Fyzici objevili slibnou cestu na bájný ostrov stability supertěžkých prvků
Supertěžké prvky, které dnes částicoví fyzici s vypětím všech sil tvoří na výkonných urychlovačích, mívají směšně krátký poločas rozpadu. Vědci nicméně věří, že o něco dál v neprobádaných vodách periodické tabulky čeká ostrov stability, tedy supertěžké prvky, jejichž atomy vydrží o něco déle.
Paryby, ryby a obojživelníci při vymírání na konci křídy
…aneb Další střípky do mozaiky masového vymírání K-Pg
Počátek nebo princip, prostě arché (taková libůstka tradiční filosofie)
Někteří filosofové rádi myslí principiálně. Problém je už s tím, co má být oním kýženým principem. Ještě větší problém je s diskuzí, co je počátkem či principem kosmu. Začal s ní asi Aristotelés a připsal tenhle problém všem předsokratikům. Je „počátkem“ voda, vzduch nebo oheň? Nebo něco jiného? Nejspíš to mysleli úplně jinak. Mezi tím taky o...
Užaslí vědci se stali svědky největšího známého sežrání v oceánu
Megahejno huňáčků v Barentsonově moři se setkalo s osudem v podobě megahejna hladových a motivovaných tresek. Během pár hodin tresky spolykaly 10,5 milionů huňáčků. Byl to největší predační akt, s nímž se vědci, vyzbrojení systémem pro dálkový průzkum oceánu, doposud setkali.
Pondělí 28. října 2024
Lidské mozkové organoidy ovládají virtuální motýly
FinalSpark nabízejí univerzitním i soukromým zájemcům připojení k wetwarové cloudové platformě, která je založená na systému Neuroplatform. Jde o vypěstované lidské minimozky, které jsou propojené s virtuálním světem, v němž ovládají motýla. Na obzoru se rýsuje syntetická biologická inteligence.
Neděle 27. října 2024
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Pokročilá autonomní kvadrikoptéra Bolt-M je jako sebevražedný dron více uživatelsky příjemná a účinná, než je obvyklé u FPV dronů. Vysoce autonomní let znamená podstatnou výhodu a menší zranitelnost dronů. Příštích šest měsíců bude dron Bolt-M testovat námořní pěchota.
Iontový pohon nás může dostat do vysněné gravitační čočky Slunce do 13 let
Který astronom by nechtěl ochočenou gravitační čočku, se kterou by bylo možné pozorovat úžasné detaily v okolním vesmíru? Není ani nutné udělat umělou černou díru. Stačí doletět do místa vzdáleného 550 AU a udělat gravitační čočku ze Slunce. Upgradovaný iontový pohon by to mohl dokázat.
Sobota 26. října 2024
Pesticidy činí půdu atraktivnější
Že látky určené k ochraně rostlin a hubení živočišných škůdců hmyzu neprospívají, je přece každému jasné. Jak si ale vysvětlit nynější poznatek, že královny čmeláků dávají přednost půdě kontaminované? A že jim je doslova šuma fuk o jaký pesticid jde, hlavně že je jejich vybrané místo k hybernaci jedovaté. Naznačují nám tím, že by pesticidy nemusely...
Pátek 25. října 2024
Jak rychlý je kvantový entanglement? Fyzici jdou na úroveň attosekund
Kvantové jevy obvykle považujeme za okamžité. Srazí se částice a hned jsou kvantově provázané. Fyzici si ale troufají jít do extrémní časové škály kvantových jevů a zkoumat je na úrovni attosekund, kde už tak úplně okamžité nejsou. Sofistikované simulace jsou k dispozici a teď se do toho mohou pustit experimentátoři. Na obzoru jsou zajímavé objevy.
Čtvrtek 24. října 2024
Airbus s Toshibou vyvíjejí supravodivý letecký motor na vodík
Pro ořezání emisí uhlíku letecké dopravy by ze současných technologií byl asi nejschůdnější vodíkový pohon, v němž by vodíkové palivové články generovaly elektřinu pro elektrické letecké motory. Klasické elektrické motory jsou ale příliš těžké. Řešením by mohly být supravodivé motory chlazené vodíkovým palivem, které jsou více než třikrát lehčí.
Středa 23. října 2024
Dopad planetky před 3,26 miliardami let pomohl rozvoji života na Zemi
Jestli mají geologové pravdu, dopadla v prahorách, jako jedna z mnoha, planetka o průměru asi 40 až 60 kilometrů, tedy mnohem větší než „tečka na konci křídy.“ Jak se zdá, vliv této apokalyptické události na tehdejší ekosystémy nemusel být jen likvidační. Gigantické vlny tsunami promíchaly oceán a k mikrobům se dostala spousta živin, což mají mikroby rády.
Tyranosauří královna národním pokladem USA
…aneb Zajímavý příběh exempláře Wankel Rex
Ultralehká temná hmota by se mohla projevit v gravitačních vlnách
Pokud je temná hmota ultralehká a tvoří ji nesmírně nepatrné částice o hmotnosti až o 28 řádů nižší než je hmotnost elektronu, mohla by ovlivňovat chování astrofyzikálních systémů EMRI, v nichž relativně lehký objekt (hvězda) obíhá ve spirále mnohem těžší objekt (supermasivní černou díru). Mohly by to prozradit gravitační vlny takových systémů.
