Vyplatí se investovat do EV akcií?

V posledních letech jsme svědky značně turbulentního, místy politicky kontroverzního, přesto však patrně nezastavitelného trendu.

Globální svět dopravy právě prožívá svou elektrickou a autonomní revoluci. A že se nejedná o evoluci, nýbrž opravdu o revoluci, dokládají čísla – v roce 2021 činily prodeje elektrických vozidel 6,8 milionu aut, což je více než dvojnásobek oproti roku předchozímu.

Tento vývoj přitom reprezentoval jediný růst na trhu s automobily jako takovém, ostatní části tohoto segmentu stagnovaly nebo zaznamenaly propad. Zdá se, že se více než stoletá éra spalovacího motoru pomalu chýlí ke konci.

Navíc vlivem rapidního vývoje tato technologie postupně zlevňuje, čímž se stává dostupnější pro masy. Automobilky stavějí stále levnější akumulátory a potažmo auta s větším dojezdem, zlepšuje se nezbytná infrastruktura s nabíjecími stanicemi apod. V neposlední řadě je dobré vzít v potaz i snahy politiků, kdy se třeba u nás v EU snaží Brusel protlačit EV tak vehementně, že nad tím řada ekonomů nechápavě kroutí hlavou.

Ať už si o tom myslíte cokoliv, máme zde trend, jenž zrovna zažívá globální rozmach. Faktory jako je klesající cena baterií, nárůst poptávky, elektrifikace průmyslu a snahy o postupné zavádění autonomních systémů pak dávají odvětví elektrických vozidel zajímavý investiční potenciál. Vyplatí se tedy investovat do EV akcií? Máme za to, že rozhodně ano!

Je však nutné zachovat mimořádnou opatrnost a tituly volit pečlivě, pokud možno s přihlédnutím k vlastnímu vztahu k riziku a s dlouhodobým investičním horizontem. Mnohé firmy působící v odvětví elektrických a autonomních vozidel totiž dosud nejsou výdělečné, byť se tento zlomový moment rychle blíží.

EV akcie, které stojí za zváženou

V roce 2021 byl celkový podíl elektrických vozů na globálních prodejích automobilů 8,6 %, dvojnásobek oproti roku 2020 a třikrát více než v roce 2019. Vlivem globálních trendů a politických rozhodnutí nejen v EU lze očekávat, že toto procento bude do budoucna rychle růst.

Přestože je synonymem pro elektrifikaci v současnosti hlavně Tesla, na trhu se dá najít velká spousta jiných akciových titulů, s nimiž lze na tomto odvětví významně profitovat. V této částí článku si představíme tři z nich.

Rivian (RIVN)

První společností na našem seznamu je Rivian, jenž si od svého vstupu na burzu v listopadu roku 2021 prošel mimořádně turbulentním vývojem. Akcie firmy se po prvotním výstřelu nahoru, jenž však neměl dlouhého trvání, ocitly v dlouhodobém sestupném trendu. Dno (prozatím) nalezly až v květnu letošního roku, daleko od svých maxim. V kontextu současné valuace a možných budoucích vyhlídek firmy se však zdá, že je ideální doba začít se o tuto automobilku zajímat.

Firma se nechala slyšet, že z důvodu narušených dodavatelských řetězců plánuje v letošním roce vyrobit pouze 25 000 nových aut, avšak současně pilně staví novou továrnu v Georgii, s níž by její výrobní kapacity mohly do konce tohoto desetiletí narůst až na 750 000 vozů ročně.

Čím se ale Rivian odlišuje od konkurence, zejména od Muskovy Tesly? Do karet mu hraje skutečnost, že se zaměřuje na širší trh, jenž je ostatními výrobci zatím vesměs zanedbáván. Důvody lze hledat v ceně technologii, ale i v puncu luxusu, na němž si zakládá zejména právě Tesla. Kromě toho se Rivian může pochlubit dlouhodobou smlouvou na výrobu 100 000 elektrických užitkových vozů, kterou uzavřel s Amazonem.

Přestože je těžké vypočítat „správnou“ cenu akcií firmy, která je stále ještě v červených číslech, volná ruka trhu už zdá se cenové dno našla. Rozvaha firmy za rok 2021 navíc ukazuje, že má Rivian k dispozici 17 miliard dolarů v hotovosti a jeho dluh činí pouze 1,3 miliardy, zatímco tržní kapitalizace v době vzniku tohoto článku byla 28 miliard. 

Firma se tedy v současnosti obchoduje za zajímavé peníze, její bankrot je v horizontu nejbližších let takřka vyloučen a pozitivní vyhlídky z ní činí mimořádně zajímavou, byť stále ještě rizikovou investici. 

