feed info
5,490 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Do vesmíru vzlétla evropská sonda, která má prozkoumat lidmi vychýlenou planetku
Evropská sonda Hera, která má prozkoumat vzdálenou planetku zasaženou při testu potenciální obrany Země, v pondělí odstartovala z kosmodromu v americkém státě Florida. Do vesmíru vzlétla na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX, ke svému cíli se dostane na konci roku 2026.
Antivirus: Telegram a policie? Durov ukázal, že kvůli svým uživatelům do vězení nepůjde
Sociální síť Telegram začne spolupracovat s policií. Po zatčení jejího šéfa Pavla Durova francouzskou policií platforma změnila své podmínky užití, nově říká, že vyhoví žádostem bezpečnostních složek, a u účtů podezřelých z trestných činů policii předá IP adresu uživatele a jeho telefonní číslo. Co to pro uživatele Telegramu znamená?
17 sestřelů za 28 dní. Před 110 lety se narodil hrdina bitvy o Británii Josef František
Britové i Poláci vyslovují jeho jméno s úctou, u nás je téměř neznámý. Josef František byl nejúspěšnějším zahraničním pilotem, který se v roce 1940 zúčastnil bitvy o Británii. Narodil se právě před 110 lety. Den po svých 26. narozeninách tragicky zahynul. Místo, kde se jeho letoun zřítil, připomíná už dva roky památník s informační deskou.
Sonda Hera se chystá ke startu do vesmíru. Na projektu se významně podíleli i čeští astronomové
V pondělí před 17. hodinou českého času má do vesmíru odstartovat mise Hera. Poletí k asteroidu Dimorphos. Do toho před časem narazila družice DART a vychýlila ho z dráhy. NASA si tak vyzkoušela, že umí změnit dráhu nebezpečných vesmírných těles. Sonda Hera teď zjistí, co přesně se s asteroidem stalo. Díky tomu vědci budou moci připravit další mise. V misi Hera...
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
Jako popularizátor vědy má na svědomí tisíce příspěvků na Wikipedii, je ale také spoluautorem dvou dětských knih o vesmíru. Kromě toho planetární vulkanolog Petr Brož provedl výzkum týkající se možnosti výskytu bahenních sopek na Marsu. „Každé těleso má něco svého, unikátního. A to je právě na tom oboru strašně fascinující – že vám nestačí chápat,...
Neděle 6. října 2024
Archeologové našli 200 let starý vzkaz od kolegy. Byl ukrytý v čichací láhvi galských žen
Tým studentských dobrovolníků na archeologických vykopávkách v severní Francii narazil na překvapivý objev. Při prohledávání pozůstatků galské vesnice na útesech nedaleko města Dieppe v Normandii objevil hliněný hrnec s malou skleněnou baňkou. A v ní 200 let starý vzkaz.
Japonské firmy nasazují umělou inteligenci do zákaznických služeb. Nutí je k tomu nedostatek lidí
Řada japonských společností začala v poslední době využívat umělou inteligenci (AI) k obsazování nezbytných pozic v zákaznickém servisu. Nutí je k tomu nedostatek pracovních sil v zemi, uvedla agentura Kjódó.
Čapkův svědek, Poláčkův mecenáš a rádce. Příběh rodu Firtů je úžasná sága, vypráví spisovatel Vacek
„Vybádat něco ke Karlu Čapkovi je prakticky nemožné, spíš občas nějaký střípek, a tak jsme se na Strži zaměřili na významné osobnosti, které se kolem Čapka točily, jeho nejbližší přátele,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka a spoluautor aktuální knihy pojednávající o rodu Firtů. Jaká náhoda ho k tématu...
