ČEZ otevřel nové nabíječky na Lipně

Nové dobíjecí stojany ČEZ na Lipně nabízejí bezemisní energii pro elektroauta, další se tam staví. Nabíjet mohou zatím až čtyři elektromobily najednou.

Doplnit energii ekoauta po dojezdu na lyžovačku k lipenskému jezeru nebo před další cestou na Šumavu. Přesně to můžou ode dneška udělat řidiči elektromobilů na parkovišti ve Skiareálu Lipno, kde u dvou stojanů načerpají certifikovanou elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů. První dobíjecí stojan na Lipensku spustil ČEZ už loni v Horní Plané a další stanice začnou během několika týdnů fungovat v nedaleké Černé v Pošumaví. Na lipenském stupni Vltavské kaskády ČEZ provozuje dvě vodní elektrárny.

„Počet elektromobilů v České republice dynamicky roste a v příštích letech půjde o desítky tisíc nových elektrických aut ročně. Veřejná dobíjecí infrastruktura musí být na takovou poptávku připravena nejen ve městech a u hlavních tahů, ale také plošně v dalších místech jako je právě hojně navštěvované okolí Lipna. V posledních dvou letech jsme pokaždé postavili přes 100 nových stanic po celé ČR a vysoké tempo zahušťování veřejné sítě chceme udržet i letos, mimo jiné přibudou další nové stojany na jihu Čech. Řidičům navíc díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů garantujeme odběr skutečně bezemisní energie,“ říká ředitel útvaru elektromobilita Tomáš Dzurilla.

SOUVISEJÍCÍ: ČEZ: 500 dobíjecích stanic naráz odbaví 1000 elektromobilů

V Lipně nad Vltavou fungují dva stojany ČEZ, u každého mohou v jednu chvíli dobíjet dvě auta a načerpat většinu kapacity svých akumulátorů např. během doby, kterou řidič s rodinou stráví na sjezdovce nebo na Stezce korunami stromů. Kromě Lipna lidé na jihu Čech doplní ekologickou energii u stanic ČEZ také v krajské metropoli Českých Budějovicích, v Písku, Prachaticích, Soběslavi, Strakonicích, Třeboni, Vimperku nebo v Horní Plané u Lipna.

„Komplexně zmodernizovaná vodní elektrárna Lipno I společně s vyrovnávací elektrárnou Lipno II vyrobí ročně bezemisní energii pro více než 30 tisíc jihočeských domácností. V éře postupné decentralizace a dekarbonizace energetiky i dopravy považujeme za symbolické, že malý díl této zelené elektřiny nyní proudí do baterií aut obyvatel a návštěvníků Lipenska. Pomáhá tak chránit životní prostředí v místě, kde vzniká,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Robert Heczko.

Lipenská elektrárna je nejvýkonnějším zdrojem tzv. Vltavské kaskády, 1 kWh bezemisní elektřiny vyrobí z pouhých 2,7 kubíků vody. Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 MW do 2,5 minuty a dálkovému ovládání z dispečinku vodních elektráren významně pomáhá regulovat celou českou energetickou síť. ČEZ proto elektrárnu udržuje ve špičkové kondici. V letech 2012-17 prošla komplexní modernizací za 400 milionů korun, což přineslo zvýšení její spolehlivosti, růst efektivity o cca 4 %, úsporu milionů kubíků vody a prodloužení životnosti o další desítky let. 

„Už dnes k nám mnoho lidí přijíždí elektrickými auty, berou to jako svůj příspěvek k ochraně životního prostředí. Jsme rádi, že nyní jim můžeme nabídnout i kvalitní zázemí pro dobíjení jejich elektromobilů během času, který u nás stráví a spojí tak příjemné s užitečným. Věříme, že stojany si oblíbí naši stávající zákazníci, a možnost načerpat energii k nám pomůže přilákat i další návštěvníky Lipenska,“ říká Matěj Kratochvíl, generální ředitel Rodinného areálu a Skiareálu Lipno.

Lipno: ekologická energetika ČEZ na jednom místě

ZařízeníVýkonDatum zprovoznění
Vodní elektrárna Lipno I2 x 69 MW1959 (modernizace 2012-17)
Vodní elektrárna Lipno II1 x 1,5 MW1957
Veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily Horní Planá1 x (22 + 50 kW)2022
Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily Lipno2 x (22 + 22 kW)2023
Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily Černá v Pošumaví2 x (22 + 50 kW)2023 (ve výstavbě)

Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektromobily je srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic a v jednu chvíli může obsloužit více než 1000 e-aut. Celkový instalovaný výkon všech stojanů přesáhl 35 MW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny. ČEZ chce do roku 2030 zvýšit výkon sítě více než čtyřnásobně, a to zejména rozvojem vysokovýkonných hubů. Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky ČEZ postavil z vlastních prostředků. 

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta zefektivňuje dobíjení díky spárování mobilního telefonu s dobíjecí stanicí, vyhledá nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální doby dojezdu nebo ukáže aktuální obsazenost stojanů. Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes dobíjecí stojany o výkonu 50 kW, v budoucnu ale poroste podíl ultrarychlých stanic.

zdroj: tisková zpráva

The post ČEZ otevřel nové nabíječky na Lipně first appeared on Hybrid.cz.