BMW už vyrábí novou generaci elektromobilů – zatím jen virtuálně

Software NVIDIA Omniverse umožňuje virtuální výrobu v továrně BMW v Debrecínu více než dva roky před zahájením skutečné sériové produkce.

Více než dva roky před oficiálním zahájením sériové výroby nové generace elektromobilů již probíhá výroba automobilů v budoucí továrně BMW v Debrecínu virtuálně – Debrecín je první továrnou BMW Group, která byla naplánována a vyzkoušena zcela virtuálně.

Průlomový a inovativní koncept plánování byl realizován ve spolupráci s partnerem NVIDIA. Otevření budoucí továrny v Debrecínu, jejíž výstavba začala teprve nedávno, je naplánováno na rok 2025. Bude se zde vyrábět nová generace modelu BMW Group Neue Klasse.

BMW Group využívá k ověřování a optimalizaci složitých výrobních systémů ve své výrobní síti digitální systém NVIDIA Omniverse Enterprise – platformu pro vytváření a provozování 3D průmyslových aplikací v metaverze.

Tímto způsobem se v reálném čase provádějí za účelem optimalizace návrhu robotiky a logistických systémů ve virtuálním prostředí simulace digitálních dvojčat. Omniverse bude postupně rozšířena napříč celou výrobní sítí BMW po celém světě.

„Virtualizace a umělá inteligence zrychlují a zpřesňují naše plánování. Díky různým plánovacím systémům konsolidovaným v rámci digitálního dvojčete mohou nyní naše týmy po celém světě spolupracovat v reálném čase, a díky tomu se rozhodovat rychleji a na základě přesnějších podkladů,“ vysvětlil Milan Nedeljković. „Díky tomu jsme mnohem rychlejší a efektivnější a také šetříme náklady.“

„Digitalizace postupuje nejrychleji v automobilovém průmyslu a BMW je vedoucí společností v prosazování této vize,“ řekl Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti NVIDIA. „Úzce spolupracujeme s BMW a naši platformu NVIDIA Omniverse využíváme k tomu, abychom pomohli zefektivnit jejich výrobní procesy, zlepšit spolupráci a dále zvýšit efektivitu. Naše spolupráce bude i nadále posouvat hranice virtuální integrace nové generace inteligentních a propojených továren po celém světě.“

Inženýři a plánovací experti obou společností pracovali v úzké spolupráci, aby BMW pomohli vytvořit aplikace Omniverse, které splňují specifické požadavky BMW Group. Přístup virtuálního plánování pro novou továrnu je nyní považován za vzor pro všechny budoucí plánovací procesy v rámci BMW Group.

Virtuální plánování usnadňuje globální spolupráci, zavádění začíná koncem března.
NVIDIA Omniverse usnadňuje spolupráci mezi pracovišti a časovými pásmy a současně podporuje plánování a navrhování struktur, výrobních systémů a procesů na zcela nové technologické úrovni. Funguje jako „kokpit“ a nabízí rychlý a snadný přístup do digitálních plánovacích světů BMW. Koncem tohoto měsíce bude Omniverse, který je založený na cloudu a zároveň je cloud-agnostický, k dispozici odborníkům BMW z různých technologických oblastí a plánovacích oddělení.

Virtuální plánování vysoce komplexních procesů výroby vozidel představuje další důležitý krok BMW Group v transformaci na BMW iFACTORY. Koncept iFACTORY, poprvé představený na začátku roku 2022, Nedeljković popisuje jako „náš hlavní plán pro automobilovou výrobu budoucnosti“.

Modely Neue Klasse, postavené na zcela nové architektuře, jako první využívají transformace výroby na BMW iFACTORY, která začala již v roce 2020, kdy byly všechny závody BMW Group na výrobu vozidel a motorů naskenovány ve 3D.

Od listopadu tohoto roku bylo naskenováno více než sedm milionů metrů čtverečních vnitřních a 15 milionů metrů čtverečních venkovních výrobních prostor. Následné úpravy lze do digitálního světa začlenit opětovným skenováním, což zajistí aktuálnost dostupných dat.

Současně s tím probíhalo virtuální plánování výrobní haly o rozloze přibližně 1,4 km2 pro Neue Klasse v Debrecíně. Právě zahájení virtuální výroby je důkazem vysokých standardů, kterých lze díky digitalizaci plánovacího procesu dosáhnout.

Platforma NVIDIA Omniverse umožňuje při detailním plánování a optimalizaci procesů a jednotlivých systémů výrobním expertům využívat živá data jak v rámci firmy, tak i u dodavatelů bez problémů s kompatibilitou. Umožňuje snadné získávání dat o struktuře a zařízeních a jejich integraci s daty o zařízeních a montážních linkách.

V budoucnu budou k dispozici i položky a čísla dílů pro výrobní materiály. Navíc lze jednotlivé možnosti uspořádání, jako například pro roboty v pracovních pozicích nebo pro různé oblasti logistiky, přehrávat v reálném čase ve fotorealistických simulacích a podle potřeby je upravovat.

Díky platformě Omniverse jsou veškeré úpravy vyhodnocovány, ověřovány a realizovány v reálném čase. Platforma rovněž umožňuje zapojení dodavatelů do rozhodování a integruje osvědčené nástroje pro navrhování a plánování, které BMW používalo doposud.

Ty jsou od různých výrobců a kromě jiných mezi ně patří Bentley Systems MicroStation pro plánování celkového rozvržení, ipolog pro plánování logistiky, Siemens Process Simulate, Dassault Systemes CATIA pro návrh vozidel a Autodesk Revit pro plánování budov.

Postupně budou v Omniverse kromě vývojových, plánovacích a výrobních procesů k dispozici také všechna relevantní data o produktech, procesech, kvalitě a nákladech. Dojde také k dalšímu rozvoji platformy, která by měla zahrnovat i „neviditelné“ procesy, jako je spotřeba energie a zdrojů.

Omniverse rovněž posílí digitální provoz, což je zásadní etapa, kterou také již řeší týmy BMW Group a NVIDIA. V budoucnu umožní lokalizovat provozní závady během několika sekund a zabránit tak delším výpadkům výroby. Jde proto o důležitý krok například k integraci a automatizaci virtuálního uvádění nových systémů do provozu v procesu průběžného plánování.

zdroj: tisková zpráva

The post BMW už vyrábí novou generaci elektromobilů – zatím jen virtuálně first appeared on Hybrid.cz.