Rallye a náklaďáky ničí umění v poušti. Motorky či dodávky jezdí přes 3000 let staré chilské geoglyfy
Každý rok se na severu Chile sejdou stovky závodníků z celého světa se svými terénními motocykly, džípy, čtyřkolkami a buginami. Závodí na okruzích dlouhých stovky kilometrů kolem pouště. Někteří z nich tím ale ničí geoglyfy, obrovské obrazy postav zvířat, lidí a předmětů, které na pouštních svazích vytvořili lidé před 3000 let.
Sobota 5. října 2024
Dřeviny, ptáci, brouci i bylinky. Zdravý les je takový, kde je všechno v souladu, říká biolog Karlík
Majitelé lesů musí znát nejméně 500 různých rostlin. Proč je to důležité? Jak poznat, jestli je les zdravý? A jaké květiny rostou v Praze? „Praha má úžasnou biodiverzitu, úžasnou přírodu. V Praze máte super suché stepní louky a máte tam mokřadní louky,“ vysvětluje doktor Petr Karlík z České zemědělské univerzity v Praze, z Katedry ekologie lesa Fakulty...
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny
Na internetovém portálu slavnevily.cz si lze přečíst stručný záznam o Adlerově vile v Beethovenově ulici č. 29 v Ústí nad Labem: „Doktor medicíny Hugo Adler si v zahradní čtvrti Klíše nechal postavit vilu od pražského architekta Hermana Müllera. Vila byla koncipována nejen jako byt, ale zároveň i jako ordinace s čekárnou. Architekt ji pojal jako symetrickou, osově...
Časová kapsle? Odborníci vyjmuli dosud neznámé dokumenty z kamen v Mahenově památníku v Brně
Kamna v Mahenově památníku v Brně obsahující dokumenty i papírový odpad prozkoumali odborníci. Vyndali z nich písemnosti, které tam s největší pravděpodobností vyhodila vdova po spisovateli Jiřím Mahenovi Karla.
Pátek 4. října 2024
Návrat tlačítek? Je to jen móda, i když na všechno se dotykové obrazovky nehodí, uznává Koubský
Věk dotykových obrazovek se možná chýlí ke konci a začíná návrat tlačítek, všímá si americký deník The Wall Street Jounal. Nový trend je podle něj vidět například u automobilů, do kterých výrobci stále častěji přidávají fyzické přepínače. „Ustaví se rovnováha, která bude maličko víc ve prospěch fyzických tlačítek, než je v tuhle chvíli, ale ne...
Čtvrtek 3. října 2024
Meteorolog Žák: Klima se mění, povodně budou ničivější. Rozumné by bylo záplavové oblasti opustit
Zářijové záplavy v Česku podle aktuálního odhadu České asociace pojišťoven způsobily pojištěné škody za 16,3 miliardy korun. Tisíce lidí stále nemají elektřinu, plyn nebo vodu. Oprava poničených inženýrských sítí potrvá na mnoha místech několik měsíců. Meteorolog Michal Žák vysvětlil v pořadu Jak to vidí... na Dvojce, že budou povodně v důsledku...
Přístup k vysokorychlostnímu internetu má jen půlka Čechů. Táhnou se povolení a kulhá poptávka
Česko by chtělo být zemí pro budoucnost neboli dle hesla hnutí ANO „Country for the future“ anebo místo „montovny mozkovna“, jak hlásá současná vláda. Na datech se ale ukazuje, že v řadě moderních technologií a také v potřebné infrastruktuře pro rozvoj ekonomiky stále jen doháníme průměr.
Zjistit nádor slinivky břišní z pár mililitrů krve. Lékaři testují unikátní metodu chemiků z Pardubic
Rakovinou slinivky břišní u nás ročně onemocní přibližně 2400 lidí a skoro 2200 ji za stejné období podlehne. Odhalit ji je dnes možné u rizikových pacientů pomocí pravidelných vyšetření slinivky břišní magnetickou rezonancí a endoskopickou ultrasonografií. Pokud se však potvrdí účinnost metody chemiků z Univerzity Pardubice, mohlo by se Česko stát první zemí na...
