feed info

40 článků z OSEL.cz

Je rychlost světla nižší, než jsme si mysleli?

Fotony letící vesmírem prý přibrzďuje polarizace vakua, jev z hájemství kvantové elektrodynamiky, při němž se fotony během kratičkého okamžiku rozpadnou na páry virtuálních pozitronů a elektronů a pak zase složí zpátky.

Jak se mění zemské magnetické pole?

Mohli bychom nabýt dojmu, že evropské družice Swarm nic nedělají, protože o nich od startu prakticky není slyšet. Tři satelity se ale v posledních šesti měsících opravdu činily. Z prvních dat, která dorazila na Zemi můžeme pozorovat, jak se mění zemské magnetické pole – neviditelný deštník, který nás chrání před nabitými částicemi z vesmírného prostoru.


Neděle 29. června 2014


S Jaroslavem Flegrem za Rh-faktorem

Profesor Flegr nabízí prakticky každému skvělou příležitost vstoupit do světové vědy. Přijměte jeho pozvání a o dovolené či prázdninách se královsky pobavíte.


Sobota 28. června 2014


Vznikaly v mladém vesmíru temné hvězdy?

Pokud by v raném vesmíru existovala temná hmota s temnou antihmotou, tak by jejich gravitačním kolapsem vyvolávaná anihilace mohla pohánět temné hvězdy a zároveň ovlivňovat vývoj prvních hvězd z běžné hmoty.


Pátek 27. června 2014



Čtvrtek 26. června 2014


3D tiskárna pro ISS

Fanouškům sci-fi z téhle zprávy jistě zaplesá srdce – replikátory známé z kultovního seriálu Star trek jsou zase o krok blíže. Tedy pokud se smíříme s faktem, že se jedná „jen“ o tiskárnu, která umí vytvářet trojrozměrné předměty podle vůle posádky. Kvalit, které nám předváděli filmoví tvůrci tedy tato technologie zatím nedosahuje, nicméně se bezesporu...

Roční mise Curiosity

Po přečtení nadpisu si říkáte, zda se autor náhodou nezmýlil – nejdokonalejší vědecké vozítko v dějinách kosmonautiky přece na Marsu přistálo už v srpnu 2012, takže zanedlouho oslavíme dvouleté výročí – a nikoliv jeden rok. Ale žádná chyba to není.


Středa 25. června 2014



Úterý 24. června 2014



Neděle 22. června 2014


Simulace cestování časem ve kvantovém světě

Na frontové linii titánské bitvy mezi obecnou relativitou a kvantovou mechanikou o ovládnutí světa se motají i cesty časem. Prozatím si můžeme rafinovaně simulovat uzavřené časové křivky pomocí fotonů.


Sobota 21. června 2014


Přestaňme démonizovat tuk

Byly časy, kdy byl obsah tuku v mléce známkou kvality. Dnes je slovo „tuk“ bezmála sprosté. Snad ještě ty s nenasycenými mastnými kyselinami se těší lepší pověsti. Nová studie ale žádnou souvislost mezi obsahem nasycených tuků v krvi a srdečními chorobami, nezjistila. A jako bonus se v právě vydaném čísle časopisu Annals of Internal Medicine také dočteme, že...


Pátek 20. června 2014



Čtvrtek 19. června 2014



Středa 18. června 2014


Kus mladé Země přežil dramatické zrození Měsíce

Ačkoliv se Země krátce po svém vzniku nesmírně divoce srazila s protoplanetou Theia, neroztavila se asi tehdy na kouli láva úplně celá. Zdá se, že část Země přežila z nejstarších časů, i když to musela být opravdu šílená srážka.


Úterý 17. června 2014



Pondělí 16. června 2014



Sobota 14. června 2014



Pátek 13. června 2014


Nové technologie v kosmickém taxíku

Využít nové technologie naplno, počítat s nimi už od samého počátku a dát tak kosmickým lodím konečně pořádný nádech 21.století se nyní snaží Boeing se svým připravovaným strojem CST-100 ve spolupráci s lídrem na trhu s mobilními telefony, firmou Samsung.

Švestičky z vlastní (vesmírné) zahrádky

Abych hned na začátku článku uvedl věci na pravou míru – na dalších řádcích se nebudeme věnovat avizovaným švestkám, ale salátu. Nicméně kdo ví, třeba právě v těchto týdnech začíná nová éra kosmického zahradničení a jednou se dočkáme i těch švestek.


Čtvrtek 12. června 2014



Středa 11. června 2014


I bonbóny můžou zabíjet

V 19. století byl cukr poměrně drahou surovinou pro výrobu cukrovinek. A tak se při jejich výrobě určité množství cukru zcela běžně nahrazovalo sádrou nebo drceným vápencem nebo síranem vápenatým.


Úterý 10. června 2014


Slavnostní výkop provede …

Bývá zvykem, že na velkých akcích, jako je například nadcházející mistrovství světa ve fotbale v Brazílii, provádí slavnostní výkop nějaká celebrita. Ale kdo se postaví ve čtvrtek 12. července večer k balónu, tak to vážně neuhodnete.


Pondělí 9. června 2014


Galactic Cap

Ne, nejde tentokrát o Panenský (panický) Galactic miliardáře Richarda Bransona. Tento je spíš než na zálety, než na krátké suborbitální lety, je to totiž nový typ kondomu.


Neděle 8. června 2014


Megazemě ze souhvězdí Draka

Astronomy zaskočila planeta, která je kamenná jako Země a přitom váží tolik, jako 17 Zemí. Jen škoda, že tahle podivuhodná planeta má povrch roztopený na více než 200 stupňů Celsia.


Čtvrtek 5. června 2014


Co když jsou srdci galaxií červí díry?

Jsou v galaktických jádrech supermasivní černé díry anebo ještě zajímavější červí díry? Zatím je to jen bláznivá hypotéza, za pár let ale bude jasno, díky připravovanému zařízení GRAVITY,na soustavě dalekohledů Very Large Telescope.

Testy nového štítu pro Mars

Dopravit náklad k Marsu se v posledních letech jeví jako poměrně jednoduchý úkol. Vědci již vychytali většinu problémů a proto poslední mise (až na ruský Fobos-Grunt) slavily úspěch. Jenže pokud chceme pokračovat ve vývoji a posílat na Mars v dalších letech větší náklady, neobejdeme se bez nových technologií. Hlavní pozornost se v současné době točí kolem...


Středa 4. června 2014



Úterý 3. června 2014


Jak vymazat strach a zase ho obnovit

Neurovědci si hráli s pamětí geneticky upravených potkanů. Dokázali jim vložit špatnou vzpomínku na elektrickou ránu, vymazat si a pak zase obnovit. Naše znalosti o paměti se rozšiřují.


Pondělí 2. června 2014


SpaceX plánuje „sexy“ loď

V posledních dnech bylo v komunitě fanoušků kosmonautiky hodně živo. Diskuse se točily hlavně kolem toho, co zase SpaceX chystá. Firma, která je známá svým propracovaným systémem PR totiž oznámila, že odhalí Dragon V2, tedy novou generaci osvědčené lodi, která v posledních letech vozí zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici. Okamžitě se začalo proslýchat, že...


Neděle 1. června 2014


Posviťme si na piráty

Je to s podivem, že ani v 21. století nejsou námořní piráti pouze na stránkách dobrodružných knih. Jenže zatímco se dříve plavili pod černou vlajkou v dřevěných korábech se třemi řady děl po bocích, dnes mají malé a rychlé čluny ze dřeva a právě to je problém.