feed info
5,477 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Meteorolog Žák: Klima se mění, povodně budou ničivější. Rozumné by bylo záplavové oblasti opustit
Zářijové záplavy v Česku podle aktuálního odhadu České asociace pojišťoven způsobily pojištěné škody za 16,3 miliardy korun. Tisíce lidí stále nemají elektřinu, plyn nebo vodu. Oprava poničených inženýrských sítí potrvá na mnoha místech několik měsíců. Meteorolog Michal Žák vysvětlil v pořadu Jak to vidí... na Dvojce, že budou povodně v důsledku...
Přístup k vysokorychlostnímu internetu má jen půlka Čechů. Táhnou se povolení a kulhá poptávka
Česko by chtělo být zemí pro budoucnost neboli dle hesla hnutí ANO „Country for the future“ anebo místo „montovny mozkovna“, jak hlásá současná vláda. Na datech se ale ukazuje, že v řadě moderních technologií a také v potřebné infrastruktuře pro rozvoj ekonomiky stále jen doháníme průměr.
Zjistit nádor slinivky břišní z pár mililitrů krve. Lékaři testují unikátní metodu chemiků z Pardubic
Rakovinou slinivky břišní u nás ročně onemocní přibližně 2400 lidí a skoro 2200 ji za stejné období podlehne. Odhalit ji je dnes možné u rizikových pacientů pomocí pravidelných vyšetření slinivky břišní magnetickou rezonancí a endoskopickou ultrasonografií. Pokud se však potvrdí účinnost metody chemiků z Univerzity Pardubice, mohlo by se Česko stát první zemí na...
Středa 2. října 2024
Nejvyšší hora světa roste. Everest je každý rok o 2 milimetry vyšší a může za to nedaleká řeka
Podle nové studie je Mount Everest vyšší než kdy dřív. Řeka Arun na jeho úpatí eroduje skály a tlačí ho vzhůru. Všimli si toho vědci z University College London, podle kterých úbytek půdy v povodí řeky, vzdálené 75 km od hory, způsobuje, že se nejvyšší vrchol světa zvyšuje až o 2 mm ročně.
Tým čínských vědců vyvíjí robotickou kůži inspirovanou ptakopyskem. Dokáže vnímat na dálku
Čínští vědci se zabývají robotickou umělou kůží, stejně jedinečnou jako tvor, jímž se nechali inspirovat - malý australský savec ptakopysk podivný. Duální senzorický systém, který vědci vytvořili, dokáže zaznamenat a rozpoznat informace nejen z přímého fyzického doteku, ale také s pomocí zachycení elektrostatických změn v okolním vzduchu.
Úterý 1. října 2024
Tání ledovců způsobí překreslení hranic mezi Itálií a Švýcarskem. Změny se budou týkat dvou obcí
Švýcarsko a Itálie znovu překreslí část své společné hranice kvůli tajícím ledovcům, které představují přirozené předěly mezi oběma zeměmi. Alpská země schválila dohodu vedoucí k úpravě hranic, která začne platit po podpisu Itálie. Informaci přinesly zpravodajské servery Sky News a Euronews.
Pondělí 30. září 2024
Velká a malá písmena či speciální znak? V uhádnutí hesla to hackerům spíš pomáhá, upozorňuje Antivirus
Nejméně osm znaků, velká a malá písmena, speciální znak. Pokud je vám to povědomé, možná tak vypadají vaše hesla do pracovního počítače nebo do internetového bankovnictví. A co datová schránka nebo oblíbený e-shop? Dávají vůbec tato pravidla smysl, nebo nejsou dokonce škodlivá? Téma dnešního Antiviru s Janou Magdoňovou a Honzou Cibulkou.
Může přežít stoletý kaprovec? Pomůže mu, když se v USA omezí tradiční rybolov lukem
Americký kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus) je doma v Minnesotě, je podobný našemu kaprovi, ale jeho průměrný věk je 75 let. Jsou známí i kaprovci, kteří se dožili více než 100 let. Nedělá jim potíž migrovat a třít se podle plánu, ale potěr se často nedožije dospělosti. Co všechno dokáže tato téměř stoletá ryba? O tom se mluvilo na živém natáčení...
Neděle 29. září 2024
Počet malých ježků v liberecké záchranné stanici roste. Je jich o třetinu více než minulý rok
O nebývalé množství malých ježků se starají v liberecké záchranné stanici pro volně žijící handicapovaná zvířat Archa. Za poslední týdny léta jich tam přibyly desítky.
Kocour ztracený v Yellowstonském národním parku ušel přes 1000 kilometrů. Nakonec se vrátil domů
Ztracený kocour se po zatoulání v Yellowstonském národním parku po dvou měsících nakonec dostal domů do Kalifornie. Zvíře dokázalo přežít v obrovském národním parku, který je větší než některé americké státy. Aby se dostal domů, musel kocour jménem Rayne Beau ujít přes tisíc kilometrů.
Holokaust vs. umělá inteligence. Unesco varuje před manipulováním historie
Umělá inteligence vytváří zavádějící nebo nepravdivé příběhy o holokaustu. Deepfake technologie má potenciál manipulovat se zvukem a videem, což motivuje nenávistné skupiny k šíření dezinformací a nenávistného projevu.
Pole a zahrádky pod vodou: Co se děje s půdou a rostlinami na zatopených pozemcích?
Jezera s topícími se a pomalu hnijícími plodinami. I tak stále vypadají některá pole a zahrádky po intenzivních deštích a povodních. Někde bude trvat i dlouhé týdny, než se na ně bude moci dostat zemědělská technika. Povodně přitom mohly půdu i rostliny kontaminovat bakteriemi nebo třeba chemikáliemi. Zatopené plodiny byste proto rozhodně neměli jíst a při úklidu...
