feed info

77 článků z ČRO - Příroda

Polští průvodci po Krkonoších se školí na české straně hor, zajímá je ochrana přírody i současné kauzy

Podle polských průvodců po Krkonoších zajímají turisty kromě přírody samotné také problémy její ochrany. Lidé se průvodců také ptají na problémy s cyklisty, skialpinisty nebo na vznik nových lyžařských sjezdovek. Nejen o těchto tématech se přijelo školit 68 polských průvodců na Správu Krkonošského národního parku do Vrchlabí.

Jarní procházka Žebračkou nabídne nevšední vůně i pohledy

Národní přírodní rezervace žebračka u Přerova chrání komplex lužního lesa v nivě řeky Bečvy v těsné blízkosti Přerova. Tato unikátní krajina je nejkrásnější zejména v jarních měsících, kdy rozkvetou statisíce drobných rostlin, které tvoří bylinné patro lužního lesa. Za krátké období, kdy ještě stromy propouštějí dostatek slunečního svitu, musí...


Neděle 30. března 2014



Čtvrtek 27. března 2014


Krční žebra vypovídají o konci mamutů

Obratle mamutů od Severního moře nápadně často obsahují stopy po nadbytečných krčních žebrech. Podle vědců to vypovídá to příbuzenském křížení a tvrdých životních podmínkách. Obojí mohlo přispět k zániku mamutů.


Středa 26. března 2014



Úterý 25. března 2014


Původ norských lumíků

Norští lumíci mají unikátní evoluční historii. Na rozdíl od jiných zvířat žijících ve stejné oblasti přežili poslední glaciální maximum vysoko na severu, odříznuti od zbytku světa mohutným ledovým štítem.


Pondělí 24. března 2014


Mini zoo v Nýrsku se rozrůstá, u řeky se kromě kachen zabydlely i nutrie

Nýrsko má novou, a tak trochu neplánovanou atrakci, u řeky se zabydlely nutrie. Lidé je sem chodí krmit, a zvířata tak pěkně prospívají, původní pár se rozrostl na početnou rodinku. Vysoké počty zvířat už ale začaly přesahovat meze a radnice začíná uvažovat o regulaci počtu hlodavců. Tento záměr má své zastánce stejně jako zaryté odpůrce.


Neděle 23. března 2014



Pátek 21. března 2014


Jak fungovaly škeblí zahrádky

Prehistorické "zahrádky", v nichž severoameričtí domorodci pěstovali jedlé mlže, byly překvapivě produktivní. Prokázala to kombinace archeologického průzkumu a ekologických experimentů.

Že nevíte, jak vypadá štětkoun africký?

Touto otázkou začíná naše pravidelná sobotní rubrika "Safari jako na dlani". Na malou výpravu do ZOO Dvůr Králové nad Labem vás teď pozveme prostřednictvím příspěvku redaktorky Dany Voňkové a mluvčí ZOO Jany Myslivečkové.


Čtvrtek 20. března 2014


Pekelná slepice

Tým amerických paleontologů popsal nový druh dravého dinosaura. Patří do dosud záhadné skupiny dinosaurů a pro svůj bizarní vzhled si vysloužil přezdívku "Slepice z pekla".


Středa 19. března 2014


Nepřirozená evoluce křídlatců

Lovci a sběrači, kteří lovili měkkýše v lagunách Karibského moře, zasáhli do evoluce jednoho druhu mořských plžů. Kvůli nim jsou dnešní plži mnohem menší než ti prehistoričtí.

Chovnou orlici Toničku někdo postřelil, po pachateli pátrá policie

Na chovnou orlici na Novojičínsku někdo namířil brokovnici. Samice vzácného orla skalního Tonička dostala nejméně jedenáct broků a teď je v péči odborníků z bartošovické záchranné stanice. Právě tamní ochránci už několik let usilují o návrat orlů skalních do české přírody, ptáky postupně vypouštějí a sledují.


Úterý 18. března 2014


Ptáky moa vyhubili jenom lidé

Po celé miliony let obývali Nový Zéland nelétaví ptáci moa. Po příchodu Polynésanů zmizeli jako mávnutím kouzelného proutku. Zavinili to lidé, nebo jim jenom zatloukli poslední hřebíček do rakve?

Velké vodní zásoby v zemském nitru?

Mezinárodní tým, vedený dvěma vědci z kanadské Univerzity v Albertě, našel v drahokamu, pocházejícím z hlubokého nitra Země, tak významné stopy vody, že hypotéza velkých vodních rezervoárů uvnitř zemského pláště nemusí být vůbec fantazií.


Pondělí 17. března 2014



Sobota 15. března 2014


Safari a levharti s dětmi!

Jakmile sluníčko jen trochu svítí, najdete zvířata jak si labužnicky hoví pod hřejivými paprsky. Je tomu tak i v ZOO Dvůr Králové nad Labem v případě šelem.


Pátek 14. března 2014


Trpasličí arktický tyranosaurus

70 milionů let stará fosilie z Aljašky odhalila existenci dosud neznámého dinosaura z rodiny tyranosaurů. Byl blízkým příbuzným tyranosaura rexe, ale dorůstal mnohem skromnějších rozměrů.

Stane se sloní samec Calvin popatnácté otcem?

V sobotu 1. března 2014 proběhl v ostravském sloním pavilonu odběr spermatu tamního samce Calvina. Calvin je jedním z mála chovaných sloních samců, kterým lze odebrat sperma za plného vědomí, a i proto je chovatelsky velmi cenným zvířetem.


Čtvrtek 13. března 2014



Středa 12. března 2014



Úterý 11. března 2014


Neviděli jste jeřába?

Dnes, v úterý 11. března, uletěl z plzeňské zoo jeřáb mandžuský. Velký bílý pták podobný čápovi byl naposledy viděn, jak letí směrem od Kalikovského mostu do centra města.