 9 000 lety?