feed info
5,833 článků z ČT24 - Věda
Bakterie chrání před antibiotiky bodyguard, popsali čeští vědci
- ČT24 - Věda
- 31. 10. 11:45
-
Důležitý krok v boji s antibiotickou rezistencí, která patří mezi hlavní výzvy současné medicíny, udělali vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ve spolupráci s Mikrobiologickým a Biotechnologickým ústavem. Podařilo se jim popsat, jakým způsobem se mykobakterie brání proti antibiotiku rifampicin.
Vědci zaznamenali největší masakr v oceánu. Tresky usmrtily miliony huňáčků
- ČT24 - Věda
- 31. 10. 11:31
-
Větší masakr ještě vědci nikdy nepozorovali. Během několika hodin pohltily hladové tlamy predátorů přibližně deset milionů zvířat. Událost, která se odehrála roku 2014 v oceánu, teď popsal mezinárodní vědecký tým.
Živelní pohromy jsou ničivější kvůli změně klimatu, říká nová studie
- ČT24 - Věda
- 31. 10. 09:03
-
Změna klimatu zhoršila dopad katastrof způsobených počasím a platí to u všech deseti nejvíce smrtelných událostí za posledních dvacet let, konstatuje studie organizace World Weather Attribution (WWA). Vědci u všech našli posilující vliv lidmi způsobené změny klimatu. Celkem si tyto katastrofy vyžádaly přes 570 tisíc lidských životů.
Archeologové objevili na jihu Mexika pozůstatky obří mayské metropole
- ČT24 - Věda
- 31. 10. 08:53
-
Archeologové objevili na jihovýchodě Mexika pozůstatky velkého mayského města, v němž podle nich v době jeho největšího rozkvětu kolem roku 800 mohlo žít až padesát tisíc lidí. Šlo by tak o jedno z největších dosud známých mayských měst z předkolumbovské Ameriky.
Středa 30. října 2024
Česko vyšle dvě družice. Výhledově pomohou s kosmickým smetím
- ČT24 - Věda
- 30. 10. 15:24
-
Česká mise VZLUGEM vyšle do vesmíru dvě družice. Z nově otevřeného vesmírného operačního centra Space Operations Centre je budou řídit operátoři Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). Ti budou moci družice k sobě podle potřeby například přibližovat a vyvinuté technologie poté využít k ochraně nebo k úklidu kosmického smetí na oběžné dráze,...
Tuberkulózy bylo loni nejvíc od začátku sledování. Zemřelo na ni víc lidí než na covid
- ČT24 - Věda
- 30. 10. 12:24
-
Tuberkulóza (TBC) byla loni nově diagnostikována asi 8,2 milionu lidí na celém světě, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde podle ní o nejvyšší počet od roku 1995, kdy začala s globálním monitoringem tohoto bakteriálního onemocnění.
Emoce hnusu je evoluční ochrana před otravou, říká psycholožka
- ČT24 - Věda
- 30. 10. 10:26
-
Emoce hnusu je podceňovaná. Pocit znechucení ale člověka chrání před nakažením viry nebo patogeny, které by ho mohly připravit o život. Jedná se o velmi silnou evoluční emoci, řekla Iva Poláčková z Psychologického ústavu Akademie věd. Nejčastěji se totiž lidem hnusí například červi, kteří mohou být ve zkaženém jídle. Obecně lidi znechucuje podezření, že je...
Čínské Tisíce plachet by mohly zakrýt hvězdy, varují vědci
- ČT24 - Věda
- 30. 10. 10:05
-
Skupina vědců zveřejnila své obavy z nové čínské satelitní sítě. Její družice jsou totiž výrazně jasnější, než astronomové doporučují. Mohly by narušit pozorování vesmíru víc než americké satelity Starlink.
Úterý 29. října 2024
Mozkovou mrtvici odhalí jednoduchý FAST test
- ČT24 - Věda
- 29. 10. 17:09
-
Cévní nemoci mozku patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. V první polovině loňského roku jim v Česku podlehlo 3300 lidí. V 85 procentech případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Při pozdní reakci ale zanechává vážné následky, nebo končí i úmrtím. Rozpoznat mrtvici, a zachránit tak život svému blízkému, přitom může i dítě.
Kolem Evropy bývala hradba ústřic
- ČT24 - Věda
- 29. 10. 13:40
-
Ústřice kdysi tvořily rozsáhlé útesy podél většiny evropského pobřeží. Ale před více než sto lety tyto složité ekosystémy zanikly, ukazuje nový výzkum.
Planetka o velikosti čtyř Mount Everestů způsobila podle studie rozkvět života
- ČT24 - Věda
- 29. 10. 12:20
-
Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso – konkrétně až 200krát větší – zasáhlo naši planetu před třemi miliardami let. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod...
Domek v Pompejích ukrýval erotické fresky
- ČT24 - Věda
- 29. 10. 11:16
-
Archeologové při průzkumu zasypaných starověkých Pompejí odkryli malý dům, jehož stěny zdobí erotické fresky. Nález je podle nich důkazem proměn architektonického stylu v průběhu 1. století našeho letopočtu a také zájmu Pompejanů o erotické umění.
Ježků západních ubývá, jsou na hranici ohrožených druhů
- ČT24 - Věda
- 29. 10. 10:16
-
Ježků západních, kteří jsou jedním z druhů žijících i na území Česka, ve volné přírodě po celé Evropě ubývá. Zatímco dříve byli tito hmyzožravci na seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) vedeni v kategorii málo dotčených druhů, tedy nejméně ohrožených na sedmistupňové škále, nyní klesli o jednu příčku do kategorie téměř ohrožených.
