feed info
4,311 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Pozor na čínskou aplikaci WeChat. Sbírá citlivá data, která mohou sloužit k vydírání, varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání.
Středa 29. listopadu 2023
Příběhy našich sousedů: Žákyně z pražské základní školy zpracovaly příběh československého letce
Josef Žampach pomáhal za druhé světové války československým letcům odejít do zahraničí, aby mohli bojovat proti nacistickému Německu. Jeho příběh vyprávěla jeho dcera Jana Rejtharová žákyním ze základní školy Zárubova v Praze. Ty osud její rodiny zpracovaly pro projekt organizace Post Bellum – Příběhy našich sousedů.
Australští farmáři rozdávají ovce kvůli přebytku. Od roku 2020 se jejich počet v zemi zvýšil o 23 procent
Ceny skopového v Austrálii prudce klesly, protože v zemi je ho nadbytek. Někteří farmáři s cílem ušetřit náklady své ovce i rozdávají, aby je nemuseli vybíjet, napsal server zpravodajské televize CNBC. Ceny skopového se za poslední rok propadly o více než 70 procent na 1,23 dolaru (27 Kč) za kilogram, ukazují údaje poskytnuté organizací Meat and Livestock Australia (MLA).
Umělá inteligence v lavici: Víme, jak ji odhalit i proč může zahubit bakalářky
Konec bakalářek. Jedna z fakult Vysoké školy ekonomické už je nebude požadovat. Mimo jiné kvůli umělé inteligenci.
Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do Fakultní nemocnice v Motole bude vítat voicebot Irena
Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.
Úterý 28. listopadu 2023
Na Antarktidě bylo letos o čtyři stupně tepleji než loni. Kontinentu škodí turismus nebo rybolov
V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na nejjižnějším kontinentu letos stoupla na minus tři stupně Celsia, řekl v úterý na konferenci k pátečnímu Mezinárodnímu dni Antarktidy vedoucí Českého antarktického výzkumného programu z Masarykovy univerzity Daniel Nývlt. Kvůli zvyšujícím se teplotám hrozí...
Sunak zrušil setkání s řeckým premiérem. Země se přou o umělecká díla stará 2500 let
Umělecká díla stará 2500 let vyvolala diplomatickou roztržku mezi Řeckem a Velkou Británií. V úterý se měl v Londýně sejít britský premiér Rishi Sunak s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem. Sunak ale na poslední chvíli jednání zrušil a to kvůli Mitsotakisovým výroků o tzv. parthenonských mramorech. Řecký premiér reagoval podrážděně, uvedla agentura...
Pět příběhů, pět herních postaviček. Unikátní film vypráví o uprchlících z komunistického Německa
Česko si před několika dny připomnělo výročí 34 let od Sametové revoluce. Konec totality znamenal svobodu a konečně možnost vycestovat i za železnou oponu. Tisíce uprchlíků z východní Evropy se tuto hranici pokoušely překonat desítky let. Třeba východní Němci se překvapivě často snažili dostat do vysněného západního Německa přes bývalé Československo. Své...
Odborníci prozkoumali kořeny stromů v Písku. Chtějí tak zabránit jejich usychání
Ochránit stromy ve městě proti suchu. To je cílem experimentu pracovníků městského úřadu v Písku, který by mohl pomoci vyřešit tento problém i v jiných obcích. Odborníci prozkoumali kořenový systém stromů vysázených před pěti lety, které měly stálé zavlažování. Pohled na obnažené kořeny jim přinesl zajímavé zjištění.
Vědci v Izraeli vyvinuli elektronický nos, umí rozpoznat potenciálně nebezpečné jídlo
Izraelská společnost Sensifi vyvinula elektronický nos, který je schopný rozpoznat, jestli se v jídle vyskytují bakterie jako salmonela nebo E.coli. Nástroj má pomoct rozpoznat nezávadnost potravin.
Pondělí 27. listopadu 2023
Šumava je otevřená učebnice. I nás občas překvapuje, jak se příroda chová, říkají správci národního parku
Národní park Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, Chráněná krajinná oblast Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že podobné horské smrčiny, pralesy, slatě, rašeliniště a karová jezera nemají v Evropě obdoby.
Falešný bankéř v akci. Pořad Antivirus ukazuje triky podvodníků
Zločinci, kteří se po telefonu vydávají za zaměstnance bank či policisty, za sebou zanechávají i milionové škody. Poslechněte si, jak takový rozhovor zní.
Luxus na dluh? Česká aristokracie si půjčovala na velkolepá sídla, kavalírské cesty i pohřby
Vysoká zadluženost, tlak ze strany věřitelů, bankroty, půjčky na splátky dluhů, to není nic nového pod sluncem. V červených číslech hospodařila i česká šlechta a panovníci v předbělohorské době. Píše o tom historik Jaroslav Čechura v knize Luxus na dluh? Zadlužení české aristokracie v letech 1550–1650. Pro Ex libris ji pročetla Veronika Kindlová.
Neděle 26. listopadu 2023
Letový provoz mohou řídit jen lidé s talentem orientace v prostoru a čase, říká letový dispečer
Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Dopravní fakultě ČVUT v Praze. Tam působí také Stanley Schmidt z Ústavu letecké dopravy. „Jsou samozřejmě...
