feed info

44 článků z OSEL.cz

Proč nesmějí myši do Británie?

Ochránci zvířecích práv usilovně pracují na ochromení biomedicínského výzkumu v západním světě. Dotlačí nás až na periferii světového dění?


Pátek 30. března 2012


Planetární soustava z úsvitu vesmíru

Hvězda HIP 11952 ze souhvězdí Velryby asi i se svými planetami vznikla před 12,8 miliardami let. Od zvědavých astronomů je teď vzdálená jen příjemných 376 světelných let.


Čtvrtek 29. března 2012


Termosolární elektrárna v Andalusii

Technologie Gemasolar dokáže těžit ze solární energie i v noci, překážkou jsou ale vysoké pořizovací investice. Bude někdy solární energetika fungovat i bez státních dotací?


Středa 28. března 2012



Úterý 27. března 2012


Jak zatajit magnet před magnetometrem

Nejnovější číslo renomovaného časopisu Science, který Americká asociace pro vědecký pokrok vydává již 132 let, nabízí článek, v němž slovenští a španělští fyzikové představují prototyp magnetického pláště neviditelnosti. Má tvar dutého válečku a v homogenním magnetickém poli je pro měřící přístroj v podstatě neviditelný. Princip, podle něhož byt...

Napoleonovy kalhoty

Jsem vášnivý čtenář detektivek, a proto už dávno vím, že jako důkaz zločinu může dnes posloužit prakticky cokoli.


Neděle 25. března 2012


Bojíte se Alzheimera? Pořiďte si kočku

Zatímco evropští vědci nás toxoplazmou straší a argumentují zhoršením reakčních časů, pomalejším myšlením a vyšším rizikem autonehod, Asiaté spatřují v onemocnění parazitem z kočičích výkalů ochranu před Alzheimerovou chorobou.


Sobota 24. března 2012



Pátek 23. března 2012



Čtvrtek 22. března 2012


Vidět za roh

I tato novinka z vědy začíná obvyklým slovním spojením „američtí vědci objevili“ a pokračuje tím, že v tomto případě jde o nový způsob, jako zjistit, co se ukrývá v prostoru, do něhož přímo nevidíme.

Nespavci – 120 hodin spánkové deprivace

Třetinu života prospíme a dodnes pořádně nevíme, proč se to děje. Snad nejuznávanější je hypotéza, která říká, že spánek je zapotřebí k tomu, aby během něj tělo trochu vychladlo. Mozek totiž usilovně pracuje i v nejhlubších fázích spánku, kdy ležíme „v bezvědomí“, při snech má dokonce vyšší spotřebu kyslíku než za plné bdělosti.


Středa 21. března 2012


Robomedúza

Američtí vědci vytvořili podvodního robota – medúzu s názvem Robojelly, který by prý mohl být tím ideálním zařízením pro pátrací operace pod vodou. I proto, že by mu po dalších inovacích nemuselo nikdy dojít palivo. Jeho zvláštní reaktivní pohyb ve vodě totiž pohání teplo hořícího vodíku.


Úterý 20. března 2012



Pondělí 19. března 2012


Z odmítnutých nápadníků se stávají alkoholici

Samečci, kteří od svých vyvolených dostanou košem, propadají démonu alkoholu, ti co si užijí jsou v pohodě a abstinují, zjistili američtí vědci u mušek octomilek. Prý to přispěje k objasnění mozkových mechanismů, které jsou základem lidské drogové závislosti.


Neděle 18. března 2012



Pátek 16. března 2012



Čtvrtek 15. března 2012


Jakou barvu má Mléčná dráha?

Z venku se na ní zatím nepodíváme a tak to musíme odhadnout podle podobných galaxií v okolí. Podle badatelů z Pittsburghské univerzity je Mléčná dráha bílá jako čerstvý jarní sníh.

Je příčinou epidemie obezity zvýšená koncentrace CO2 ve vzduchu, který dýcháme?

