feed info
906 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Vyzýval k zájmu o demokracii, vadil nacistům i komunistům. Vatikán zváží blahořečení jezuity
Jezuita Adolf Kajpr je na počátku cesty k beatifikaci, jeho život bude ve Vatikánu zkoumat Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Málo se o něm ví, přitom prošel peklem koncentračních táborů a věznic – za nacistů i komunistů. „Otevíral otázky vztahu církve a společnosti, proto je inspirativní dodnes,“ připomněl v pořadu Vertikála jeho příběh děkan...
V železech s postřeleným partyzánem. Vzpomínky pasekáře Aloise Sedláře a jeho dcery Ladislavy
„V době noční mezi 14. a 15. březnem 1939 za sněhové vichřice přepadly naši republiku hitlerovské hordy. Bylo to pro mne neuvěřitelné, neboť jsem sloužil v naší armádě jako pohraniční voják,“ napsal Alois Sedlář v jedenáctistránkové strojopisné zprávě, nazvané Ze vzpomínek partyzána a politického vězně 1939-1945.
Sobota 23. ledna 2021
Nález starých lyží na půdě domu v Počátkách zřejmě změní historii lyžování na Vysočině
Kdo měl první lyže na Vysočině? To už teď asi přesně nikdo nezjistí. Jasné ale je, že kolébkou lyžování na Vysočině není jen Nové Město na Moravě. Rodina Miroslavy Hromasové totiž našla na půdě domu staré dřevěné lyže, které zrekonstruovala do původní prvorepublikové podoby. Nález pomohl odkrýt pozapomenutou lyžařskou historii města i zimní slávu...
Prodeji videoher se navzdory koronaviru dařilo. Celkový obrat českých studií bude asi pět miliard
Herní průmysl v Česku je zhruba dvakrát větší než ten filmový a televizní dohromady. Prodeji videoher se v uplynulém roce dařilo i navzdory pandemii koronaviru. Vývojáři z tuzemských studií mají rok od roku větší roční obraty, které se pohybují u hranice pěti miliard korun.
Hadice za 6000 korun. Prosté opatření uchránilo v Namibii před rybářskými loděmi o 99 % více ptáků
Namibie dokázala ochránit populaci ohrožených albatrosů a buřňáků díky jednoduchému a levnému opatření na rybářských lodích, které poslední léta odstrašují ptáky od smrtících sítí pomocí zavěšených pestrobarevných hadic. Ještě před deseti lety usmrtily lodě u pobřeží Namibie každý rok až 30 000 ptáků, tento počet se ale podařilo díky spolupráci...
Pátek 22. ledna 2021
Vědci přečetli 96 procent genomu ptakopyska. Vědí, co má společného s ptáky a savci
Vědci v genomu odhalili původ mnoha zvláštních znaků ptakopyska a celého řádu ptakořitných, do něhož patří. Identifikovali například směs genů, které běžně najdeme u savců, ptáků nebo plazů. Výzkum vedli badatelé z Kodaňské univerzity, ale podíleli se na něm i univerzity z USA, Číny a Austrálie. Mezi autory studie patří i slovenský genetik a absolvent Karlovy...
Předpověď: Únor bude chladný a přinese sníh i v nížinách, do konce ledna přetrvají teploty nad nulou
V únoru se zřejmě ochladí a bude sněžit i v nižších polohách. Na konci ledna v příštím týdnu ale může rtuť ještě přes den vystoupat až na sedm stupňů nad nulou. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, a z krátkodobé předpovědi ústavu.
Čtvrtek 21. ledna 2021
Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země
Zpočátku nevypadají snímky zvláštně, při bližším pohledu ale lze v šedých skvrnách rozeznat zvířata. Vědci z univerzity v anglickém Bathu pomocí satelitních fotografií počítají slony v Africe. Technika umožňuje zmapovat až 5000 km² za jediný den, ve kterém nebude žádná oblačnost. Veškeré počty navíc zvládne počítač pomocí předem nastavených algoritmů,...