Lékařka Moťovská získala cenu Česká hlava. Věnuje se výzkumu kardiovaskulárních onemocnění
Národní cena vlády Česká hlava patří letos kardioložce Zuzaně Moťovské. Vedoucí Divize akutní kardiologie ve Vinohradské nemocnici se intenzivně věnuje i výzkumu. Zaměřuje se především na kardiovaskulární onemocnění. Cenu převzala v neděli na slavnostním galavečeru.
Nejmenší částice vzduchu mírně brzdí klimatickou změnu. Ve městech ale ničí zdraví
Nejmenší částice vzduchu o velikosti do 100 až 200 nanometrů dlouho vydrží v podobě aerosolů a můžou tak přispět k částečnému zmírnění klimatické změny. Materiáloví chemici z Vídně v nové studii upozorňují, že lepší znalost vzniku a chování aerosolů by mohla pomoci zpřesnit klimatické modely.
Z Valdic přes Most špionů. Politický vězeň Javorský se svobody dočkal po letech trýznění a otrocké práce
Nynější obchodník s tiskařskou technikou Jaroslav Javorský, narozený v roce 1947, se nedlouho po začátku sovětské okupace Československa stal pod nátlakem a na základě vydírání spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky (VKR), která ho vyslala do Západního Německa.
Výroba elektřiny i ochrana pro rostliny. Mendelova univerzita testuje solární panely nad vinohrady
Symbióza solární energetiky a zemědělství. To je hlavní myšlenka takzvané agrovoltaiky. Panely chrání rostliny před prudkým sluncem nebo krupobitím a rostliny zase panely ochlazují. První česká agrovoltaika vzniká ve Starém Poddvorově na jihu Moravy. Vědci z Mendelovy univerzity tam spolu se soukromou společností právě v těchto dnech vysazují révu.
Věda pro děti: Proč listy stromů na podzim mění barvu?
Zelenou barvu na listech stromů způsobuje barvivo chlorofyl. Zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze vytváří látky důležité pro stavbu rostliny. Když však přijde podzim a slunečního svitu začne být méně, fotosyntéza se utlumí. Právě tehdy nastupují žluté a červené odstíny listů. Jak to funguje?
Sobota 25. listopadu 2023
Pětina evropské krajiny pro přírodu. ‚Že to funguje, nám ukazují ptáci, třeba koroptev,‘ říká ornitolog
Nestačí chránit přírodu v rezervacích, ochranu si zaslouží i zemědělské plochy, lesy nebo rybníky. To říká nová evropská směrnice známá jako Nature Restoration Law. To, že se krajině daří, se pozná i podle toho, že tam žijí ptáci, vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Je spočítané, že můžeme hospodařit méně intenzivně...
Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik
Jednou z největších dětských a mládežnických organizací jsou skauti, největší z nich Junák má 75 tisíc členů. Principy výchovných metod dnes obsahují i moderní výchovné koncepce. Přesto stačilo málo a skauting tady nebyl. Tvrdý útok, kdy byli zakázáni, zažili hned třikrát. Mezi členy najdete Antonína Benjamina Svojsíka, básníka Jiřího Wolkera nebo autora...
Jak ochránit vojenský materiál shozený z letadla? Důležité je zkoumat náraz
Průlet armádní casy nad letištěm v Chrudimi. V rychlosti zhruba 220 kilometrů za hodinu vojáci shazují padákové soupravy s nákladem, který může vážit až stovky kilogramů. I tak může vypadat výzkum vědců z Univerzity obrany. Armádní vědci chtějí zjistit, čemu všemu musí náklad při nárazu na zem čelit. Téma magazínu Experiment.
Sociální síť X může podle médií přijít do konce roku o 1,7 miliardy korun. Důvodem je protižidovský výrok
Sociální síť X může kvůli protižidovskému příspěvku, který zde sdílel její majitel Elon Musk, do konce roku přijít o příjmy z reklamy ve výši až 75 milionů dolarů (1,7 miliardy korun), napsal s odvoláním na interní dokumenty deník The New York Times.
Borovský nebo Krásnohorská. Lidé si můžou adoptovat hrob významných osobností, obliba nápadu roste
Adoptovat si opuštěný hrob nějaké významné osobnosti je v Praze možné už deset let. Zájemci se tak starají třeba o místo posledního odpočinku spisovatelů Karla Havlíčka Borovského nebo Elišky Krásnohorské. Po zaplacení poplatku musí nájemce hrob uklízet a opravovat. Počet takto adoptovaných hrobů v Praze stoupá. Nejvíc jich je na Olšanských hřbitovech.
Pátek 24. listopadu 2023
Na podzim je vyšší nebezpečí střetu zvěře s autem. Není živé a zvěř ho tak neumí vnímat, říká expert
Podzimní čas je pro lesní zvěř obdobím nejvyšší aktivity. S tím je spojený také jejich zvýšený pohyb nejen v lesích a na polích, ale častěji se pohybuje také v okolí silnic, upozorňuje Jakub Drimaj z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně.