feed info
3,220 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Sucho, vlny veder i mrazy, když už rostliny kvetou. To jsou změny klimatu v Česku, popisuje vědec Trnka
Loňské léto v Česku nebylo tak suché jako v okolních státech. Letos to může být horší. „Vstupujeme do jara s nižší než obvyklou zásobou vody,“ upozorňuje Miroslav Trnka, koordinátor projektu Intersucho. V krajině totiž chyběl sníh. A pokud dost nenaprší, bude země dál vysychat. „Je tady potenciál k tomu, abychom se na jihu Moravy a na Hané potýkali se suchem už...
Jedno procento přesného světového času pochází z Česka. Hlídá ho soustava atomových hodin
V noci na neděli u nás začíná platit letní čas. Zatímco hodiny po celé zemi budou posouvat ručičky a číslice, vzor přesného času zůstane beze změny. Takzvaný koordinovaný světový čas je pro všechny stejný a hlídá ho soustava atomových hodin rozmístěných po celém světě. Česko má podle odborníků asi jednoprocentní podíl na přesnosti světového času.
Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou soukromí farmáři
Víc než polovina afrických nosorožců se aktuálně pohybuje na soukromých pozemcích, nikoli ve státem spravovaných národních parcích. Rostoucí náklady na ochranu zvířat před pytláky vedly vědce k doporučení, aby státy své farmáře v ochranářském úsilí podpořily.
Komunisté popravovali i příslušníky Sboru národní bezpečnosti. Připomínat by je mohla pamětní deska
Příslušníky Sboru národní bezpečnosti popravené komunisty by mohla v budově Policejního prezidia připomínat nová pamětní deska. Usiluje o to nezisková organizace Post Bellum. Už dřív tam podobná deska visela - v roce 1996 se o to zasloužil Karel Bažant, který sám u SNB působil. V roce 1948 byl ale zatčen a na několik měsíců uvězněn kvůli pokusu o útěk za hranice.
Obrovský chaluhový shluk ohrožuje americké pobřeží. V nebezpečí jsou živočichové i lidé
Pobřeží Floridy, Mexického zálivu a ostrovů v Karibském moři ohrožuje obrovský shluk chaluh. Může být nebezpečný jak pro mořské živočichy, tak pro lidi, a to kvůli jedovatým a páchnoucím výparům. Provozovatelé letovisek na pobřeží se obávají, že invaze chaluh zhatí jarní a letní turistickou sezónu.
Berounka a Vltava už bobrům nestačí. Osidlují i menší toky v Praze a nejspíš se rozšíří i podél potoků
Okousané větve nebo hráze. To jsou jen některé ze známek bobří aktivity, kterou se čím dál častěji objevují v Praze. Hlodavců se zploštělým ocasem totiž v hlavním městě každý rok přibývá a podle správce komořanských a modřanských tůní už bobři obsadili většinu možných lokalit na Berounce i na Vltavě. Bobři tak obsadili už celkem 20 pražských lokalit.
Pátek 24. března 2023
Právně definovat dezinformaci je nemožné. Platí ‚když ji vidím, tak ji poznám‘, říká redaktor Koubský
Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby...
Budoucnost AI může být i taková, že vliv lidí na rozhodování postupně klesne k nule, varuje odborník
Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI umí psát články, poezii i vymýšlet vtipy. Obavy ze schopností této podoby umělé inteligence připouští i šéf společnosti, která chatbota vyvinula, Sam Altman. O rizikách, ale i přínosech umělé inteligence se spolu bavili Martin Švík a Jan Kulveit.
Asteroid ‚zabiják měst‘ proletí blízko Země. Podle NASA se něco takového stává jednou za deset let
Kolem Země proletí o víkendu asteroid s označením 2023 DZ2. Od planety bude přitom vzdálený jen zhruba 170 tisíc kilometrů. To je méně než vzdálenost Země od Měsíce. Podle odborníků ale nehrozí, že by se s naší planetou střetl. Informuje o tom agentura AP.
Za diskriminaci a rasismus v umělé inteligenci můžou lidé a špatná vstupní data, vysvětluje expert
V umělé inteligenci se může objevovat rasismus nebo třeba diskriminace podle pohlaví. Upozorňuje na to Národní kontaktní centrum – gender a věda Akademie věd. Experti na umělou inteligenci ale vysvětlují, že na vině jsou sami lidé. Tvoří totiž algoritmy, do kterých vkládají vlastní předsudky a stereotypní názory.