Středa 2. října 2024
Nejvyšší hora světa roste. Everest je každý rok o 2 milimetry vyšší a může za to nedaleká řeka
Podle nové studie je Mount Everest vyšší než kdy dřív. Řeka Arun na jeho úpatí eroduje skály a tlačí ho vzhůru. Všimli si toho vědci z University College London, podle kterých úbytek půdy v povodí řeky, vzdálené 75 km od hory, způsobuje, že se nejvyšší vrchol světa zvyšuje až o 2 mm ročně.
Tým čínských vědců vyvíjí robotickou kůži inspirovanou ptakopyskem. Dokáže vnímat na dálku
Čínští vědci se zabývají robotickou umělou kůží, stejně jedinečnou jako tvor, jímž se nechali inspirovat - malý australský savec ptakopysk podivný. Duální senzorický systém, který vědci vytvořili, dokáže zaznamenat a rozpoznat informace nejen z přímého fyzického doteku, ale také s pomocí zachycení elektrostatických změn v okolním vzduchu.
Úterý 1. října 2024
Tání ledovců způsobí překreslení hranic mezi Itálií a Švýcarskem. Změny se budou týkat dvou obcí
Švýcarsko a Itálie znovu překreslí část své společné hranice kvůli tajícím ledovcům, které představují přirozené předěly mezi oběma zeměmi. Alpská země schválila dohodu vedoucí k úpravě hranic, která začne platit po podpisu Itálie. Informaci přinesly zpravodajské servery Sky News a Euronews.
Pondělí 30. září 2024
Velká a malá písmena či speciální znak? V uhádnutí hesla to hackerům spíš pomáhá, upozorňuje Antivirus
Nejméně osm znaků, velká a malá písmena, speciální znak. Pokud je vám to povědomé, možná tak vypadají vaše hesla do pracovního počítače nebo do internetového bankovnictví. A co datová schránka nebo oblíbený e-shop? Dávají vůbec tato pravidla smysl, nebo nejsou dokonce škodlivá? Téma dnešního Antiviru s Janou Magdoňovou a Honzou Cibulkou.
Může přežít stoletý kaprovec? Pomůže mu, když se v USA omezí tradiční rybolov lukem
Americký kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus) je doma v Minnesotě, je podobný našemu kaprovi, ale jeho průměrný věk je 75 let. Jsou známí i kaprovci, kteří se dožili více než 100 let. Nedělá jim potíž migrovat a třít se podle plánu, ale potěr se často nedožije dospělosti. Co všechno dokáže tato téměř stoletá ryba? O tom se mluvilo na živém natáčení...
Neděle 29. září 2024
Počet malých ježků v liberecké záchranné stanici roste. Je jich o třetinu více než minulý rok
O nebývalé množství malých ježků se starají v liberecké záchranné stanici pro volně žijící handicapovaná zvířat Archa. Za poslední týdny léta jich tam přibyly desítky.
Kocour ztracený v Yellowstonském národním parku ušel přes 1000 kilometrů. Nakonec se vrátil domů
Ztracený kocour se po zatoulání v Yellowstonském národním parku po dvou měsících nakonec dostal domů do Kalifornie. Zvíře dokázalo přežít v obrovském národním parku, který je větší než některé americké státy. Aby se dostal domů, musel kocour jménem Rayne Beau ujít přes tisíc kilometrů.
Holokaust vs. umělá inteligence. Unesco varuje před manipulováním historie
Umělá inteligence vytváří zavádějící nebo nepravdivé příběhy o holokaustu. Deepfake technologie má potenciál manipulovat se zvukem a videem, což motivuje nenávistné skupiny k šíření dezinformací a nenávistného projevu.
Pole a zahrádky pod vodou: Co se děje s půdou a rostlinami na zatopených pozemcích?
