feed info

37 článků z Vesmír

(Ne)chemické toulky chemickým prostorem

Zkusme si představit všechny chemické látky, které by bylo možno připravit, od vodíku až po makromolekuly včetně nukleových kyselin a bílkovin. Kolik by jich mohlo být? Veškeré pokusy o odhad velikosti množiny všech možných chemických látek, takzvaného chemického prostoru, velmi rychle přecházejí do astronomických čísel…

Afričtí bércouni stále neznámí

Dlouholetý terénní výzkum českého týmu a nové poznatky molekulární taxonomie ukazují, jak málo toho ještě víme i o savcích z intenzivně studované skupiny Afrotheria.

Ako miniatúrny votrelec dobyl svet

Biologické invázie vážne ohrozujú tak svetovú biodiverzitu, ako aj ekonomiku. Pomerne novým inváznym škodcom v Českej republike i na Slovensku je podkôrnik drvinárik čierny (Xylosandrus germanus) z ekologickej gildy ambróziových chrobákov. Dnes už vieme, odkiaľ k nám zavítal, a máme aj celkom dobrú predstavu o tom, ako sa rozšíril po veľkej časti severnej pologule.

Čekání na skřítky

V Česku byly 2 hodiny 52 minuty po půlnoci, když se 17. listopadu 2020 od rampy kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně odlepila nosná raketa Vega s družicí TARANIS na palubě. Vše šlo podle plánu až do chvíle, kdy vynesení převzal motor čtvrtého stupně. Raketu překvapivě navedl zpět k Zemi a celý náklad shořel v atmosféře.

Datová revoluce v biologii

„Všechny modely jsou špatné (ale některé jsou užitečné),“ napsal statistik George Box v roce 1979. Narážel na fakt, že pouze modely, od kosmologických rovnic po teorie lidského chování, se zdály být schopné konzistentně, i když nedokonale, vysvětlit svět kolem nás. Zdá se, že toto tvrzení postupně bere za své.