feed info

52 článků z ArmádníNoviny.cz

Potřebuje někdo vozidla MRAP?

Americké ozbrojený síly řeší závažný problém. V Afghánistánu mají 4000 obrněných vozidel, z toho 1200 vozidel kategorie MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Američané nechtějí nechat vozidla v Afghánistánu, ale doprava domů se jim nevyplatí.


Neděle 30. března 2014


Kontaktní čočky pro noční vidění

Český vynálezce moderních kontaktní čoček Otto Wichterle by měl určitě radost. Vědci na univerzitě v Michiganu vyvinuli nový typ kontaktních čoček zlepšující lidské noční vidění. Kromě vojáků může nová technologie přinést také doslova revoluci do civilního života.


Pátek 28. března 2014


Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby v Polsku

„Alfa, cíl 120, 50 zachytit. Alfa, cíl zničit, samostatně jednou.“ Podobné povely směřující z velitelského stanoviště k palebným jednotkám jsou v těchto dnech často slyšet na letišti 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic se zde totiž připravují na bojové střelby z protiletadlového...

Jaderné zbraně: Skalpel jaderného výbuchu, část 3.

V prvním díle jsme si představili typy jaderných výbuchů a tlakové účinky jaderného výbuchu. V druhém jsme si řekli něco o světelném záření a přímé radioaktivitě. Dnes si povíme o nejobávanějším následku jaderného výbuchu – radioaktivním zamořením. Seriál vzniká ve spolupráci se serverem Survive Ability.


Čtvrtek 27. března 2014



Středa 26. března 2014


SIG Sauer 716 pro Armádu České republiky?

Tendr na nákup 246 pušek pro přesnou střelbu pro potřeby Armády ČR pokračuje. Nákup probíhá i přes počáteční zmatečné zadávací podmínky. Podle naších neoficiálních informací vede v tendru puška SIG Sauer 716 s optikou české Meopty.

Jaderné zbraně: Skalpel jaderného výbuchu, část 2.

Minule jsme si pověděli o druzích jaderných výbuchů i o průběhu tlakové vlny. Dnes si něco povíme o dalších ničivých účincích jaderné bomby – spalujícímu světelnému záření a smrtelné přímé radioaktivitě. Seriál vzniká ve spolupráci se serverem Survive Ability.


Úterý 25. března 2014


Polská karabina MSBS je připravená pro světové trhy

Polský vojenský odborný tisk informoval o prvním veřejném předvedení nové polské karabiny MSBS ve verzi bull-pup (MSBS-5,56B). Na střelnici Piastowie, nedaleko města Radomia, si mohla odborná věřenost rovněž prohlédnout a vyzkoušet nejnovější verzi karabiny klasické konstrukce MSBS a také novou polskou pistoli.

Krym: Kdyby...

V neděli 16. března 2014 se na Krymu uskutečnilo referendum, ve kterém byla obyvatelům tohoto poloostrova nabídnuta volba. Zůstat součástí Ukrajiny s větší autonomií, nebo se od Ukrajiny oddělit a žádat připojení k Ruské federaci.


Pondělí 24. března 2014



Neděle 23. března 2014


Roll-out první izraelské stíhačky M-346 Master

Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního cvičného letadla M-346 Master určené pro Izraelské vzdušné a kosmické síly (Israeli Air & Space Force). První dva letouny si Izraelci převezmou již na konci letošního léta.


Pátek 21. března 2014


Americké námořnictvo vyvíjí ultralehká auta

Americké námořnictvo (US Navy) chce přispět k nízkoenergetické automobilové dopravě. Námořníci, konkrétně námořní výzkumné laboratoře US Office of Naval Research (ONR), plánují přispět ke komercializaci ultralehkých kovů. Díky námořníkům se tak můžeme brzy dočkat elektromobilů s velmi nízkou hmotností, a tudíž i delším dojezdem.

Moskva má obavu o ruskou menšinu v Estonsku

Podle agentury Reuters Moskva ve středu signalizovala znepokojení nad jazykovými právy ruské menšiny v Estonsku. Znepokojení vznesl ruský diplomat při Radě pro lidská práva OSN v Ženevě, který přirovnal jazykovou situaci ruské menšiny v Estonsku k situaci na Ukrajině.