Úterý 22. října 2024
Nejvýkonnější pikosekundový laser světa zvládne impulzy až 100 megawattů
Laseroví čarodějové švýcarského ETH Zürich postavili laserový systém, který generuje pulzy kratší než pikosenda. Jejich maximální výkon může dosáhnout 100 megawattů. Průměrně je to sice jen 550 wattů, ale i to je velmi slušné. Extrémní laser se uplatní v extrémním výzkumu. Fyzici se již nemohou dočkat.
Pondělí 21. října 2024
Hýbej se méně, spal více: Přerušovaná chůze spotřebuje více energie
Co je lepší? Cvičit, chodit nebo třeba tancovat ve více kratších aktivitách? Anebo se věnovat jedné aktivitě delší dobu stejným tempem? Zábavný experiment s chozením v kyslíkové masce, která měřila příjem kyslíku při různých typech aktivity, prozradil, že pokud se stejná aktivita provede jako série zahájených a pak ukončených krátkých aktivit, člověk...
Neděle 20. října 2024
Hmota nebo látka, prostě hýlé, a hmotnost
Pojem hýlé (látka, hmota) zavedl do filosofie a vědy Aristotelés. Místo toho, aby se pochlubil prvenstvím, jej připsal už nejstarším filosofům. Tak se nám do učebnic dostaly všechny ty látky a pralátky u filosofů v dobách před Sókratem. Přitom závaží a váhy se v egejském prostoru najdou už v rané době bronzové. Dnes je hmotnost jednou ze základních fyzikálních...
Nový výzkum: Neutronové hvězdy by mohly být obklopeny mračnem axionů
Pokud tvoří chladnou temnou hmotu velmi lehké elementární částice axiony, mohly by se v ohromném množství a extrémní hustotě hromadit v bezprostřední blízkosti neutronových hvězd. Axionová mračna by mohla v nesmírně silných magnetických polích generovat elektromagnetický signál, který bychom mohli detekovat. Zatím nic, ale teď víme přesně, co hledat.
Rozprašování diamantů do atmosféry je znovu ve hře
Klimatologové spolu s meteorology přicházejí se staronovou verzí záchrany planety. V nejnovějším čísle odborného časopisu pro geofyziky švýcarsko americký tým zvažuje ochlazovat Zemi vylepšováním stratosféry.
Sobota 19. října 2024
Google se spojil s Kairos POwer kvůli vývoji modulárních reaktorů
Společnost Google si hodlá pořídit spoustu malých modulárních štěpných reaktorů od Kairos Power, aby poháněly jejich datacentra. První modulární reaktor s oblázkovým palivem TRISO a chlazením tavenou solí chtějí připojit v roce 2030 a o pět let později (2035) chtějí napájet datacentra s 500 MW jaderné energie.
Mikrobiální dravec Aureispira je jako pirát. Hákuje kořist a střílí z děl
Asi jen málokdo by čekal takovou romantiku na Petriho misce. Když mořské vláknité bakterie aureispiry strádají nouzí, připraví si molekulární háky, nabijí molekulární děla a vyrazí lovit bakterie. Když dostihnou svou oběť, zahákují ji, vypálí na ni salvu, proděravějí ji buněčnou membránu a nakonec sežerou, co vyteče. Napněte plachty, obzor je náš. Johoho.
Pátek 18. října 2024
Hvězdná porodnice R136 vystřeluje masivní hvězdy jako nebeský raketomet
Nejvíce extrémní hvězdná porodnice v našem sousedství, která obsahuje nejvíce hmotné známé hvězdy, je ještě zajímavější, než se zdálo. Od svého vzniku před asi 1,8 miliony let odpálila dvě salvy masivních hvězd. Celkem jich je 55, řítí se rychlostí Mach 80 a v kosmicky dohledné době vybuchnou jako supernovy.
Obří lovec býků z Patagonie
…aneb Představuje se Taurovenator violantei
Čtvrtek 17. října 2024
AlphaDog: Rozeznávání obrazu umělou inteligencí je nepříjemně zranitelné
Simulátor útoků na rozeznávání obrazu umělou inteligencí AlphaDog odhalil slabé místo v prvku alpha channel, který ovládá průhlednost obrázků. Útokem na alpha channel je možné zmanipulovat vidění autonomních vozidel, systémy pro rozeznávání obličejů nebo třeba pozměnit medicínské snímky. Pokud by to někdo provedl masivně, škody by mohly být nedozírné.
Středa 16. října 2024
Jižní Korea odtajnila strategický raketový systém, impozantní Hyunmoo V
Jihokorejská armáda získala dvoustupňovou balistickou raketu střední doletu Hyunmoo V, která dopraví do vzdálenosti 3 tisíce kilometrů hlavici o hmotnosti 8 tun. Lákavým cílem by měly být silně opevněné bunkry, ukryté více než 100 metrů pod zemí. Jižní Korea intenzivně pracuje na odstrašení případných agresorů.
Úterý 15. října 2024
Alkohol – ešte horšia pohroma pre starcov
Že alkohol škodí zdraviu, je všeobecne známe. Bola vyvrátená aj útecha o prospešnosti malých dávok v prevencii srdcovocievnych chorôb. A na dôvažok je tu ešte zistenie, že u denných konzumentov vo veku nad 60 rokov sa riziko úmrtia počas nasledujúcich 12 rokov zvyšuje ešte podstatne viac, ako u mladších.