feed info

42 článků z Vesmír

Co jedli na Koňském trhu

Kosterní nálezy dlouhodobě získávalo Muzeum hlavního města Prahy při záchranných archeologických výzkumech na Václavském náměstí. Vydaly svědectví o hospodářském využití domácích zvířat ve středověku a raném novověku, o zvířatech na talíři někdejších obyvatel Prahy.

Fantóm rodu archeopteryxov

Vták, alebo plaz? Ani jedno, ani druhé, ale kombinácia oboch. Archeopteryx je opereným plazom! Predznamenal zmeny, ktoré preniesli dinosaurov na krídlach z minulosti do súčasnosti.

Imunoterapie nádorových onemocnění

To, že imunoterapie nádorových onemocnění je již solidní realitou, potvrdilo i udělení Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství v roce 2018. Cenu získali Američan James Allison a Japonec Tasuku Hondžo za úspěšné využití monoklonálních protilátek blokujících „brzdy“ imunitního systému. Jaké možnosti tento přístup k léčbě nabízí do budoucna?

Interstellar

Vědecká ilustrace tělesa 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), kterou vytvořil Martin Kornmesser pro Evropskou jižní observatoř, není fotografií. S objektem, jejž zobrazuje, ale můžeme spojit hned několik zajímavých příběhů.

Jak a co se četlo za první republiky

Česká literatura již v polovině 19. století dokázala obhájit své právo na novodobou existenci; konkrétně že je schopna nabídnout díla v rozmanitosti žánrové (jen román jí chyběl), tematické i stylové. Pro druhou polovinu 19. století je příznačná především otázka dalšího rozvoje – postupné emancipování prvku estetického od prvku vlastenecky-národního a také...

Klameme, když se nám to hodí

Pro klamání, podvádění jsou většinou potřebné tři podmínky – zisk, určitá zátěž a pravděpodobnost, že nebudu chycen; případně racionalizace klamavého chování. Nemusí být náhodou, že z oborů vysokoškolského studia některé studie detekují vyšší míru podvádění u ekonomických oborů. Klamání a jeho míra může leccos vypovídat o jedinci i společnosti.

Kompost je mikrobiologické muzeum

Člověk vyrábí spoustu organických látek, které jsou přírodě neznámé a špatně se rozkládají. Mnohé z nich představují nebezpečí – od akutní toxicity po nenápadné narušování hormonálních drah živočichů i člověka. Dohánějí nás staré hříchy a zároveň pácháme nové. Environmentální chemik Tomáš Cajthaml zkoumá možnosti, jak s organickým...

Mikrovlny na talíři

Již vícekrát jsem se ve svém okolí setkal s názorem, že ohřev potravin v mikrovlnné troubě je zdraví škodlivý, mění jejich chemickou strukturu a ničí většinu živin v nich obsažených. Zakládají se tato tvrzení na nějakém pravdivém základě?