Čtvrtek 20. března 2014


ERA v mezinárodním výzkumném týmu pro vývoj nejnovější radarové technologie

ERA Pardubice uspěla v tendru Úřadu pro civilní letectví Spojeného království (UK CAA), který hodnotil možnosti nově vyvíjených sledovacích technologií nahradit stávající radary. Firma se tak stala součástí týmu, který bude pracovat v programu placeném britskou vládou na uvolnění vysílacích pásem, které se dosud využívaly pro radarové vysílání.


Středa 19. března 2014


DARPA vybrala soutěžící pro program VTOL X-Plane

Americká agentura pro pokročilé obrané technologie DARPA vybrala čtyři soutěžící pro svůj program VTOL X-Plane. Všechny firmy mají do konce roku 2015 předložit předběžné návrhy pro revoluční letadla s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical TakeOff and Landing).

Kurganěc-25 do výzbroje již v roce 2015

Ruská federace pracuje na několika velkých zbrojních programech, ať už to jsou letadla nebo pozemní vozidla. Jedním z nich je také Kurganěc-25 – nástupce legendárního bojového vozidla pěchoty BMP (Boyevaya Mashina Pekhoty). Podle posledních informací vozidlo uvidíme na živo již příští rok.


Úterý 18. března 2014


Výbuch jaderné bomby: Vylepšete své šance na přežití

Výbuch jaderné bomby je obvykle synonymem pro konec civilizace. Na druhou stranu, proč po jaderném útoku nezkusit štěstí? Laboratoře LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory) amerického ministerstva energeticky vydaly nejnovější doporučení, jak zvýšit své šanci při a zejména po výbuchu jaderné bomby.


Pondělí 17. března 2014


Advanced Super Hornet pro Polsko?

Nejvyšší zástupci Boeingu před pár dny nabídli Polsku širokou vojenskou spolupráci. Boeing nabízí Polsku jak nejmodernější stíhací letouny Advanced Super Hornet, tak i tankovací KC-46A Pegasus, ale i bitevní vrtulníky Apache a dopravní Chinook.

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 2.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně věnujeme. Obrátili jsme se proto na pana Zdeňka Zbytka, bývalého velitele 1.tankové divize ČSLA. Dnes vám přinášíme druhou část rozhovoru, ve kterém se zeptáme na dnešní Armádu ČR a dotkneme se také situace na Ukrajině.


Neděle 16. března 2014


Nový indický dělostřelecký systém Catapult Mk.II

Indická armáda plánuje nakoupit moderní samohybné a tažené dělostřelecké systémy ráže 155 mm. Nové typy však budou zařazeny do výzbroje nejdříve za několik let. Pro urychlené posílení dělostřeleckých jednotek přistoupilo velení indického pozemního vojska na dočasný kompromis – vývoj nové verze domácího dělostřeleckého systému Catapult (Katapult).


Pátek 14. března 2014


Radar ReUNION: Česko a Slovensko společně

Včera došlo k významné události. Pět českých a slovenských firem podepsalo memorandum o vývoji a výrobě radaru středního dosahu ReUNION (celým typovým označením RL-3DM ReUNION). Radar je vyvíjen pro pro Armádu ČR a Ozbrojené síly SR a má také velmi vysoký exportní potenciál.

Stratosférický solární letoun Solara

Do středu zájmu leteckých odborníků se pomalu posouvá zcela nová kategorie letadel – stratosférické solární letouny. Jde o obří letouny, jenž mohou v obrovských výškách létat několik měsíců či dokonce let a plnit funkci nízkoletících satelitů. Jedním z mnoho projektů stratosférických letadel je i obří bezpilotní solární letoun Solara od firmy TITAN Aerospace.

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 1.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně věnujeme. Obrátili jsme se proto na pana Zdeňka Zbytka, bývalého velitele 1.tankové divize ČSLA. Pana Zbytka jsme se zeptali na jeho pohled na Armádu ČR a také na současné dění na Ukrajině. Článek volně navazuje na rozhovor s generálmajorem v záloze ing. Hynkem Blaškem.


