feed info

8,449 článků z OSEL.cz

Dlouhodobá paměť není zadarmo: Musí dojít k poškození nervových buněk

Když děláte míchaná vajíčka, musíte nejdříve vajíčka rozbít a až pak si pochutnáte. Dlouhodobé vzpomínky se vytvářejí podobně. Neurony v hippokampu nejprve vyvolají zánět a rozbíjejí DNA a poté ji opravují, aby se mohla vytvořit seskupení neuronů, která uchovají vzpomínku na dlouhou dobu. Matička Příroda opět improvizovala.


Pondělí 22. dubna 2024


US Navy připravují test lodní vysokoenergetické mikrovlnné zbraně METEOR

Americké námořnictvo by rádo co nejrychleji získalo účinný mikrovlnný systém pro obranu lodí. V roce 2026 by mělo dojít na námořní testy vyvíjeného systému METEOR. Měl by fungovat proti dronům a podobným levným cílům, ale také proti balistickým protilodním střelám, které lze očekávat od technologicky vyspělých protivníků.


Neděle 21. dubna 2024


Immanuel Kant

Ikonický filosof klasického novověku se narodil právě před 300 lety. Tady to bude hlavně o jeho geniálních nápadech v astrofyzice a specificky břitkém humoru. Pak něco málo o jeho kritice lidských poznávacích schopností. A jen letmo o nové metafyzice a morálce, neboť to jsou věci všude omílané a ne vždy přitažlivé.

Systém AUAR využívá mikrotovárny k rychlejší a levnější stavbě domů

Stavebnictví se topí v problémech. Řešení by mohly přinést robotické minitovárny s nízkými kapitálovými náklady, které nabízejí úspory na práci a ještě větší na dodavatelských řetězcích a logistice. Automated Architecture (AUAR) s nimi chtějí v roce 2030 stavět 75 tisíc nízkoenergetických domů ročně.


Sobota 20. dubna 2024


Exotický supravodič je možné ovládat magnetickým polem

Mezinárodní tým fyziků vytvořil exotický materiál, jehož supravodivost lze ovládat vnějším magnetickým polem. Je to 2D topologický izolátor ze rtuti manganu a telluru, který spojuje výhody supravodiče s ovladatelností topologického izolátoru. Už teď se rýsují zajímavé aplikace v supravodivých technologiích.


Pátek 19. dubna 2024


Radikální kosmologie: Je náš vesmír plný tachyonů?

Dvojice amerických fyziků vybudovala velmi exotický model vesmíru, který je založený na tachyonech, neblaze proslulých hypotetických částicích, které si nedělají hlavu z rychlosti světla ani z kauzality. K překvapení všech zúčastněných vyšlo najevo, že tachyonový model světluje data pozorování supernov typu Ia stejně dobře jako standardní kosmologie.


Čtvrtek 18. dubna 2024


Podivuhodný zlaten je novým želízkem v ohni 2D materiálů

Grafen je sice stále úžasný, ale o pozornost světa se perou další 2D materiály. Novinkou z výhně objevů materiálových vědců je zlaten od týmu švédské Linköpings universitet, 2D materiále z jediné vrstvy atomů zlata. Mohl by se uplatit jako velmi výkonný katalyzátor rozmanitých procesů nebo třeba při výrobě elektroniky.


Středa 17. dubna 2024


První známá přírodní fraktální molekula je matematickým zázrakem

Prostá kokální sinice obsahuje fascinující strukturu, kterou vytváření molekuly běžného enzymu citrátsyntázy. Elektronový mikroskop ukáže elegantní Sierpińského trojúhelníky, jednoduchý, ale uhrančivý fraktální tvar. Nejlepší na tom je, že to zřejmě vzniklo pár jednoduchými mutacemi a nejspíš to k ničemu neslouží. Čirá estetika na molekulární úrovni.


Pondělí 15. dubna 2024


Případ B.O.A.T. Nejjasnější gama záblesk odpálilo zhroucení masivní hvězdy

Astrofyzici prozkoumali rekordní gama záblesk GRB 221009A, přezdívaný B.O.A.T. a potvrdili, že šlo o supernovu, tedy kolaps a následnou explozi velké hvězdy. Zároveň se ale ukázalo, že šlo o běžnou, nikoliv výjimečně silnou supernovu a že při této explozi oproti očekávání zřejmě nevznikly velmi těžké prvky jako zlato či platina.


