27 článků ze STŘEDY 18.6.2014

Primární červí díry v centrech galaxií?

Dva astrofyzikové, pracující na čínské Univerzitě Fudan v Šanghaji, rozpoutali diskusi o tom, zda jsou supermasivní černé díry, tvořící jádra galaxií, “obyčejnými černými děrami” nebo spíše ústími tzv. primárních červích děr, které představují krátká spojení mezi dvěma vzdálenými místy časoprostoru a které vznikly ve velmi raném stadiu...

Původ pravěkých korálků

Korálky vyrobené ze schránek měkkýšů byly jednou z prvních ozdob, které si lidé začali vyrábět z tvrdých materiálů. Určit konkrétní zdroj materiálu šesti z nich se nyní podařilo vědcům z Yorské univerzity.

Kus mladé Země přežil dramatické zrození Měsíce

Ačkoliv se Země krátce po svém vzniku nesmírně divoce srazila s protoplanetou Theia, neroztavila se asi tehdy na kouli láva úplně celá. Zdá se, že část Země přežila z nejstarších časů, i když to musela být opravdu šílená srážka.

Modifikované ribonukleosidy zabíjejí patogeny

Nově připravené 7-dezazapurinové deriváty byly shledány in vitro aktivní proti původci žloutenky. Kromě toho by mohla řada z nich kandidovat na potenciální budoucí léčiva proti rakovině. Skupině chemiků ze Společné laboratoře bioorganické a medicinální chemie nukleových kyselin ÚOCHB AVČR a PřF UK pod vedením prof. Hocka ve spolupráci s onkology z Lékařské fakulty...

Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou

Každý člověk chce využít nabyté zkušenosti a dovednosti v praxi. Stejně je tomu i u vojenských profesionálů. Devět příslušníků roty ochrany 225. letky bojového zabezpečení 22. základny vrtulníkového letectva tuto možnost dostalo, když byli vybráni k doplnění 102. průzkumného praporu pro 2. jednotku MAT-W v provincii Wardak zahraniční operace ISAF.