feed info
1,098 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
První česká audiohra se chystá na globální trh. Nejen nevidomí si ji vyzkouší také v anglické verzi
K vyřešení tajuplného detektivního příběhu vám postačí jen mobil a sluchátka. Hru, která má také ovládání pro nevidomé, už před časem vytvořili čeští vývojáři a teď chystají její anglickou verzi pro světový trh.
Hybridní útoky mají vytvářet zmatek a nedůvěru, nejvíce hrozeb pochází z Ruska a Číny, říká expert
Strategii, jak bude stát čelit hybridním hrozbám bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument v Česku doteď chyběl, ministerstvo obrany jej přitom mělo podle Auditu národní bezpečnosti vypracovat už v roce 2016. Podobná strategie je ale v Evropě ojedinělá, a Českem by se tak mohly inspirovat další státy.
Jihočeští vědci mají patent na nový způsob zpracování česneku. Sušením vzniká černý česnek
Vědci ze zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích získali český patent na produkci černého česneku. Ten se vyrábí takzvaným stařením. Na jeho novém způsobu pracovali pět let společně s Výzkumným ústavem potravinářským v Praze.
Vědci našli pravěkou rostlinu starou milion let. Ukazuje, že grónský ledovec taje rychleji, než mysleli
Grónský ledovec zřejmě skoro celý roztál i v posledním 1,1 milionu let. Vědci to vyvodili z výzkumu zachovalé pravěké rostliny, která rostla v místě vojenské základny ze 60. let 20.století. Zbytky vřesovců a mechorostů se našly 1400 metrů pod ledem, jehož stáří badatelé odhadují asi na milion let.
Sobota 17. dubna 2021
Česko přišlo už o 90 000 kubíků jasanového dřeva. Napadá je drobná houba, situace se řeší kácením
V Česku stále odumírají jasany, ohrožuje je mikroskopická houba s názvem Chalara fraxinea. Kvůli ní stromy usychají, stávají se nestabilními a mohou se snadno vyvrátit. Jediným řešením je kácení. Za poslední tři roky tak muselo být v celé republice vykáceno víc než devadesát tisíc kubíků jasanového dřeva.
Moderní mozek se u hominidů zřejmě vyvinul mnohem později, než si vědci mysleli
Lidé toho mají s šimpanzi a dalšími primáty hodně společného, ale jejich mentální schopnosti se podstatně liší a pro evoluci lidí byly klíčové. Teď se ukazuje, že moderní čelní mozkový lalok se zřejmě vyvinul mnohem později, než se vědci domnívali.
Pátek 16. dubna 2021
Bývalého továrníka komunisti věznili 7,5 let. Pak mu dali 200 korun jako odškodné, vzpomíná jeho syn
Viktor Frič si vždy přál malovat a dělat restaurátora, ale narodil se do rodiny „nepřátel lidu“, protože tatínek provozoval menší továrnu v pražské Libni. Komunisté ho zavřeli na 7,5 roku. „Když ho v 70. letech pustili, tak jsme zjistili, že vše, co zabavili, tak všechny doklady byly shromážděny na Praze 9. A ten archiv kompletně vyhořel. Tehdy byla taková doba,...
Týká se vás únik dat z facebooku? Zjistíte to snadno, řešení je ale složitější
Hackeři zveřejnili soukromé kontaktní údaje i milionu Čechů a Češek. Jsou mezi nimi dva tisíce zaměstnanců policie a řada dalších lidí, kterým může únik způsobit problémy. Co s tím?
Úterý 13. dubna 2021
Kdyby se koronavirus nešířil ve městech, pandemie by asi skončila. Vědci to odvodili z tempa mutací
Koronavirus SARS-CoV-2 koloval v čínském městě Wu-chanu zřejmě několik měsíců před prvními známými případy covidu z října 2019. Ale tenkrát, jak plyne z nové studie, ještě neškodil. Pomohlo mu šíření v čínském městském prostředí. Znalost mutací, díky níž to vědci zjistili, je klíčová i v této fázi boje s nemocí.
Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce
Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
Pondělí 12. dubna 2021
Raketoplán Columbia se poprvé vznesl s posádkou před 40 lety. Málem to skončilo nehodou
První americký raketoplán Columbia poslala NASA do vesmíru 12. dubna 1981. Přesně dvacet let poté, co Rusko vyslalo do kosmu Jurije Gagarina. „Americké raketoplány nebyly stavěné na to, aby létaly v nepilotovaném režimu. Bylo to poprvé, kdy do prvního startu úplně nového kosmického prostředku byla posazena posádka. Do té doby i potom všechny ostatní stroje vždy...
Před 60 lety zamířil jako první člověk do vesmíru. Ženě Gagarin pro jistotu napsal dopis na rozloučenou
Přesně před šedesáti lety začala nová éra dobývání vesmíru. Sovětský svaz 12. dubna 1961 poprvé vyslal do kosmu člověka. Šanci na úspěch mise přitom odhadovali na méně než 50 procent. Jurij Gagarin se na svůj úkol připravoval necelý rok. Že při tom možná zahyne, dobře věděl.
Jihočeští policisté prověřují úhyn desítek ryb. Voda byla pravděpodobně znečištěna neznámou látkou
Policie prověřuje úhyn ryb v potoce a rybníku v Otíně u Jindřichova Hradce. O pomoc žádá případné svědky. Voda v potoce Řečička byla v sobotu večer pravděpodobně znečištěná neznámou látkou, policisté tam našli několik desítek mrtvých ryb, uvedl v neděli v tiskové zprávě na webu mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Vzniklá škoda podle něj ještě nebyla...