Středa 20. ledna 2021
Všechny přístupové cesty do soutěsek v Hřensku jsou kvůli nebezpečí pádu stromů uzavřené
Přístupové cesty do soutěsek ve Hřensku na Děčínsku jsou až do poloviny dubna uzavřené. Nad stezkami k největší turistické atrakci Českého Švýcarska stojí stovky stromů, které jsou po kůrovcové kalamitě v tak špatném stavu, že hrozí zřícením.
Na vesmírné stanici přestal potřetí za půl roku fungovat ruský generátor kyslíku. Systém už je opravený
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom v úterý informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.
Úterý 19. ledna 2021
Před 35 lety napadl počítače první virus. Šířil se přes diskety, autoři se k němu otevřeně hlásili
Jména autorů, jejich telefonní čísla a adresy - takové informace šířil první počítačový virus Brain, úřady ho zaznamenaly přesně před 35 lety. Jmenoval se podle společnosti pákistánských bratrů, kteří ho naprogramovali. Virus se po světě šířil na disketách a žádná data uživatelů neničil. Technologii ale zneužili hackeři, dnes se snaží dostat k citlivým...
Pokud chceme lidi k očkování dostat, musí být rezervační systém přívětivější, varuje datový novinář
Jaké technické nedostatky má registrační systém pro očkování? A jak moc na jeho bezproblémovém fungování závisí úspěch celého projektu vakcinace proti covidu?
Pondělí 18. ledna 2021
‚Dnes nás fascinuje, co všechno věděl správně.‘ Vědci potvrdili Darwinův předpoklad o létání hmyzu
Řada ostrovních druhů hmyzu v arktických a subarktických oblastech v evoluci ztratila schopnost létat. Odborníci z australského Melbourne ověřovali hypotézu Charlese Darwina, že to souvisí se silou větru, který hmyz v těchto oblastech jižní polokoule ohrožuje. Populární přírodovědec se nemýlil.
Neděle 17. ledna 2021
Archeologové vykopali na pohřebišti v egyptské Sakkáře další cenné nálezy z období Nové říše
Egyptští archeologové v neděli představili další významné nálezy z vykopávek na pohřebišti v Sakkáře nedaleko Káhiry. Jsou mezi nimi například zdobené sarkofágy, pohřební masky, čtyřmetrový svitek papyru s jednou z kapitol knihy mrtvých či exemplář oblíbené deskové hry senet. Nálezy pocházejí z období Nové říše a vědci je datují lety 1550 až 1070 před...
Kryo-elektronové mikroskopy pomohly při studiu covidu. Vědci z Brna se je snaží zjednodušit
Klíčovými přístroji pro zkoumání virů jsou kryo-elektronové mikroskopy, které umožňují vědcům detailně popsat biologické struktury a jejich vlastnosti. Na to, aby byly tyto vysoce specializované nástroje přístupnější i méně proškoleným pracovníkům laboratoří, se zaměřili v Brně, evropské baště elektronové mikroskopie.
NASA otestovala nejsilnější raketu v historii. Místo osmi minut ale fungovala jen 75 sekund
Podařilo se, i když s menšími komplikacemi. Americká kosmická agentura v noci otestovala raketu, označovanou za nejsilnější v historii lidstva. S její pomocí chce NASA jednou znovu dopravit člověka na Měsíc. Jestli to ale bude skutečně do roku 2024 tak, jak si vedení projektu slibuje, to po mírně nevydařené zkoušce v Mississippi není jisté.
Sobota 16. ledna 2021
NASA v noci otestuje ‚nejsilnější raketu v historii lidstva‘. Má vrátit člověka na Měsíc
Americká NASA v noci vyzkouší svou megaraketu určenou k návratu člověka na Měsíc. Při pozemním testu v Mississippi vůbec poprvé zažehne najednou všechny čtyři hlavní motory rakety SLS. Zařízení budované ve spolupráci se společností Boeing při tom spotřebuje přes 32 tisíc hektolitrů paliva.