Jezera s topícími se a pomalu hnijícími plodinami. I tak stále vypadají některá pole a zahrádky po intenzivních deštích a povodních. Někde bude trvat i dlouhé týdny, než se na ně bude moci dostat zemědělská technika. Povodně přitom mohly půdu i rostliny kontaminovat bakteriemi nebo třeba chemikáliemi. Zatopené plodiny byste proto rozhodně neměli jíst a při úklidu...
Když vidíte mrtvé každý den, už vám to ani nepřijde. Příběh Jaroslava Grosmana
V sobotu 5. října ve tři hodiny odpoledne bude v Roztokách u Jilemnice na domě č. p. 133 odhalena pamětní deska, oznamující, že právě zde žil Jaroslav Grosman, účastník druhého a třetího odboje, politický vězeň, kurýr a nositel řádu TGM z roku 2009.
Nová norská technologie umí rozložit textil na vlákna. Nepotřebuje k tomu chemikálie ani spoustu vody
Od příštího roku začne v Česku platit povinný sběr odpadního textilu. Co se ale s takovým tričkem nebo ručníkem stane? Nová norská technologie ukazuje, že by mělo být možné textil rozložit zpět na suroviny a vyrobit z nich další oblečení.
Zaplavené dokumenty nebo fotografie je potřeba urychleně zmrazit, pak teprve sušit, radí expertka
Národní technické muzeum nabízí pomocnou ruku při záchraně archiválií zasažených povodní. Muzeím, galeriím i archivům poskytne mrazicí box v Čelákovicích a vysoušecí pracoviště v Praze. Lidem pak radí zaplavené dokumenty šokově zmrazit na minus 20 °C, a to co nejdříve, než je nadobro zničí bakterie a plísně.
Klíčové středisko světové vědy a technologického pokroku CERN slaví 70 let. Přinesl řadu objevů
CERN, největší světové centrum pro výzkum částicové fyziky, už 70 let posouvá hranice našeho chápání vesmíru. Založení v roce 1954 bylo odpovědí na potřebu sjednotit evropský výzkum a zabránit úniku talentů do zámoří. Od té doby CERN přinesl řadu zásadních objevů, které formovaly naše chápání vesmíru, a stal se synonymem pro mezinárodní vědeckou...
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Báli se ve skutečnosti, že přijdou o svá korýtka, uvažuje historik
„Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do haj*lu? Robte niečo!“ Tato slova měl říct prezident a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Právě on byl symbolem strnulosti komunistického režimu, přezdívá se mu „prezident zapomnění“. Druhá polovina 80. let byla totiž poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“...
Sobota 28. září 2024
K mezinárodní vesmírné stanici vyrazila další raketa. Přiveze domů dva ‚trosečníky‘
Z Mysu Canaveral na Floridě v USA k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala mise Crew-9 pod hlavičkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi Crew Dragon společnosti SpaceX jsou místo původně plánovaných čtyř členů posádky jen dva. Dvě volná místa mají být příští rok v únoru využita k návratu „trosečníků“...
Objev tyranosaura v Mexiku. Nový druh odhaluje skrytou historii jižních predátorů
Vědci objevili pozůstatky tyranosaura s lehkou stavbou těla. Nález v Mexiku podporuje teorii o existenci vývojově odlišné jižní populace těchto prehistorických dravců.
Letohrádek Bellarie v Českém Krumlově zase září. Památkáři rokokovou památku kompletně opravili
Umělou jeskyni i kouzelný stoleček v letohrádku Bellarie v Českém Krumlově si vůbec poprvé můžou prohlédnout návštěvníci. Památkáři slavnostně otevřeli obnovenou rokokovou památku v zámecké zahradě. V pátek přišli pozvaní hosté, od soboty už můžou na prohlídku běžní turisté.
‚Je tu práce pro několik generací.‘ Archeologové v Maroku našli zemědělský komplex starý 5000 let
V oblasti Vádí Baht nedaleko marockého hlavního města Rabatu našel mezinárodní tým archeologů rozsáhlý zemědělský komplex starý 5000 let, který sloužil k produkci a skladování jídla. Jeho objevení dokazuje užší kontakty mezi africkým a evropským kontinentem, než se předpokládalo, napsal francouzský deník Le Monde.