Dánští vědci jsou přesvědčeni, že našli viníka, který u živočichů navozuje nezřízené přežírání. Na vině nemají být hormonální buldozery zvané disruptory, nýbrž pouhý nárůst oteplovacího plynu - oxidu uhličitého v atmosféře. Jím navozené okyselení krve a mozkového moku má stimulovat buňky v hypotalamu, které se produkcí dvojice hormonů starají o...


Středa 14. března 2012


LSD silnou zbraní proti alkoholismu

Meta-analýza šesti studií vlivu LSD na alkoholiky ze starých dobrých padesátých let dává váhu psychedelikům coby medikamentům proti závislostem. Stojíme před bodem zlomu boje proti alkoholismu?


Úterý 13. března 2012



Pondělí 12. března 2012


Pozorují higgse i na datech z Tevatronu?

I když Tevatron skončil v září minulého roku svůj provoz, stále probíhá zpracování do té doby získaných dat. Díky pečlivé analýze z nich lze získat řadu cenných informací. Své tak mohou fyzikové z laboratoře Fermilab stále říci i k hledání Higgsova bosonu. Jejich výsledky, které doplňují informace získané pomocí experimentů na urychlovači LHC v...


Neděle 11. března 2012


První výsledky neutrinového experimentu Daya Bay

První pozorování úbytku elektronových neutrin na krátkých vzdálenostech se podařilo mezinárodnímu experimentu Daya Bay. Využívá velké koncentrace jaderných elektráren v této pobřežní oblasti Číny. Velké jaderné reaktory jsou velmi intenzivními zdroji elektronových antineutrin a umožnily měřit i velice slabý pokles intenzity těchto částic. Ukázalo se, že efekt...

Jak orangutani jedí outloně

Přízrační orangutani nejsou pravověrnými vegetariány. Když na to přijde, s požitkem vystopují a posvačí přítulného outloně váhavého.


Pátek 9. března 2012


Evropa v ohrožení

Proti obecným obavám to není krize, co zničí Evropu, ale dvě příšery. Ta první číhá v akváriích v obýváku některých Evropanů, druhá ve zdroji unikátního rizika Bt kukuřice.

Otoč motor, nastav tah a jiné podivnosti

Jestliže jsme se v minulém díle článku o prapodivných létajících strojí zabývali především vrtulníky, které mohou létat jako letadla, dnes se na to podíváme z druhé strany. Tedy na letadla, co dokáží létat jako vrtulník.


Čtvrtek 8. března 2012


Přečtená gorila

Vědci včera oznámili, že dokončili čtení genomu největšího žijícího býložravého primáta, posledního z rodů žijících lidoopů. I když našim nejbližším příbuzným je šimpanz, velká část lidského genomu se více podobá tomu gorilímu.

Molekulární pinzetou na Parkinsona

Američtí vědci možná objevili způsob, jak zastavit průběh obávané neurodegenerativní choroby. A nabízejí naději i pro léčbu jiných závažných onemocnění.


Úterý 6. března 2012



Pondělí 5. března 2012


Porouchaný termostat na planetách červených trpaslíků

Země, a zřejmě i většina jí podobných obyvatelných planet, je vybavena mechanismy, které na jejím povrchu udržují relativně stabilní podmínky, umožňující existenci kapalné vody a života. Není to žádná magie ani planetární inteligence, k zajištění tohoto cíle stačí fyzikálně-chemické mechanismy, které alespoň v hrubých rysech chápeme již dnes. Otázkou...


Neděle 4. března 2012


Geneticky modifikované hrozny z Los Alamos

Z bašty amerického atomového výzkumu hlásí vznik transgenních rostlin, jejichž hybridní geny si poradí s bakteriální infekcí, na kterou byli rostlinolékaři dosud krátcí. Vinohrady s geneticky upravenou révou by měly zachránit kalifornské vinaře před úpadkem a nejen je.


Sobota 3. března 2012



Pátek 2. března 2012


Dálkové ovládání

Americká armáda si pořídila nočního motýla na dálkové ovládání. Dálkově ovládaný potkan už běhá laboratořemi. Co (nebo kdo) přijde po nich?


Čtvrtek 1. března 2012