Francie a Irsko se propojí podmořským elektrickým kabelem

Francie a Irsko učinily další důležitý krok při budování vedení Celtic Interconnector, podmořského elektrického spojení mezi oběma zeměmi EU.

Podpisu smlouvy o tomto projektu společného zájmu EU (PCI) se v Paříži zúčastnili ministři energetiky Francie Agnès Pannier-Runacherová a Irska Eamon Ryan za přítomnosti náměstkyně generálního ředitele Evropské komise pro energetiku Mechthild Wörsdörferové. Podpis byl rovněž uznán na setkání prezidenta Emmanuela Macrona s irským premiérem Micheálem Martinem.

Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová tento další krok uvítala: „V současné situaci na trhu s energií a v souvislosti s nutností odklonit se od dovozu ruských fosilních paliv se evropská energetická infrastruktura stala důležitější než kdykoli předtím. Keltské propojení je nesmírně důležité, protože ukončí izolaci Irska od energetické soustavy Unie a zajistí spolehlivé vysokokapacitní spojení, které zvýší bezpečnost dodávek elektřiny a podpoří rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Irsku i ve Francii.“

Dnešní podpis je dalším důležitým milníkem v projektu, jehož cílem je vybudovat do roku 2027 toto nové elektrické spojení mezi Francií a Irskem o přibližné délce 600 km a kapacitě 700 MW, což postačuje k napájení 450 000 domácností. V roce 2019 získal projekt grant z Nástroje pro propojení Evropy (CEF) ve výši 530 milionů eur na podporu stavebních prací – jde o jeden z největších grantů CEF na stavební práce. Navázal tak na studii proveditelnosti a úvodní projekt a předběžné konzultace pro propojovací vedení, které byly rovněž realizovány s podporou programu CEF v celkové výši 8,3 milionu eur.

Projekty společného zájmu jsou klíčové projekty přeshraniční infrastruktury, které propojují energetické systémy zemí EU. Pomáhají EU dosahovat cílů její energetické a klimatické politiky v oblasti cenově dostupné, bezpečné a udržitelné energie pro všechny Evropany a v konečném důsledku i úplné dekarbonizace našeho hospodářství tím, že umožňují volný tok energie z místa, kde se vyrábí, do místa, kde je potřeba, z jednoho členského státu do druhého.

zdroj: tisková zpráva

The post Francie a Irsko se propojí podmořským elektrickým kabelem first appeared on Hybrid.cz.