feed info

40 článků z Vesmír

Antioxidant s (opravdu) léčebným účinkem?

K antioxidantům a jejich skutečné roli v léčbě nemocí se lze právem stavět poněkud skepticky. Mnoho antioxidantů, zejména pak těch nabízených a prodávaných jako „doplňky stravy“ nebo „výživové doplňky“, se ukázalo spíše neúčinných (Vesmír 98, 306, 2019/5). S ergothioneinem to však vypadá jinak.

Jim Peebles a dospívání kosmologie

Moderní kosmologie objevila nové složky hmoty a energie vesmíru. Za teoretické objevy v kosmologii byla v roce 2019 polovina Nobelovy ceny za fyziku udělena Jamesi Peeblesovi.

Když se pletou psi a osli

Představte si, že někomu něco vyprávíte a on se tváří, že to, co říkáte, vůbec nedává smysl. A vy nechápete proč. Nebo se chcete zeptat, kde máte hodinky. Ale přes veškerou snahu to slovo nemůžete vyslovit. Přitom jako byste ho měli před sebou, a to vás vážně štve. Potkáte na ulici známé a oni vám začnou něco vyprávět. A vy vůbec nerozumíte, co říkají....

Moře písku

Mělčinové moře na území Německa, Nizozemska a Dánska popsal poprvé Plinius Starší. Toto obrovské území písčité pevniny dvakrát denně zalévané mořem ho fascinovalo stejně jako dnešní paleobiology, geology, zoology.

Na pláže, pojďme na pláže…

Věřím, že mi Ivo Jahelka odpustí, že jsem si pro titulek k tomuto článku vypůjčil slova jeho slavného songu Případ nudisty Bédi Šulisty. Lepší název totiž patrně vymyslet nelze. Všimli jste si titulní stránky tohoto čísla Vesmíru? Ne? Tak si ji, prosím, prohlédněte a pak se vraťte ke čtení. Není to totiž úplně běžná momentka mobilem.

Nanovlákna pro aplikaci protinádorových léčiv

V souvislosti s rozvojem bezjehlového elektrospinningu, technologie výroby polymerních nanovláken umožňující produkci v dostatečném množství, se nanovlákna uplatňují v čím dál více odvětvích. Vedle průmyslu, kde mají značný potenciál jako filtrační materiály, se stále častěji objevují také v medicinálních aplikacích.

Rozmanitost pavoučích vláken a sítí

Produkce hedvábných vláken je dominantním rysem života pavouků. Je velice pravděpodobné, že právě nabytí této schopnosti učinilo z pavouků druhově velmi bohatou skupinu, schopnou osídlit takřka všechny suchozemské biotopy. Ale není vlákno jako vlákno…

Sítě v sladkovodním rybářství

Rybářské sítě zabezpečují lidem obživu odnepaměti. Staletí a tisíciletí stará tradice se v dnešním chovu sladkovodních ryb snoubí s moderními postupy a nástroji, které rybářům usnadňují práci a pro ryby jsou šetrnější.

Stárnutí populace a nádory: hrozba pro budoucnost?

Strach ze smrti provází člověka po celou jeho historii. Lovci mamutů vypravovali své zemřelé na poslední cestu způsobem, který naznačoval jejich víru v posmrtný život. Kult zemřelých a víra v život po životě vyústily ve starém Egyptě do mumifikace a složitých pohřebních rituálů. Nesmrtelnost hledal i mezopotámský Gilgameš. Naše civilizace stojící na...

Zemětřesení chycená do sítě

Seismické stanice pozorují seismické jevy od lokálních mikrozemětřesení přes odpaly průmyslových náloží v blízkých lomech, důlní otřesy vyvolané hornickou činností a exploze jaderných náloží až po silná vzdálená zemětřesení. Ale jednotlivé stanice by nestačily, komplexnější přehled poskytují až jejich sítě…