Neděle 14. dubna 2024


Slavíme padesátiny nálezu Etiopanky přezdívané „Lucy“

Jméno dostala podle písně Beatles, kterou večer hráli v táboře v den kdy jí v údolí Awash našli. Přesto, že by jí dnes táhlo na 32 milionů let, podařilo se zjistit nejen kde a jak chodila, ale i jak vypadala. Je ale tato samice raného australopitéka skutečně matkou nás všech, jak se traduje?

Umělé podzemní jeskyně s horkou vodou pojmou 90 GWh tepla

Finští Vantaan Energia vybudují masivní podzemní úložiště tepla Varanto, v hloubce kolem 100 metrů pod městem Vantaa. Tvoří ho 3 umělé jeskyně, které budou naplněné vodou, díky zvýšenému tlaku ohřátou až na 140 °C. Varanto udrží dostatek tepla na vytápění středně velkého finského města po dobu 1 roku.


Sobota 13. dubna 2024


Vzhůru do hlubin!

Ryby se mohou potopit do hloubek kolem osmi kilometrů. Možnosti savců včetně člověka jsou omezenější. Přesto představují ponory do hlubin jeden z nejúžasnějších výkonů, jakých se můžeme stát v živočišné říši svědky.


Pátek 12. dubna 2024


Endosymbiont kokolitky se mění na organelu fixující dusík, nitroplast

Výzkum mimozemsky vypadající kokolitky Braarudosphaera bigelowii a jejího tajuplného endosymbionta, sinice UCY-A, přinesl překvapivý objev. Podle všeho jsme svědky probíhajícího zrodu organely pro fixaci dusíku, takzvaného nitroplastu. Budoucí organela už má synchronizovaný růst s hostitelskou buňkou a používá proteiny, které jí buňka vyrábí.


Čtvrtek 11. dubna 2024


Výzkum potvrdil pozoruhodnou metodu proti vzteku: Napiš to a pak znič!

Jen málokdo nezná vztek. Emoce se utrhnou ze řetězu, vidíme rudě a mozek jede na autopilota. V takové situaci si vědomí může tak maximálně přát, aby nedošlo na nenapravitelné nebo nákladné škody. Japonští experimentální psychologové nabízejí jako pomůcku pro zvládání vzteku papír, tužku a špetku magie. Klidně si zkuste sami.


Středa 10. dubna 2024


Magie fyziky: Plátek grafitu levituje, aniž by potřeboval energii

Magnetická levitace vypadá jako zázrak, ale je zcela reálná. Problém je, že obvykle vyžaduje vnější zdroj energie nebo se s ní pojí technické potíže. Tým japonského institutu OIST upravil grafit, který je diamagnetický, ale jeho levitace je jenom velmi dočasná, kvůli rušivým elektrickým proudům. Nový materiál obsahuje částice grafenu obalené křemenem a levituje...


Úterý 9. dubna 2024


Gravitační vlny připlavily ozvěnu srážky podivného objektu

Trio pozemních gravitačních observatoří loni na jaře spustilo čtvrtou sérii pozorování v moři gravitačních vln. Hned zpočátku ulovily pozoruhodnou srážku ze vzdálenosti 650 milionů světelných let, která zahrnovala neutronovou hvězdu a objekt o hmotnosti 2,5 až 4,5 Sluncí. Asi černá díra, ale černé díry s takovou hmotností by neměly existovat.


Pondělí 8. dubna 2024



Neděle 7. dubna 2024


NASA slaví díky poznatku z Česka

Důvodem k radosti je objev jubilejní komety. Mnohde se lze dočíst, že se na úspěchu podílí Praha. Není to nepravda, ale sluší se dodat, že objevitel je amatérský astronom z jihu Číny, který u nás momentálně jen studuje.


Sobota 6. dubna 2024


Podivuhodný autonomní „věčný“ dron se nabíjí na elektrickém vedení

Mohl by si dron v krajině sám shánět energii? Proč ne, když se dokáže nabíjet z drátu elektrického vedení. Přesně tohle umí „parazitický“ dronový systém, který vyvíjejí na dánské Syddansk Universitet pro inspekce elektrické rozvodné sítě. Důmyslný nápad by ale mohl mít daleko širší využití. Elektrické dráty jsou skoro úplně všude.


Pátek 5. dubna 2024


Pěkný úlovek: Vědci vystopovali první superzemi ve vázané rotaci

Data emeritního vesmírného infrateleskopu Spitzer opět prokázala, jak nesmírně mohou být užitečná. Posloužila k důmyslnému dokladu vázané rotace u exoplanety LHS 3844b, která jednou za 11 hodin oběhne svého červeného trpaslíka. Gravitační síly ji přinutily, aby byla ke hvězdě natočená stále stejnou stranou.