Neděle 11. dubna 2021
‚Pachatel od psacího stolu.‘ Před 60 lety stanul před izraelským soudem Adolf Eichmann
Před 60 lety začal proces s jedním ze strůjců masového vyhlazování židů během druhé světové války Adolfem Eichmannem. Tribunál odkryl hrůzné detaily holocaustu. Svědci vypovídali o koncentračních táborech, plynových komorách a spalování mrtvol. Adolf Eichmann byl po osmi měsících odsouzen za zločiny proti lidskosti.
Sobota 10. dubna 2021
NASA kvůli technickému problému odložila testovací let vrtulníku Ingenuity o tři dny
První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom v sobotu na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Odstraňování toxických plynů i odsolování vody. Olomoučtí vědci spoluvyvinuli solární nanopece
Ultramalé a přitom vysoce účinné solární pece vyvinuli olomoučtí vědci společně se zahraničními kolegy. Přeměnou sluneční energie v nich lze dosáhnout teploty až 600 stupňů Celsia. Využít se dají například pro odstranění toxických plynů, odsolování mořské vody, jako generátory páry nebo chemické reaktory pro výroby nanomateriálů.
V pražské zoo uhynula gorilí samice Bikira. Měla vážná poranění, kterým navzdory pomoci podlehla
V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoo to uvedla na sociálních sítích a na svém webu. Pravděpodobně následkem poranění měla krvácející natrženou stěnu žaludku a ztratila víc než tři litry krve. „Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu, i když byla v...
V Sanfranciském zálivu vyplavilo moře čtyři mrtvé plejtvákovce, jeden z nich zahynul po srážce s lodí
Čtyři uhynulé plejtvákovce šedé vyplavilo moře na pláže Sanfranciského zálivu během posledních devíti dní. Jednoho z nich patrně zabila srážka s lodí, uvedli odborníci, kteří se nyní snaží zjistit příčinu uhynutí zbylých tří, informovala v sobotu agentura AP.
Odborníci sestavili podobu kostela sv. Petra v Olomouci. Zbořen byl na konci 18. století
Odborníkům se podařilo sestavit vizualizaci olomouckého kostela sv. Petra, který byl zbořen v roce 1792. Stál na nádvoří dnešního děkanátu Filozofické fakulty Univerzity Palackého, jeho půdorys se podařil zmapovat v minulých letech během rozsáhlého archeologického průzkumu. V sobotu o tom informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu...
Pátek 9. dubna 2021
Zemědělský ústav se obává přemnožení hrabošů. Ve výjimečných případech povolil aplikaci jedu
Zemědělský ústav znovu povolil ve výjimečných případech aplikaci jedu na hraboše na povrch půdy. Schválení těchto postupů budou stejně jako loni znovu individuální, sdělila v pátek mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Ústav se obává přemnožení hrabošů jako v posledních několika letech. Nařízení ústav...
Čeští vědci se podíleli na výzkumu protilátek na klíšťovou encefalitidu. Mohou být prevencí i lékem
Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, připravil účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu. Fungují jako okamžitá prevence i jako lék. Protilátky získali lékaři od lidí, kteří encefalitidu prodělali a měli největší imunitní odezvu. ČTK to...
Z Bajkonuru úspěšně odletěli dva Rusové a Američan, doplní posádku Mezinárodní vesmírné stanice
Z kosmodromu Bajkonur v pátek ráno odstartovala v ruské lodi Sojuz MS-18 trojčlenná posádka, která zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Cesta by měla dvěma ruským kosmonautům a americkému astronautovi trvat méně než tři a půl hodiny. Roskosmos pro tuto příležitost pokřtil vesmírnou loď jménem kosmonauta Jurije Gagarina, jenž jako první člověk letěl do...
‚Egyptské Pompeje.‘ Archeologové v Luxoru objevili 3400 let zapomenuté staré město
Archeologové objevili v Egyptě rozsáhlé starověké město, které bylo po staletí v zapomnění, přestože se nachází poblíž některých nejznámějších egyptských památek ve městě Luxoru. Město bylo vystavěno před zhruba 3400 lety v době slavné vlády faraona Amenhotepa III, uvedl podle agentury Reuters egyptský archeolog Záhí Havás, který dohlíží na vykopávky na...
Čtvrtek 8. dubna 2021
Mykologové objevili nový druh muchomůrky. Dostala název po Čechovi z Moravského zemského muzea
Mykologové popsali nový druh muchomůrky, roste v Česku i ve Francii. Dostala název Amanita vladimirii po Vladimíru Antonínovi, mykologovi z Moravského zemského muzea. Nový druh patří mezi muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu. O objevu, který publikoval časopis Phytotaxa, informovalo ve čtvrtek muzeum v tiskové zprávě.
‚Žádný slaďounký čůčo.‘ Čeští vědci dokázali, že těžká voda chutná lidem sladce. Zatím nepřišli na to proč
Těžká voda na rozdíl od obyčejné čisté H2O chutná lidem sladce. Starou domněnku experimentálně potvrdil mezinárodní tým vědců. Nejdřív to vyzkoušeli na sobě a pak i na myších. „Víme, že myši mají podobný receptor sladké chuti, ale není úplně stejný,” vysvětlil fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Své závěry zveřejnili badatelé z Ústavu organické chemie a...