feed info
2,206 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Osvobozenecký boj, nebo rudý teror? Občanská válka v indické džungli trvá už 55 let
Před patnácti lety označil tehdejší indický premiér Manmóhan Singh takzvané nakšality za největší vnitřní bezpečnostní hrozbu, které kdy Indie musela čelit. Jiná část indické společnosti ale jejich boj vnímala a vnímá jako legitimní ozbrojený odpor vůči útlaku ze strany státu a vlivných průmyslových korporací.
Mladí sadaři u Velkého Meziříčí zachraňují staré ovocné odrůdy. Mnohdy jsou to cenné stromy
V české krajině se nachází stovky odrůd ovocných stromů a lidé kolikrát ani nevědí, že mají na své zahradě zcela unikátní dřevinu, která je třeba jediná své druhu. „Když jsme začali sázet stromy do krajiny, chtěli jsme sázet staré odrůdy, což jsou odrůdy, které vznikly před druhou světovou válkou,“ vysvětluje sadař Jan Oulehla.
Migrující želvy mají podle vědců špatný orientační smysl. Po cestě do cíle se minou i o tisíc kilometrů
To, jak migrující živočichové, jako jsou mořské želvy, překonávají stovky až tisíce kilometrů na otevřeném oceánu, zajímá biology už od dob Charlese Darwina. Podle nové studie však některé mořské želvy možná ani nevědí, kam plavou.
Neděle 15. května 2022
Vypálené Vařákovy paseky. Příběh z konce války ve vzpomínkách Boženy Kršákové-Vařákové
Na sklonku německé okupace Čech a Moravy se nacistické bezpečnostní a ozbrojené síly (gestapo, SS, wehrmacht) pomstily obyvatelům několika vsí a osad, kteří na Valašsku pomáhali partyzánům. Například 19. dubna 1945 vypálili členové „trestného komanda“ pasekářskou osadu Ploština a zavraždili tam přes dvacet lidí, o čtyři dny později brutálně zavraždili více...
Barrandovský most byla unikátní stavba doby. Dodnes je jedním z nejdůležitějších dopravní uzlů v Praze
V pondělí začíná rekonstrukce Barrandovského mostu – dopravně nejvytíženější komunikace Česka. Řidiči po ní přejíždí Vltavu už 40 let. Pro dopravu – a nejen v hlavním městě - je to vedle Nuselského, jeden z nejzásadnějších mostů. A je to taky unikátní stavba v kontextu doby.
Sobota 14. května 2022
Oceány ztrácí teplotní paměť. Přichází o místa, kde se dosud držela místa s teplou i studenou vodou
Oceány ztrácejí některé své stálé vlastnosti, na které se vědci mohli spolehnout při nejrůznějších předpovědích. O každoročně stejně teplých nebo chladných místech v mořských vodách vědci mluví jako o „paměti“ oceánu. Ta je teď podle nich kvůli globálnímu oteplování v ohrožení. A jak předpovídají, do konce tohoto století pravděpodobně zmizí...
Čtvrtek 12. května 2022
Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry. Saggitarius A* se nachází v centru naší galaxie
Astronomové ve čtvrtek zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT), který snímek vytvořil s využitím celosvětové sítě radioteleskopů.
Nové teleskopy v Ondřejově zachycují spršky kosmického záření. Na českém území jsou jedinečné
Dva nové zobrazovací Čerenkovovy teleskopy vysokoenergetického záření gama představila ve čtvrtek Ondřejovská hvězdárna nedaleko Prahy. Jde o první a jedinečnou instalaci na území České republiky, v zemi ale budou pouze dočasně.
Indii zasáhla vlna veder. Z oblohy padají vyčerpaní ptáci, místní veterináři je musí zachraňovat
Záchranáři v západoindickém státě Gudžarát denně sbírají ze země desítky vyčerpaných a dehydrovaných ptáků, kteří padají z nebe, zatímco zemi spaluje vlna veder a zdroje vody vysychají. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na veterináře a ochránce volně žijících zvířat.
Středa 11. května 2022
Dnes před 80 lety: domácí odboj žádá zabití Moravce místo Heydricha, gestapo zatýká spisovatele Vančuru
Místo Heydricha atentát na Moravce – to žádal domácí odboj prostřednictvím vysílačky Libuše od českoslovenké exilové vlády v Londýně. V dalším díle deníku z protektorátu přinášíme události 11. až 15. května 1942. Od začátku dubna mapujeme prostřednictvím historických rekonstrukcí, co předcházelo útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Výroba revolučního hudebního přehrávače iPod po dvou desetiletích končí. Apple už jen doprodá zásoby
Americká technologická společnost Apple se po více než dvou desetiletích loučí se svým hudebním přehrávačem iPod. Firma v úterý oznámila, že poslední verzi tohoto přístroje - iPod Touch - bude prodávat pouze do doby, než vyčerpá nynější zásoby.
Úterý 10. května 2022
Nizozemská hymna slaví 90 let. Její kořeny ale sahají až do 16. století k Vilémovi Oranžskému
Napadlo vás někdy, proč mají Nizozemci tak rádi oranžovou barvu? Je spojená s Vilémem Oranžským, vůdcem revoluce v 16. století. Nizozemci mu říkají otec vlasti. A zpívají o něm i v písni „Wilhelmus“. Přesně před devadesáti lety 10. května 1932 ji oficiálně schválili jako státní hymnu. A má vůbec nejstarší melodii ze všech hymen světa.
Pondělí 9. května 2022
Orbitální hotel, kanceláře a bary. Jsou plány na obchodní centra ve vesmíru reálné?
