feed info
13,524 článků z ČRO - Leonardo
Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
Čtvrtek 12. dubna 2018
Antarktická příroda je otevřená učebnice, říká po návratu z expedice mladá vědkyně
Česká vědecká expedice se vrátila zpět z Antarktidy. Nejen o tom, co na české polární základně Johanna Gregora Mendela zkoumali, hovořili v Magazínu Leonardo vědecký koordinátor expedice, rostlinný fyziolog Miloš Barták a geomorfoložka Lenka Ondráčková, oba z Masarykovy univerzity v Brně.
Středa 11. dubna 2018
Hluboká stimulace mozku pomůže, ale musí nastoupit včas, tvrdí neurolog
Hluboká stimulace neuronů v mozku dnes pomáhá stále širšímu spektru pacientů. Umí potlačit esenciální třes, mimovolné svalové křeče nebo Tourettův syndrom. Do budoucna by se mohla uplatnit i při léčbě depresí. O této metodě, která pomáhá také nemocným Parkinsonovou chorobou, hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské...
Úterý 10. dubna 2018
Další výjimečný nález z Vyškovska: Neobvyklý hrob starší ženy a dítěte
Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně výjimečný nález: kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobě objímá dítě. Takto pohřbená těla z té doby čeští experti zatím neviděli. Více o objevu v Magazínu Leonardo hovořila archeoložka Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Pondělí 9. dubna 2018
Mít společný příběh je důležité pro soudržnost, říká o významu paměti historička
Lidská paměť individuální i kolektivní patří ke klíčovým tématům společenskovědních i přírodovědných oborů. Tento fenomén láká nejen mnohovrstevnatostí, ale i tajemstvím, které v sobě vždy obsahuje. O výzkumném programu nazvaným Paměť v digitálním věku hovořila v Magazínu Leonardo Radka Šustrová z Masarykova ústavu.
Pátek 6. dubna 2018
Laťka v kvalitě péče je u nás vysoko, tvrdí odbornice na nemoc motýlích křídel
Brno opět hostí konferenci pacientské organizace DEBRA Česká republika. Ta dlouhodobě pomáhá rodinám pacientů s nemocí motýlích křídel neboli epidermolýzou (Epidermolysis bullosa). Na léčbu tohoto vzácného genetického onemocnění kůže se zaměřuje Hana Bučková, zakladatelka jediného specializovaného EB Centra v České republice a primářka Kožního oddělení...
Čtvrtek 5. dubna 2018
Pravděpodobnost srážky Země s planetkou je sice malá, ale ne nulová, říká astronom
Kromě planet obíhají kolem Země i planetky, malá a většinou kamenná tělesa různé velikosti. Astronomové odhadují, že existuje asi 10 tisíc těch, jejichž průměr je větší než 10 kilometrů. Vědci se v poslední době zaměřují na výzkum těch planetek, které by se mohly střetnou se Zemí.
Středa 4. dubna 2018
Opakujeme Kingovo „Mám sen“, ale rasová segregace v USA dál trvá, tvrdí expert
Před 50 lety zahynul při atentátu reverend a aktivista Martin Luther King bojující za lidská práva Afroameričanů v USA. âI have a dream," začínal jeho legendární projev ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii. King ho pronesl na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu před 200 tisíci lidmi. Mluvil v něm o rasové segregaci, ale také...
Úterý 3. dubna 2018
Proč se víc bojíme parazitů než bakterií? Protože je vidíme
Neopodstatněný strach z parazitů, který šíří různé alternativní servery, přiměl vědce z Univerzity Karlovy k vydání osvětové knihy s názvem âO parazitech a lidechâ. V ní si můžete přečíst, co paraziti jsou, jak žijí a jak se promítli třeba do umění.
Pondělí 2. dubna 2018
Duchovní život je v rozporu s byznysem, říká o svátečním konzumu psychoterapeutka
Uklidit po zimě, udělat sváteční výzdobu, navařit, napéct, s úsměvem na tváři vítat koledníky a ještě se věnovat dětem, které mají velikonoční prázdniny. Velikonoce zkrátka mohou znamenat stres. Odkud může pocházet a jak se mu vyhnout, vysvětlila v Magazínu Leonardo psychoterapeutka Helena Klímová.
Pátek 30. března 2018
Facebook udělal z každého novináře, ale bez osobní odpovědnosti, kritizuje publicista
Hoaxy, fake news, postfaktická společnost. To jsou pojmy, se kterými se dnes setkáváme prakticky denně. Média nás před nimi varují, ale nemůžeme si být jisti, že je sama neprodukují. Je důvod se fake news bát? Hostem Magazínu Leonardo byl publicista a místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša.
Čtvrtek 29. března 2018
Sport handicapovaných stále nevnímáme rovnocenně, tvrdí lékař českých paralympioniků
Rok 2018 se zapsal mezi další olympijské roky. Do korejského Pchjongčchangu neodletěli ale jen klasičtí sportovci, ale i paralympionici. Česko reprezentovali sledge hokejisté a lyžaři. V obou disciplínách jsme skončili na 6. místě. Takový úspěch je nejen věcí tréninku, ale i psychiky a lékařské péče. Více o ní hovořil v Magazínu Leonardo neurolog a primář...