Když vidíte mrtvé každý den, už vám to ani nepřijde. Příběh Jaroslava Grosmana
V sobotu 5. října ve tři hodiny odpoledne bude v Roztokách u Jilemnice na domě č. p. 133 odhalena pamětní deska, oznamující, že právě zde žil Jaroslav Grosman, účastník druhého a třetího odboje, politický vězeň, kurýr a nositel řádu TGM z roku 2009.
Nová norská technologie umí rozložit textil na vlákna. Nepotřebuje k tomu chemikálie ani spoustu vody
Od příštího roku začne v Česku platit povinný sběr odpadního textilu. Co se ale s takovým tričkem nebo ručníkem stane? Nová norská technologie ukazuje, že by mělo být možné textil rozložit zpět na suroviny a vyrobit z nich další oblečení.
Zaplavené dokumenty nebo fotografie je potřeba urychleně zmrazit, pak teprve sušit, radí expertka
Národní technické muzeum nabízí pomocnou ruku při záchraně archiválií zasažených povodní. Muzeím, galeriím i archivům poskytne mrazicí box v Čelákovicích a vysoušecí pracoviště v Praze. Lidem pak radí zaplavené dokumenty šokově zmrazit na minus 20 °C, a to co nejdříve, než je nadobro zničí bakterie a plísně.
Klíčové středisko světové vědy a technologického pokroku CERN slaví 70 let. Přinesl řadu objevů
CERN, největší světové centrum pro výzkum částicové fyziky, už 70 let posouvá hranice našeho chápání vesmíru. Založení v roce 1954 bylo odpovědí na potřebu sjednotit evropský výzkum a zabránit úniku talentů do zámoří. Od té doby CERN přinesl řadu zásadních objevů, které formovaly naše chápání vesmíru, a stal se synonymem pro mezinárodní vědeckou...
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Báli se ve skutečnosti, že přijdou o svá korýtka, uvažuje historik
„Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do haj*lu? Robte niečo!“ Tato slova měl říct prezident a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Právě on byl symbolem strnulosti komunistického režimu, přezdívá se mu „prezident zapomnění“. Druhá polovina 80. let byla totiž poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“...
Sobota 28. září 2024
K mezinárodní vesmírné stanici vyrazila další raketa. Přiveze domů dva ‚trosečníky‘
Z Mysu Canaveral na Floridě v USA k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala mise Crew-9 pod hlavičkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi Crew Dragon společnosti SpaceX jsou místo původně plánovaných čtyř členů posádky jen dva. Dvě volná místa mají být příští rok v únoru využita k návratu „trosečníků“...
Objev tyranosaura v Mexiku. Nový druh odhaluje skrytou historii jižních predátorů
Vědci objevili pozůstatky tyranosaura s lehkou stavbou těla. Nález v Mexiku podporuje teorii o existenci vývojově odlišné jižní populace těchto prehistorických dravců.
Letohrádek Bellarie v Českém Krumlově zase září. Památkáři rokokovou památku kompletně opravili
Umělou jeskyni i kouzelný stoleček v letohrádku Bellarie v Českém Krumlově si vůbec poprvé můžou prohlédnout návštěvníci. Památkáři slavnostně otevřeli obnovenou rokokovou památku v zámecké zahradě. V pátek přišli pozvaní hosté, od soboty už můžou na prohlídku běžní turisté.
‚Je tu práce pro několik generací.‘ Archeologové v Maroku našli zemědělský komplex starý 5000 let
V oblasti Vádí Baht nedaleko marockého hlavního města Rabatu našel mezinárodní tým archeologů rozsáhlý zemědělský komplex starý 5000 let, který sloužil k produkci a skladování jídla. Jeho objevení dokazuje užší kontakty mezi africkým a evropským kontinentem, než se předpokládalo, napsal francouzský deník Le Monde.
Telegram změnil podmínky, Durov vyhověl úřadům. ‚Nechce se mu do kriminálu,‘ glosuje Koubský
Telegram změnil podmínky užívání, které dříve vylučovaly například předávání IP adres či telefonních čísel policii. Zakladatel služby Pavel Durov také oznámil, že Telegram smazal velké množství nelegálního a rizikového obsahu a upravil aplikaci tak, aby uživatelé nemohli nelegální obsah tak snadno vyhledat. „Telegram bezpečný není a nebyl,“ namítá...
Pátek 27. září 2024
V Národním parku Šumava se letos vytěžilo mnohem méně dřeva. Kůrovcová kalamita je na ústupu
Zhruba o čtyřicet procent klesla letos těžba dřeva v lesích Národního parku Šumava. Kůrovcová kalamita je na ústupu. Svou roli ale sehrálo i počasí a péče o lesy v chráněném území.
Mussolini měl totalitu, Hitlera nezajímala. Politolog vysvětluje, proč nebyli všichni nacisté blond
Hitler, Göring, Himmler – proč to nebyli blonďáci? Jak jim to u nacistů prošlo? Přijali by je i fašisté? A jak si k sobě Berlín a Řím našly cestu?
Nesnesitelné tropy, pak povodně. Zrychluje změna klimatu? Čeští vědci odpovídají a radí politikům
Počasí, jak jsme ho znali, končí. A politici by na to měli reagovat, pokud chceme život v Česku zachovat co nejsnesitelnější. I to je výsledek ankety předních českých expertů na klima. Jejich pohled přinášíme po nejteplejším létě v historii a po ničivých povodních. Zaznělo i to, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k...