Malý orbitální hotel do tří let a později další, větší. To jsou plány americké společnosti Orbital Assembly Corporation. Na oběžné dráze chce postavit dvě stanice, vlastně taková vesmírná obchodní centra. Podle návrhů tam budou kanceláře, vědecká pracoviště, restaurace, bary, tělocvična a luxusní ubytování pro vesmírné turisty.
Ferdinand Marek. Zapomenutý diplomat, kterého unesli do Moskvy
Případy stovek československých občanů zavlečených po konci druhé světové války vojenskou kontrarozvědkou Směrš do Sovětského svazu už byly mnohokrát popsány. Netýkají se ale jen etnických Rusů. Je mezi nimi i rakouský občan, diplomat Ferdinand Marek, kterému věnuje další pořad z cyklu Portréty historik Michal Pehr.
Amazon řeší falešná hodnocení. Podvodných recenzentů je podle firmy aspoň 350 tisíc
Jak moc záleží na hodnocení na internetu? Někdy může hrát roli v tom, které podniky budou přes večeři přeplněné, jindy poradí zákazníkům, kde nakoupit, nenakupovat, nebo i do čeho investovat. Recenze ale mohou být i podvodné a nakupujícím škodit. Právě tím se nyní zabývá technologický gigant Amazon.
Snížením konzumace hovězího masa by kleslo odlesňování. Alternativ existuje mnoho
Odlesňování patří k největším ekologickým hrozbám naší planety. A zároveň je to problém, který zatím nemá jednoduché řešení. Jedno se ale nyní nabízí, nahradit pětinu zkonzumovaného hovězího masa rostlinnou alternativou.
Neděle 8. května 2022
V březnu téměř nepršelo. Na konci dubna už hlásí sucho až pětina Česka
Přes některé poměrně deštivé týdny byl začátek letošního jara enormně suchý. Na půdní sucho začátkem jara upozorňovali zemědělci a pěstitelé napříč Evropou, tedy nejen v Česku.
Dinosauři měli peří a budou ho mít i v příštím Jurském světě, slibuje paleontolog Brusatte
I když badatelé dlouho tušili, že dinosauři a ptáci mají mnoho společného, až poslední tři dekády bádání potvrdily, že mezi oběma druhy je přímá souvislost. „Když přemýšlíme o dinosaurech, měli bychom si je představovat spíše jako velké ptáky než jako přerostlé ještěrky nebo krokodýly,“ zdůrazňuje paleontolog Stephen Brusatte.
Tvůrci z Brna připravili mobilní hru pro nevidomé. Zkusit si ji můžou i lidé se zdravým zrakem
Hra v mobilním telefonu, ke které člověk potřebuje jen zdravý sluch – s tím přišli vývojáři z Brna. Primárně je určena nevidomým, zahrát si ji ale můžou i lidé, kteří vidí. Tvůrci tím chtějí ukázat, jak se dá zabavit ve světě bez zraku. Hráči se ocitnou v pohádkovém příběhu a jejich úkolem je pomocí gest na displeji telefonu porazit nepřátele.
Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová
Jejího otce odvedli gestapáci začátkem října 1944 kvůli jeho židovskému původu, maminku o dva měsíce později. Bylo to smíšené manželství, takže patřili k těm, kteří byli zatčeni v Českých Budějovicích později. Paní Alena Popperová vzpomíná na to, jak prožívala druhou světovou válku.
Erupce sopky na Kanárských ostrovech: Příroda se vzpamatovává přímo před očima
Zemědělci stále sčítají škody a bojují s nánosy vulkanického popela a endemickou borovicí kanárskou. I stromy rostoucí blízko epicentra katastrofy už pomalu obrážejí novými pupeny.
Modernizace slapské elektrárny se blíží ke konci. Technici usadili poslední opravený turbogenerátor
Technici dokončili opravu tří turbogenerátorů slapské vodní elektrárny. Poslední nainstalovali na začátku týdne. Oprava šedesáti tunového zařízení trvala rok a stála 150 milionů korun. Do provozu ho technici uvedou do konce roku. Díky němu elektrárna vyrobí více energie a spotřebuje méně vody.
Jak připravit děti na povolání, která ještě neexistují. Startuje testování digitálních dovedností
Pětašedesát procent dnešních školáků bude pracovat na pozicích, které ještě nevznikly. Nejen české školství tak musí najít odpověď na otázku, jak děti připravit na profese budoucnosti, o kterých nevíme, co budou obnášet. Minimálně jedna věc je jistá: potřeba orientovat se v digitálním světě nikam nezmizí, právě naopak. Jak na tom aktuálně v Česku jsme,...
Sobota 7. května 2022
Ať Žižkův hrad Kalich opět ožije. Vězňové z litoměřické věznice pomáhají s obnovou zříceniny
Dobrovolníci pomáhají s odkrýváním zříceniny hradu Kalich, který si nedaleko Třebušína na Litoměřicku nechal v roce 1421 postavit husitský vojevůdce Jan Žižka. Dvakrát ročně na hradě pracuje také skupina odsouzených z litoměřické věznice. Ti z úbočí vyzvedávají kameny, které je třeba dostat až na samý vrchol kopce k základům opevnění.
Dříve běžná ryba karas obecný z českých vod mizí. Olomoučtí přírodovědci pomáhají se záchranou
V malém rybníku v areálu olomoucké přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se zabydluje padesát mladých ryb kriticky ohroženého karase obecného. Vysadili je tam v úterý přírodovědci, aby pomohli posílit v přírodě skomírající populaci. Dříve běžného obyvatele českých rybníků a tůní vytlačuje invazivní karas stříbřitý.