Proterra (PTRA)

O společnosti Proterra jste v souvislosti s elektrickými vozidly možná ještě neslyšeli. Avšak vězte, že se jedná o důležitého hráče, jehož služby by v budoucnu mohla využívat řada větších i menších hráčů z tohoto odvětví. Hlavní přínos firmy totiž spočívá ve výrobě a prodeji baterií a hnacích ústrojí dalším výrobcům.

Ačkoliv se Proterra věnuje i výrobě elektrických autobusů, v budoucnu by si mohla vybudovat pozici komponentů a hnacích ústrojí pro různá průmyslová vozidla – jeřáby, rypadla, dodávky, buldozery a další. S tím, jak bude elektrifikace pronikat i do průmyslu, bude poptávka po takovýchto řešeních významně růst.

Co se týče financí, máme zde obdobnou situaci jako v případě Rivianu. Bezprostředně po svém uvedení na burzu na konci roku 2020 zažila Proterra raketový růst, po němž následoval dlouhodobý sestup k rozumnějším valuacím. Firma se momentálně obchoduje daleko od svých maxim a její tržní kapitalizace v době vzniku tohoto článku dosahovala zhruba 1 miliardy dolarů.

Stejně jako Rivian se i Proterra může pochlubit pěknou sumičkou v hotovosti a investicích, ale ani ona zatím ještě není zisková. Pro její budoucí úspěch však hovoří pokračující elektrifikace průmyslu i skutečnost, že řada průmyslových výrobců nebude chtít ztrácet čas a prostředky výrobou a vývojem baterii a elektrických hnacích ústrojí.

General Motors (GM)

Když je řeč o elektrických vozidlech, neměli bychom věnovat pozornost pouze mladým elektrickým automobilkám, ale i zavedeným hráčům na trhu, kteří v současnosti procházejí transformací. Jakmile se totiž EV stanou mainstreamem, tito velikáni budou moci začít těžit ze svých mnohaletých zkušeností v oboru, jimiž se noví výrobci pochlubit nemůžou. Právě proto se na našem seznamu ocitla i automobilka General Motors.

Společnost se nechala slyšet, že se do roku 2035 chce stát zcela bezemisní a že se v současnosti usilovně snaží rozšířit své portfolio čistě elektrických vozidel. K Chevy Bolt se tak brzy přidá Silverado, ale i Cadillaq Lyriq nebo ikonický Hummer. Když už je řeč o Lyriqu, předobjednávky na tento vůz pro rok 2023 jsou zcela vyčerpané a GM už přijímá objednávky na rok 2024.

Ačkoliv je GM za ryze elektrickými automobilkami v podstatě o deset let pozadu, pro konzervativnější investory se jedná o skvělou volbu – firma je totiž větší, profitabilní a mnohem levnější, přičemž se chová jako klasický cyklický titul ze všemi vzestupy a pády.

I zde se navíc klade důraz na inovace. General Motors v současnosti vyvíjí Cruise Origin, což má být elektrické autonomní vozidlo pro sdílenou jízdu. Pokud trh jednou uzná sdílená auta za budoucnost přepravy, je tato americká automobilka v pozici, kdy z toho bude významně profitovat.

Jak nakoupit EV akcie?

Pokud vás trojice akciových z našeho seznamu zaujala a rádi byste do těchto firem investovali (ať už přímo do nich, nebo do jiných hráčů z oboru či do Tesly), budete si chtít koupit jejich akcie u akciového brokera. Těch na dnešním trhu působí celá řada, avšak pokud bychom měli shrnout vlastnosti ideálního brokera, tak by měl být spolehlivý, transparentní, měl by mít dlouhou historii, nízké poplatky a měl by nabízet velké množství obchodních instrumentů včetně samozřejmě amerických akcií.

A když už je řeč o obchodních instrumentech, co rovnou 12 000? Tolik jich totiž nabízí RoboMarkets, jeden z nejlepších akciových brokerů nejen pro českou klientelu. Můžete si u něj koupit nejen zmíněné americké EV akcie, ale i indexy, drahé kovy, komodity nebo měny. Zde můžete přejít rovnou na web RoboMarkets a nakoupit si vámi vybrané tituly. Pokud ale brokera neznáte a rádi byste se s ním blíže seznámili, přečtěte si tuto recenzi RoboMarkets

Trh s elektrickými vozy bude jen růst

Ať už jste zastánci někdy až násilného protlačování elektrifikace provozu, anebo vidíte budoucnost automobilismu jinde, zdá se, že tu s námi EV již zůstanou. Nehledě na to, zda budou elektrická auta v budoucnu většinovým dopravním prostředkem, anebo budou koexistovat s hybridy, auty na vodík anebo třeba vozy poháněnými biopalivy, zdá se, že budou tvořit významnou část trhu.

My jako investoři bychom se měli zajímat o to, jak z těchto trendů profitovat. A právě General Motors, Proterra a Rivian v tomto ohledu určitě stojí za zvážení.

zdroj: placená inzerce

The post Vyplatí se investovat do EV akcií? first appeared on Hybrid.cz.