Telegram změnil podmínky, Durov vyhověl úřadům. ‚Nechce se mu do kriminálu,‘ glosuje Koubský
Telegram změnil podmínky užívání, které dříve vylučovaly například předávání IP adres či telefonních čísel policii. Zakladatel služby Pavel Durov také oznámil, že Telegram smazal velké množství nelegálního a rizikového obsahu a upravil aplikaci tak, aby uživatelé nemohli nelegální obsah tak snadno vyhledat. „Telegram bezpečný není a nebyl,“ namítá...
Pátek 27. září 2024
V Národním parku Šumava se letos vytěžilo mnohem méně dřeva. Kůrovcová kalamita je na ústupu
Zhruba o čtyřicet procent klesla letos těžba dřeva v lesích Národního parku Šumava. Kůrovcová kalamita je na ústupu. Svou roli ale sehrálo i počasí a péče o lesy v chráněném území.
Mussolini měl totalitu, Hitlera nezajímala. Politolog vysvětluje, proč nebyli všichni nacisté blond
Hitler, Göring, Himmler – proč to nebyli blonďáci? Jak jim to u nacistů prošlo? Přijali by je i fašisté? A jak si k sobě Berlín a Řím našly cestu?
Nesnesitelné tropy, pak povodně. Zrychluje změna klimatu? Čeští vědci odpovídají a radí politikům
Počasí, jak jsme ho znali, končí. A politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima. Jejich pohled přinášíme po nejteplejším létě v historii a po ničivých povodních. Zaznělo i to, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k...
Analytik: Dřív byly trollí farmy fyzické třeba v Petrohradě. Dnes fungují autonomně pomocí AI
Rusko vytvořilo pomocí umělé inteligence víc obsahu k ovlivnění amerických prezidentských voleb než kterákoliv jiná mocnost, uvedl podle agentury Reuters zdroj z amerických zpravodajských služeb. Propagandisté ale v menší míře cílí i na další země včetně Česka. „Kromě zmatku, strachu, nenávisti a rozdělování společnosti u nás také vyvolávají nedůvěru k...
Čtvrtek 26. září 2024
Původní malby i zlatí bohové. Restaurátoři odkryli nové detaily výzdoby chrámu v egyptském Edfu
Egyptské chrámy dnes zaujmou prakticky jen svou impozantní architekturou. Pískovcové stěny přitom v dobách své největší slávy zářily barvami a někdy také zlatem jako v chrámu zasvěceného bohu Horovi ve městě Edfu. Tým restaurátorů z univerzity Julia Maximilliana ve Würzburgu tu společně s egyptskými kolegy odkryl pozůstatky výzdoby staré více než dva tisíce let....
Středa 25. září 2024
Pro spoustu lidí je to jediná alternativa k normální konverzaci, popisuje vztahy s AI společníky investor
Trend umělé inteligence zasáhne i vztahy a psychoterapii. Digitální společníci jsou stále sofistikovanější, dokážou simulovat konverzaci podobnou lidské, přizpůsobit se uživatelům na míru a poskytovat emocionální podporu. Někteří lidé s AI navázali vztahy, o kterých by řekli, že jsou skutečné. „Mají pocit, že to je konverzace extrémně podobná té, kterou by...
Hejno kriticky ohrožených poláků na Třeboňsku se rozrostlo díky spolupráci tří zoologických zahrad
Tři zoologické zahrady posilují populaci poláků malých na Třeboňsku. Tito vodní ptáci na začátku století z naší přírody téměř vymizeli kvůli vysušování mokřadů, v současnosti stále patří mezi kriticky ohrožené druhy. Zoo Hluboká, Zoo Ostrava a Safari Park Dvůr Králové spojily své síly, aby polákům malým na jihu Čech pomohly.
