feed info

47 článků z Vesmír

Zvířecí fake news

Falešné zprávy představují mocnou zbraň. Mark Twain to glosoval bonmotem, že než si pravda obuje boty, lež oběhne půlku světa. Tým amerických vědců pod vedením Deba Roye z Massachusetts Institute of Technology nedávno prokázal, že falešné zprávy putují k podstatně širšímu okruhu adresátů a šíří se mezi nimi v průměru šestkrát rychleji než pravdivé...

(Ne)emoce v digitální éře

Je samozřejmé, že používané nástroje určují kvalitu toho, čeho s nimi můžeme dosáhnout. Digitální média zmnohonásobila rychlost a dosah komunikace. Čím za to platíme? Slábnutím schopnosti rozumět jednání lidí kolem sebe.

Léčebný potenciál zázvoru

Zázvor se užívá a používá v mnoha formách od čerstvého kořene přes odvar, prášek, bonbony až po kosmetické doplňky. Ale jeho účinků si všímá i moderní věda.

Migrace duchů

Díky spolupráci ornitologie a egyptologie se možná podaří nejen lépe porozumět starověkým textům a egyptským představám o posmrtném životě, ale také zachránit ibise skalního pro budoucnost.

Neznámá tvář molekul života

Vztah nukleových kyselin a proteinů je podle středoškolských učebnic poměrně prostý. DNA nese dědičnou informaci, RNA je její poslíček a proteiny představují produkt a zároveň výkonnou složku celého systému. Pravidelní čtenáři Vesmíru vědí, že skutečnost je mnohem barvitější. Netriviální podobou a funkcí nukleových kyselin se v Ústavu organické chemie a...

Posílený předsudek

Váš partner po návratu z třídních schůzek v nové škole oznámí, že vaši dceru učí muslimská učitelka. Stejnou informaci může podat i tak, že dceru učí muslimka. Obě věty obsahují naprosto stejná fakta – kdo dceru učí a jaká je skupinová příslušnost vyučující. Budou však závěry, které z různých označení vyvodíte, totožné v obou situacích?

Řeč bakterií

Mnohé formy pozemského života žijí pospolitě a čile mezi sebou komunikují. Bakterie jsme dlouho považovali za samotářské poustevníky, kteří se s nikým nebaví. Ve skutečnosti vedou velmi zajímavé rozhovory, a to nejen v rámci svého vlastního druhu.

Tajná služba hlásí

Nepochybně i teď, kdy čtete tyto řádky, někdo ve vaší blízkosti odposlouchává. Nemusí to být nutně policie, podezřívající vás z organizovaného zločinu. Odposlouchávání je běžnou součástí komunikace živočichů. Také v jejich případě platí, že odposlouchávající obvykle získává výhody, zatímco odposlouchávaný spíše tratí. Někdy i život.

Tři sestry postmoderních válek

Mohli to být i vaši sousedi, ale teď to jsou váleční zabijáci. Proč jdou tito chlapi do války? Jiní muži jdou zase vydělávat do ciziny a v rodné vesnici staví obrovské vily jako vizitku svého úspěchu, jako sociální kotvu. Válečné konflikty a podnikatelské baroko jsou produkty dnešní globalizované doby. A oběma se zabývá sociální antropolog Radan Haluzík.

Ultrafialový krab

Fotografie Krabí mlhoviny v souhvězdí Býka je sestavená jako mozaika ze snímků pořízených kosmickým teleskopem XMM-Newton v průběhu patnácti let.

Zabraň erozi, zmírni sucho

Z šestnácti agrometeorologických extrémů, které zasáhly Českou republiku mezi lety 2012 až 2016, šlo v devíti případech o výskyt sucha. O těch sedm dalších se podělily holomrazy, jarní mrazíky a povodně. S měnícími se klimatickými podmínkami se zvyšuje pravděpodobnost výskytu suchých period i v budoucích letech. Je tedy potřeba s tímto nepříjemným přírodním...

Záhadný případ s hodinami

Existuje mechanismus, který jde ruku v ruce s evolucí již po miliardy let. Mechanismus, který nám umožňuje žít v souladu s něčím tak samozřejmým, jako je střídání dne a noci. Mechanismus, který si ve své genetické informaci nesou jednobuněčné organismy, houby, rostliny i živočichové. Přesto nám jeho podstata ještě před necelým půlstoletím unikala.

Zahřívací a ochlazující potraviny

U nás v rodině je téměř zapovězeno požívat v zimě tropické ovoce, protože prý ochlazuje tělo, které má potom oslabenou imunitu. Podezřelá je mi ale výběrovost – například banány se jíst mohou, ale mandarinky ne. V létě potom zahřívací potraviny nevadí. Mohlo historicky mít podobné označování vliv na výběr postních jídel?