Čtvrtek 13. března 2014


Priorita amerického letectva: Hypersonický bombardér

Americké letectvo US Air Force začíná zvyšovat výdaje na vývoj a výzkum nového hypersonického bombardéru LRS-B (Long Range Strike-Bomber). Nový stroj má doplnit stávající flotilu amerických bombardérů. Maximální cena za letoun je nastavená na 550 milionů dolarů.

Kulomet M60E6 pro Dánsko

Dánské obranné síly (Forsvaret) si vybraly náhradu za svůj stárnoucí německý kulomet LMG m/62 (Rheinmetall MG3). Palebnou podporu družstva dánské armády nyní zajistí americký kulomet M60E6 ráže 7,62 mm.


Středa 12. března 2014


MS 20: Modernizace stíhaček JAS-39 Gripen C/D

Švédská firma Saab vyvíjí a intenzivně nabízí na zahraničních trzích svou nejnovější stíhačku JAS-39 Gripen E/F. Zahraniční uživatele starších verzí Gripen C/D, včetně České republiky, však mohou zůstat klidní. Saab připravuje rovněž modernizace pro stroje JAS-39 Gripen C/D


Úterý 11. března 2014



Pondělí 10. března 2014


Rusové posilují pobřežní ochranu Krymu

Anglicky píšící izraelský magazín Defense Update přinesl zprávu o rozmísťování protilodních systémů Bastion na pobřeží Krymu. Údajně má jít o ruskou reakci na americkou válečnou loď operující v Černém moři. Přesunující systémy Bastion byly zachyceny v ulicích Sevastopolu.


Neděle 9. března 2014


Turecké námořnictvo

Nejsilnější námořní silou v Černém moři (resp. v oblasti) je Turecké námořnictvo (Türk Deniz Kuvvetleri). Turecké námořní síly tvoří více než 200 lodí, z toho šestnáct fregat, osm korvet a čtrnáct ponorek.


Pátek 7. března 2014


Ruský Vladivostok zahajuje námořní zkoušky

Ač v současné době jsou vztahy mezi „Západem“ a Ruskem napjaté, stále běží již dříve uzavřené společné vojenské projekty. Jedním z nich je stavba ruské vrtulníkové lodě Vladivostok patřící do francouzské třídy lodí Mistral. Loď nyní postupuje ve Francii první zkoušky na moři.

NÁZOR: Propaganda

Krize na Ukrajině vyvolala horečnou informační aktivitu. Obě strany bombardují svět svými verzemi událostí a člověk lehce zapadne do informačního bahna. V dnešním článku si něco řekneme o zbrani, kterou v současné době umně používají všechny strany – o propagandě. Článek bude vycházet z knihy Vzpoura deprivantů II od Františka Koukolíka a Jany Drtilové.


Čtvrtek 6. března 2014


Budoucnost Britské armády: Army 2020

Britská pozemní armáda (British army) podstupuje výraznou dietu. V rámci projektu Army 2020 se Britská armáda zbavuje vojenského personálu, odprodává těžké zbraně a snižuje počet jednotek. „Cílem je získat více adaptabilní a flexibilní armádu, která může provádět širší spektrum operací doma a v zahraničí,“ uvádějí britské pozemní síly na svých...


Středa 5. března 2014


Černomořský sud střelného prachu

Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový týden přinese stagnaci, potom musí být nepříjemně překvapen a šokován. Skutečností je, že jediný aktér této krize, který dokáže pozastavit nebo úplně zastavit eskalaci, k tomu nemá důvod. Zatím.


Úterý 4. března 2014


Nová obrněná vozidla pro Lotyšsko

Lotyšská armáda plánuje nákup celkem 120 použitých/zánovních britských obrněných vozidel. Cílem je lépe vybavit slabě vyzbrojené pěchotní jednotky pozemních sil lotyšské armády a posílit tak obranu severovýchodní části území NATO.


Pondělí 3. března 2014


P-8A Poseidon: Australský král moří

Australská vláda schválila nákup nejmodernějších námořních letounů P-8A Poseidon. Za celkem osm letounů Australané zaplatí 3,6 miliardy dolarů. Nové stroje poskytnou australskému letectvu nebývalé kapacity v námořním průzkumu, pátrání, v boji s ponorkami a hladinovými plavidly.