‚Bojí se, volá a pláče.‘ Sirotčinec zachraňuje mláďata nosorožců, jejichž matky zabili pytláci
V maximálním utajení, utopený v bujné vegetaci a za přítomnosti co nejméně lidí, funguje na severu Jihoafrické republiky sirotčinec. Je určený mláďatům nosorožců, jejichž matky zabili pytláci. Dostat se tam dá jedině s průvodcem a je třeba projet po cestě s hlubokými kalužemi, po níž pobíhají zvědavé opice i stáda žiraf, píše agentura AFP.
‚Měl radost, že to mělo úspěch.‘ Před 52 lety se na protest proti okupaci upálil Jan Palach
V sobotu si připomínáme 52 let od sebeupálení Jana Palacha. Dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy tak v centru Prahy protestoval proti okupaci Československa v srpnu 1968 a následné normalizaci. Rozsáhlým popáleninám podlehl o tři dny později.
Pátek 15. ledna 2021
VIDEO: Blue Origin má za sebou další test rakety s modulem pro posádku
Soukromá vesmírná společnost Blue Origin provedla další úspěšný test své rakety New Shepard s modulem, v němž mají v budoucnu létat vesmírní turisté. Raketa i modul, opakovaně použitelné, po přibližně deset minut trvající letové zkoušce bezpečně samostatně přistály, informovala společnost miliardáře Jeffa Bezose.
Čtvrtek 14. ledna 2021
Vesmírny kamion Cargo Dragon od SpaceX dokončil svou první misi. Na Zem přivezl víno i myši
Přistáním ve vlnách Atlantského oceánu zakončil v noci na čtvrtek úspěšně svou první výpravu mimo Zemi vylepšený kosmický kamion Cargo Dragon společnosti SpaceX. Zdárný návrat lodi z 38 dní trvající mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) potvrdily SpaceX a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Středa 13. ledna 2021
Finové vyvíjejí vakcínu proti covidu pro zvířata. Dánsko kvůli nákaze utratilo přes 15 milionů norků
Tým vědců na Helsinské univerzitě vyvíjí očkovací látku, která má před onemocněním covid-19 ochránit chovná zvířata, jako jsou norci. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na finský svaz chovatelů kožešinových zvířat Fifur. Cílem je zabránit rozšíření koronavirové infekce na finských farmách, ale i mezi volně žijícími živočichy.
Úterý 12. ledna 2021
V Británii draží klíč k místnosti, kde zemřel Napoleon. Z paláce na Svaté Heleně ho přivezl voják pro matku
Britská aukční síň Sotheby's nabízí ke koupi klíč k místnosti, ve které zemřel francouzský státník a vojevůdce Napoleon Bonaparte. Prodat by se mohl podle odhadu za 3000 až 5000 liber (87 000 až 145 000 korun), informovala agentura AFP.
Pondělí 11. ledna 2021
Raketový nástup a nyní pád. Sociální síť Parler, kterou si oblíbili američtí konzervativci, je nedostupná
Sociální síť Parler, jež je oblíbená mezi americkými konzervativci, je od pondělního rána nedostupná. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na server Down For Everyone Or Just Me, který monitoruje internetovou aktivitu. Parler čelí tlaku technologických společností, aby více moderoval příspěvky vyzývající k násilnostem.
Neděle 10. ledna 2021
Slibuji na svou čest aneb Z chaloupky na piedestal vědy
Na svět přišel Rudolf Musil v poměrně chudé rodině na periferii brněnské aglomerace v polovině 20. let minulého století. Přestože musel odmalička pomáhat nejen při běžném chodu domácnosti, ale i s dalšími pracemi, zbývalo ještě dost času na nejrůznější klukovská dobrodružství. Ta prožíval nejprve s partou vrstevníků, později v místním skautském oddíle –...