Energomonitor připojí váš elektroměr na internet

S rostoucí cenou elektřiny neroste kontrola zákazníků nad její spotřebou. Opisování elektroměrů je ale konec a přichází energomonitor, zařízení přenášející aktuální spotřebu na internet. Díky tomu má zákazník nejenom přehled o tom, kolik elektřiny, kdy a za jakým účelem spotřebovává, ale také dostává nástroje k tomu, aby mohl své výdaje za elektřinu efektivně snižovat. Až doposud byly podobné nástroje dostupné jen specialistům a určené pro velké spotřebitele, energomonitor je ale natolik jednoduchý a levný, že je dostupný i pro domácí uživatele a malé firmy.

Hlavní předností energomonitoru je jednoduchost, snadné ovládání a nízká cena. Zařízení v cenové úrovni 4000 Kč lze snadno připojit do stávajícího rozvodu elektřiny bez zásahu do elektroinstalace. Snímače pak bezdrátově přenášejí spotřebu každé fáze do základnové stanice, kde je přehledně zobrazována uživateli a odkud putuje dále na servery energomonitoru.

Další zpracování dat probíhá již přes internet. Zákazník se přes své uživatelské jméno a heslo dostane k aktuálním i historickým grafům spotřeby elektřiny, přehledně také vidí, kdy a kolik peněz za elektřinu utratil. Webová aplikace mu spočítá, jaký je trvalý odběr připojeného místa a začne sbírat podkladová data pro rady k úsporám. Postupem času, až energomonitor zjistí energetické nároky uživatele, začne mu dávat doporučení na to, jak výdaje za elektřinu snižovat. Ať již je vhodné spořit formou optimalizace rezervovaného příkonu, změnou tarifu, sazby či dodavatele či náhradou neúsporných spotřebičů. Pro všechna tato rozhodnutí dostává zákazník jednoduché pokyny založené na skutečných datech, na jeho skutečné spotřebě. Často tak zjistí, že úsporná opatření pro něj nejsou vhodná, nebo naopak bez změny svého životního stylu ušetří nemalé peníze za elektřinu.

“Energomonitor reaguje na potřeby lidí. Dodnes bylo vlastně nemožné rozklíčovat, za co elektřinu spotřebováváte a rozpočítat její spotřebu třeba při stěhování, byl prakticky nemožný úkol. Jenže bez měření v reálném čase a bez představy o tom, co je největší “žrout” elektřiny, nemůžete nijak efektivně s elektřinou šetřit,” říká Pavel Štorek, jeden ze spoluzakladatelů energomonitoru.

Veškeré další podrobnosti jsou k nalezení na stránkách výrobce, nebo lze navštívit předváděcí centra v Ostravě a v Praze či veletrh InfoTherma Ostrava ve dnech 14. až 17.ledna 2013.

Zdroj: energomonitor.cz