Jsou za extrémní rentgenovou září Sedmi statečných neutronových hvězd axiony?
Neobvyklá tlupa Sedmi statečných neutronových hvězd neobvykle září v oblasti vysokoenergetického rentgenového záření. Podle superpočítačových simulací by původcem tohoto neobvyklého jevu mohly být axiony, hypotetičtí kandidáti na temnou hmotu.
Kanada vybuduje výkonnou hydroelektrárnu na výrobu vodíku
Hydro-Québec a ThyssenKrup postaví zařízení s výkonem 88 MW, které ročně vyrobí 11 tisíc tun vodíku a 88 tisíc tun kyslíku. Vodík i kyslík poslouží k výrobě biopalivu z nerecyklovatelného odpadu. Do budoucna Kanada počítá s tím, že bude vodík vyrobený díky hydroelektrárnám vyvážet.
Lze léčit přetrvávající potíže po lymské borelióze?
Zdá se, že se našly účinné látky proti boreliím ve stacionární fázi. Jsou-li tyto perzistentní formy skutečná příčina sporného post-boreliového syndromu, tak bychom ho měli umět léčit.
Sobota 23. ledna 2021
Podivuhodný aerogel ždímá ze vzduchu spoustu pitné vody
Jeden kilogram hybridníhio aerogelu, tvořeného polymery a MOFy, ve vlhkém vzduchu vyčaruje 17 litrů pitné vody za den. Nepotřebuje sluneční svit, elektřinu, vůbec nic. Prostě ho jen stačí někam položit, aby k němu mohl vzduch. Podobná zařízení by mohla přispět k řešení chronických problémů s pitnou vodou.
Pátek 22. ledna 2021
5 nejzajímavějších nových dinosaurů roku 2020
…aneb Ještě jedno ohlédnutí za uplynulou paleontologickou sezónou
Čtvrtek 21. ledna 2021
Jihoafrický MeerKAT ulovil fantastická vesmírná stvoření
Radioteleskopy soustavy MeerKAT vystopovaly dvě slabě rádiově zářící ale jinak zcela obrovité rádiové galaxie, které jsou na obloze navzájem velmi blízko. Do každé z nich by se na délku vešlo asi tak 62 Mléčných drah. Jsou to doslova galaktičtí behemoti.
Středa 20. ledna 2021
Akrotiri na Théře (Santorini)
Minojský překryv starokykladské kultury na sopečném ostrově, s katastrofickým koncem. Možná předloha literárního tématu Atlantidy, spíš ale takový menší Singapur, zato už začátkem pozdní doby bronzové. Vše nasvědčuje tomu, že tam opravdu uměli žít!
Co je třeba vědět před uzavíráním uhelných elektráren?
Poslední události, které se staly v evropské přenosové soustavě ukazují, že odstavování stabilních jaderných a uhelných bloků bez náhrady vede ke zvýšení rizika ohrožení stability sítě a případně i vzniku blackoutu. Pokud si tuto hrozbu naši politici nedokáží uvědomit, může to vést nejen v naší energetické soustavě k velmi nebezpečnému vývoji.
Pekelně rychlý polský raptor
…aneb Pár vět o jednom zajímavém objevu
Úterý 19. ledna 2021
Nová nebezpečí z bažin covidových přízraků
Koronaviry sice stále mutují jen pomalu, ale v této době se jich replikuje ohromné množství. Po celém světě se objevují stejné mutace, jimiž se pandemický virus přizpůsobuje šíření mezi lidmi. Máme tu tři nové varianty, „britskou“, „jihoafrickou“ a „brazilskou“, které si zasluhují maximální pozornost. A to je teprve začátek. Octli jsme se uprostřed...
Pondělí 18. ledna 2021
Pokrok v oblasti malých modulárních reaktorů v roce 2020
Minulý rok byl první rok provozování plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, dokončení se blíží malý modulární vysokoteplotní reaktor HTR-PM chlazený plynem. I v práci na dalších projektech se v minulém roce podařilo dosáhnout značného pokroku. Reaktor NuScale obdržel obecnou licenci v USA. Podívejme se na loňský vývoj podrobněji.
Neděle 17. ledna 2021
Ve vesmíru mohou být červí díry. Jak bychom je mohli najít?
Rovnice obecné relativity ukrývají červí díry. A stále není vyloučeno, že by mohly existovat. Jak ale červí díry najít? Jednou z možností je pátrat po zvláštních zdrojích gama záření, které by mohlo vznikat při střetávání hmoty, vyvrhované z červí dírou, s hmotou v okolním vesmíru. Byl by to opravdu kapitální úlovek.