Středa 28. března 2018
Komenského vzdělávací zásady budou platit, co lidstvo bude lidstvem, tvrdí znalec
Datum 28. březen je Dnem učitelů, který je také datem narození Jana Ámose Komenského. Tento rodák z Uherského Brodu, myslitel, biskup a především pedagog v mnohém předběhl svou dobu. Univerzální platnost jeho teorií i jeho houževnatost fascinují dodnes.
Úterý 27. března 2018
Čeští vědci přispěli k pochopení stále nejasných příčin vzniku blesku
Více než 260 let uplynulo od dob vynálezců bleskosvodu Benjamina Franklina a Prokopa Diviše. Přestože stále nevíme, jak blesky vznikají, tak čeští vědci poodkryli část jejich tajemství. Nejen o tom hovořila v Magazínu Leonardo fyzička Ivana Kolmašová.
Pondělí 26. března 2018
Observatoř ALMA otevřela nové okno od vesmíru, říká astronom Miroslav Bárta
Jak se podílejí čeští vědci na projektech Evropské vesmírné observatoře v jižní Americe? O tom, jaké výhody přináší pozorování ve vzdáleném Chile na observatoři ALMA, hovořil v Magazínu Leonardo Miroslav Bárta z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Pátek 23. března 2018
U nosorožců teď už jde o každé mládě, vysvětluje ředitel pražské ZOO Bobek
Tým berlínských expertů brzy odletí do keňské rezervace kvůli záchraně nosorožce severního bílého. Tam nedávno uhynul poslední samec Súdán, stále ale v oblasti žijí samice tohoto druhu, které jsou původem ze ZOO ve Dvoře Králové. Vědci plánují odebrat samicím vajíčka, a pomocí metod umělé reprodukce a zmraženého spermatu vytvořit embrya, která by potom...
Čtvrtek 22. března 2018
Co trápí české vodní nádrže? Fosfor, dusík i globální změna klimatu, říká hydrobiolog
Vědci z Hydrobiologického ústavu Akademie věd České republiky už desítky let sledují stav vody ve vodních nádržích v Česku. O tom, co z těchto dat můžeme vysledovat, hovořil v Magazínu Leonardo hydrobiolog Josef Hejzlar.
Středa 21. března 2018
Pralesy jsou perlami mezi lesy, vysvětluje expert
Nejen že je rok 2018 Rokem českých pralesů, ale 21. březen je i Mezinárodním dnem lesů. Jak jsme na tom v České republice s pralesy? Hostem Magazín Leonardo byl Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Brně.
Úterý 20. března 2018
Čechy udávaly po staletí tón měnového vývoje v Evropě, tvrdí historik a numismatik
Už tisíc let můžeme mluvit o české měně. Její úctyhodnou tradici a vývoj připomíná putovní výstava Východočeského muzea. Nejen o ní hovořil v Magazínu Leonardo historik a numismatik z Univerzity Pardubice Petr Vorel.
Pátek 16. března 2018
Elektronový mikroskop, nepostradatelný pomocník v boji proti zločinu
Mikroskopy dělíme na optické a elektronové. V klasickém mikroskopu se používá viditelné světlo fokusované pomocí čoček, v elektronovém svazek elektronů fokusovaný pomocí magnetů. Jak pomáhá tato vysoce pokročilá technologie při objasňování trestných činů, vysvětlil v Magazínu Leonardo expert Kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.
Čtvrtek 15. března 2018
Erupce na Slunci konkrétně ovlivňují lidské chování, potvrdili brněnští vědci
Erupce na Slunci mají negativní vliv na lidská rozhodování. Potvrdila to studie Vysokého učení technického v Brně. Můžou za to změny magnetického pole způsobené dopadem částic, které se při erupci na Slunci uvolňují. Experimentu na pomezí psychologie, ekonomie i elektrotechniky se zúčastnilo 60 studentů Univerzity obrany.
Středa 14. března 2018
Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám
Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.
Úterý 13. března 2018
Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog
Drahé kameny jsou od nepaměti nejen chloubou žen, výrazem umu šperkařů, ale i zdrojem mnoha peněz a příčinou prolité krve. Více o nich v Magazínu Leonardo prozradil mineralog, gemolog a odborník na drahokamy Jaroslav Hyršl.
Pondělí 12. března 2018
Mozková mrtvice hrozí i dětem, zvládají ji ale zásadně lépe, vysvětluje neurolog
Dětský mozek je schopen se vypořádat i s mozkovou mrtvicí, zatímco pro dospělé je to jedna z hlavních příčin úmrtí. O cévních mozkových příhodách u dětí hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Pavel Kršek z Fakultní nemocnice Motol.
Pátek 9. března 2018
Musíte to mít v hlavě srovnané, říká o své práci jediná česká forenzní entomoložka
Víte, že hmyz může usvědčit pachatele trestného činu? Děje se tak díky využití znalostí vědní disciplíny zvané forenzní entomologie. Tomuto oboru se v České republice věnuje jediná žena, znalkyně z Kriminalistického ústavu Policie České republiky Hana Šuláková.