Meta představila první funkční prototyp brýlí pro rozšířenou realitu. Slibuje živý překlad ze čtyř jazyků
Americká technologická společnost Meta Platforms představila levnější verzi náhlavní soupravy pro virtuální realitu Quest 3S za 299 dolarů (zhruba 6750 Kč), první funkční prototyp brýlí Orion pro rozšířenou realitu a také aktualizace svých stávajících produktů pro virtuální realitu a umělou inteligenci (AI). Firma přístroje předvedla ve středu na výroční...
Jak se dostal okřídlený lev do Benátek? Slavná socha byla původně drakem z Číny, zjistili archeologové
Okřídlený lev, symbol Benátek, stojí na jednom ze sloupů na náměstí svatého Marka již po staletí. Jeho původ však dlouho zůstával nejasný. Podle teorie z 80. let minulého století měla socha původně představovat chiméru, mytické stvoření, a její tvůrci ji pravděpodobně odlili v Turecku v helénistickém období. Nyní ale vědci z univerzit v Padově a Benátkách...
Zemi by před srážkou s větší planetkou mohl ochránit jaderný výbuch, otestovali vědci
Naši planetu by před drtivou srážkou s větším asteroidem mohl ochránit jaderný výbuch. Tento způsob obrany Země, o kterém dlouho diskutovali vědci a snili hollywoodští režiséři, nyní pomocí experimentu otestovali výzkumníci z americké vládní laboratoře Sandia.
Není to jen přírodní zkáza. Za povodně v Česku může i lidská činnost, ukazuje mezinárodní studie
V našem regionu spadlo při nedávných povodních nejvíc srážek v historii měření a jde o čtyřdenní srážkový rekord s velkým náskokem. Tyto srážky zároveň byly nejméně o sedm procent silnější a celkově v této podobě dvakrát pravděpodobnější kvůli člověkem způsobené změně klimatu. Ukazuje to nová a pro Česko přelomová studie, kterou zpracoval...
Úterý 24. září 2024
Už dnes je těžké rozlišit, za čím stojí člověk a co je manipulace umělé inteligence, upozorňuje analytik
Homo sapiens roboticus. To je podle Dalibora Vavrušky člověk budoucnosti. Ten, který se musí naučit žít v době robotů, jež sám vytvořil. Je a bude jen na lidech, kam až počítačové systémy pustí, říká pro Český rozhlas České Budějovice matematik, specialista na digitální technologie, analytik a stratég.
Pondělí 23. září 2024
Mobil místo tlampače. Mobilní rozhlas využívá víc než polovina obcí v Pardubickém kraji
Varování, upozornění, ankety i nabídky trhovců. Tohle všechno umí mobilní rozhlas. Aplikaci využívají už víc než dvě stovky obcí v Pardubickém kraji a postupně přibývají další.
Antivirus: Útočníci zneužili identitu lékařky z Pardubicka, z obětí vylákali bankovní údaje
Prodáváte na internetovém bazaru věci po dětech, elektroniku nebo třeba kolo. Ozve se vám zájemce, podle podpisů v e-mailu je to zubařka z Pardubicka. Vše tedy působí důvěryhodně, přesto ale jde o bazarový podvod. V našem pravidelném pořadu Antivirus tento případ popíšou Jana Magdoňová s Honzou Cibulkou.
První robot byl jen ‚na koukání‘. Nový má i chapadlo, popisuje průzkumný stroj pro Fukušimu odborník
Japonsko je po třinácti letech připraveno odebrat z poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě první tři gramy roztaveného jaderného paliva. Úklid zamořeného prostoru mezi reaktory zahájí roboti. „Předchozí robot (vyslaný v roce 2015), byl opravdu jenom průzkumný, na koukání. Kdežto tenhle už má i mechanickou ruku s chapadlem, které je schopné sbírat vzorky,“...