Sobota 16. ledna 2021
Bakterie na pomoc s nemocí COVID19. Překvapivé souvislosti
Helicobacter pylori nemá dobrou pověst. WHO jej dokonce označuje za jediného známého bakteriálního patogena, způsobujícího karcinom žaludku. Jenže ono je to asi trochu složitější a ukazuje se, že Helicobacter pylori nás může ochránit nejen před salmonelózou a dalšími průjmovými nemocemi, autoimunitami, esofageálním karcinomem, ale zdá se i před závažným...
Případ falešné identity: Ze supernovy se vyklubalo něco mnohem exotičtějšího
Robotické teleskopy nikdy neusínající sítě ASAS-SN ulovily pozoruhodný objekt. ASASSN-14ko je zdroj periodických záblesků ze srdce galaxie ESO 253-G003, které se opakují jednou za 114 dní. Nejspíš jde o supermasivní černou díru, která právě rve na kusy neopatrnou hvězdu. Při každém oběhu si utrhne asi tak 3 Jupitery hmoty.
Pátek 15. ledna 2021
Galaktická observatoř NANOGrav zřejmě zachytila gravitační šepot vesmíru
Projekt NANOGrav detailně pozoruje vybrané pulzary v Mléčné dráze a hledá v jejich zběsilé blikání nenápadné odchylky. Ty by měly být projevem gravitačního šepotu vesmíru, který jako bezbřehý oceán omývá všechny objekty ve vesmíru. Něco opravdu našli, ale ještě bude nutné potvrdit, jestli je to jackpot.
Jak tyranosauři vstávali ze země
…Aneb Fascinující objev stop napřimujícího se krále dinosaurů
Čtvrtek 14. ledna 2021
Nipah je další smrtící hrozbou ze stínu netopýra
Koronaviry nás zaskočily, ale nakonec se s nimi vypořádáme. To ale neznamená, že bychom měli viry pustit z hlavy. V netopýrech i v jiných tvorech neustále běží nemilosrdná evoluce, která kdykoliv může vymyslet nové vražedné překvapení, před nímž budu koronaviry blednout závistí. Nedávno vzniklý virus Nipah zabije až 75 procent nakažených. Naštěstí se...
Středa 13. ledna 2021
Nevídané stvoření ve hvězdné zoo: Spletenec bílých trpaslíků v neonové mlze
V neonové mlhovině IRAS 00500+6713 sedí objekt J005311, který vznikl srážkou bílých trpaslíků. Selhala jim roznětka a neodpálili se jako supernova. Namísto toho vznikl žhavý, zářivý, rychle rotující, hodně magnetický a divoce zvracející spletenec, který se v astronomicky dohledné době zhroutí do neutronové hvězdy.
Úterý 12. ledna 2021
Jakou relativní hustotu měli dinosauři
…aneb Pár vět o biomechanice vládců druhohor
Mléko jako protijed?
„Může mlíko působit jako protied? Můj děda mi vyprávěl, že když pracoval v chemičce, fasovali půllitr mlíka denně jako prevenci proti otravě. Mohlo to fungovat?“
Pondělí 11. ledna 2021
Ohlédnutí za minojskou Krétou
Rekapitulace života na Krétě střední a pozdní doby bronzové, teď už ne chronologicky, ale podle zajímavých témat a pěkných předmětů.
Výroba nanografitu v mikrovlnce by mohla nabídnout nové využití pro uhlí
Uhlí je teď za zenitem. Ve světě je spousta uhelných dolů, ale poptávka po uhlí se postupně rozplývá. Nový, snadný a relativně levný postup výroby vysoce ceněného nanografitu, který má dnes široké využití, nabízí alternativní využití uhlí, které by mohlo být zajímavé i v našich končinách.
Neděle 10. ledna 2021
Vznikly primordiální černé díry jako supermasivní gravitina?
V mladičkém vesmíru pozorujeme supermasivní černé díry. Jak se tam ale mohly objevit tak rychle? Řešením by mohla být supersymetrická gravitina, která by zvládla vytvořit zárodky černých děr ve žhavém vesmíru, ještě před vznikem hvězd, díky svým unikátním vlastnostem. Gravitina jsou ovšem hypotetická, a to hned dvojnásobně.
Sobota 9. ledna 2021
Teraformujeme trpasličí planetu Ceres megasatelitem z místních surovin?
Už by to chtělo nějaké vesmírné základny. Měsíc je už nejspíš hotová věc. Na Mars asi také dojde, snad ještě za našich životů. Ale co dál? Jako jeden ze slibných světů se nabízí trpasličí planeta Ceres, která již hraje roli první pořádné lidské vesmírné kolonie v seriálu s příznačným, názvem Expanse.
Pátek 8. ledna 2021
Dinosauří statistika za rok 2020
…aneb Další číselné ohlédnutí za uplynulým rokem v dinosauří paleontologii