Pondělí 28. října 2024
„Neškodná“ antibiotika způsobují vznik bakterií odolných vůči lékům poslední záchrany
- ČT24 - Věda
- 28. 10. 07:30
-
Mezinárodní tým vědců zjistil, že antibiotikum rifaximin běžně předepisované pacientům s onemocněním jater vedlo k celosvětovému výskytu téměř neléčitelné formy superbakterie. Označuje se jako vankomycin-rezistentní enterokok (VRE) a často způsobuje závažné infekce u hospitalizovaných pacientů.
Neděle 27. října 2024
Meteorologický čas je jako skryté lepidlo, které spojuje svět
- ČT24 - Věda
- 27. 10. 09:00
-
Změna času ovlivňuje celou řadu oblastí lidského konání. Včetně práce meteorologů. A to přesto, že „jejich čas“ tyto posuny ignoruje.
Sobota 26. října 2024
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Lovem
- ČT24 - Věda
- 26. 10. 07:40
-
Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podíleli na odlovu dvou největších sumců v portugalských sladkých vodách. Jeden měřil 222 centimetrů a vážil 76,5 kilogramu a druhý měl 228 centimetrů a vážil 91,5 kilogramu. Sumec velký je ve vodách ve státech jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem, který poškozuje ekosystémy a představuje...
Pátek 25. října 2024
V chráněných oblastech příroda trpí víc než jinde
- ČT24 - Věda
- 25. 10. 15:49
-
Pokles biologické rozmanitosti je rychlejší v chráněných oblastech než mimo ně. Vyplývá to z výzkumu vědců z Přírodopisného muzea v Londýně (NHM), který je podle nich varovným signálem pro vedoucí představitele světové ekologické scény, kteří se sešli na konferenci OSN o biodiverzitě COP 16 v kolumbijském Cali.
Nad Českem ve čtvrtek zazářil výrazný bolid, astronomové situaci vyhodnocují
- ČT24 - Věda
- 25. 10. 11:16
-
V noci ze čtvrtka na pátek se na několik sekund nad oblohou v Česku objevil velmi výrazný záblesk. Šlo o takzvaný bolid, tedy jev způsobený hořením vesmírného tělesa v atmosféře Země.
Nebezpečné věčné chemikálie pije až pětina Američanů. Jsou i v české vodě
- ČT24 - Věda
- 25. 10. 10:36
-
Přibližně 71 až 95 milionů obyvatel Spojených států může být závislých na zásobování pitnou vodou z podzemních zdrojů znečištěných chemikáliemi známými jako PFAS, popsali vědci Americké geologické služby. Ukazuje to na míru problému, který věčné chemikálie představují pro lidské zdraví. Jejich výskyt ve vodě zkoumali i čeští vědci.
PŘEHLEDNĚ: Grafy ukazují, jak je na tom česká věda
- ČT24 - Věda
- 25. 10. 07:00
-
Český statistický úřad (ČSÚ) vydal čísla o tom, jak si tuzemská věda vedla do roku 2023. Na výzkum a vývoj bylo vynaloženo téměř 140 miliard korun. Nejvíce nových peněz přišlo ze zahraničí. Počet pracovníků ve vědě dle ČSÚ stagnuje, v posledních třech letech se pohyboval okolo 123 tisíc.
Čtvrtek 24. října 2024
Vzácné šperky i kostry koní. Na Brněnsku zkoumají hroby „dlouhobradých“
- ČT24 - Věda
- 24. 10. 14:27
-
Rozsáhlé pohřebiště přibližně se stovkou hrobů zkoumají odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd Brno nedaleko Pasohlávek na Brněnsku. Kromě tělesných ostatků lidí různého věku tam našli i kostry koní a psů. V některých hrobech byla i bohatá výbava naznačující, jak mocní lidé zde leží.
Delfínům vadí sonar mnohem více, než se předpokládalo
- ČT24 - Věda
- 24. 10. 13:00
-
Vědci už roky předpokládají, že mořští kytovci nemají rádi sonar. Podle řady výzkumů by měl mít negativní dopad na jejich chování. Dokonce bývá někdy spojován s chováním sebevražedným, kdy velryby a delfíni končí mrtví na pobřeží. Celý fenomén je ale zatím nedostatečně prozkoumaný. Změnit se to teď pokusili přírodovědci z Kalifornské univerzity v Santa...
Vědci poprvé detailně nafilmovali, jak vypadá ovulace
- ČT24 - Věda
- 24. 10. 12:39
-
Německým biologům se podařilo pomocí vylepšené technologie nafilmovat, jak vypadá okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Doufají, že jejich zobrazovací technika by mohla pomoci v řadě oblastí.
Slované i Germáni si do Evropy přinesli vlastní myši, ukazuje výzkum
- ČT24 - Věda
- 24. 10. 11:18
-
Úzký vztah mezi myší domácí a člověkem je pro vědce jedinečnou příležitostí k výzkumu historických migrací lidské populace. Nové poznatky přinesla studie českých vědců. Rozsáhlý výzkum zahrnoval genetické vzorky více než osmi tisíc myší. Jeho výsledky posouvají dosavadní představy o kolonizaci Evropy myšmi a nabízejí možnost nově nahlédnout na vzájemné...
Jak prchat před deštěm? Fyzik vytvořil rovnici, která to řeší exaktně
- ČT24 - Věda
- 24. 10. 10:57
-
Vyplatí se vůbec utíkat před deštěm? Podle selského rozumu ano, ale dá se to nějak vědecky ověřit? Podíval se na to francouzský fyzik, který dokonce vytvořil exaktní matematickou rovnici.