feed info

522 článků z Vesmír


Sobota 30. prosince 2023


Na stopě všemu živému na Zemi

Jak odhalit přítomnost zvířat v dané lokalitě? Dalekohledy a fotopasti dostávají zdatného konkurenta. Vědcům stačí setřít povrch listů. K identifikaci jednotlivých ledních medvědů stačilo shrábnout sníh ze stopy.


Pondělí 11. prosince 2023


Léčiví roboti stvoření z lidských buněk

Je to jen pár let, kdy svět vzrušili „živí roboti“ vzniklí z buněk žabího embrya. Nyní mají žabí xenoboti nástupce – antroboty, tvořené dospělými lidskými buňkami. Bez jakékoli genetické modifikace mají antroboti schopnost hojit poškozené nervové buňky, čímž se zdají být pro medicínu mnohem zajímavější než jejich předchůdci xenoboti.


Pondělí 4. prosince 2023


Bakteriofágy: únik od antibiotické rezistence

Bakteriální viry, bakteriofágy, zkráceně fágy, napadají bakteriální buňky a dokážou je zničit. Významně ovlivňují evoluci bakterií, regulují bakteriální populace včetně mikrobioty lidského těla, a pomáhají tak udržovat přirozenou rovnováhu mikroorganismů v prostředí. Vyskytují se všude, kde jsou bakterie, takže představují nejrozšířenější biologickou...

Chvála (dřevěnému) uhlí

Zvykli jsme si, že lesní požáry vídáme jen ve zprávách ze Středomoří, Kalifornie nebo Austrálie. V létě loňského roku ale oheň zasáhl České Švýcarsko v srdci střední Evropy. S blízkostí lesních požárů odteď musíme ještě více počítat i u nás. Znamená to vzít na vědomí nejen ztrátu rostlinné biomasy, poskytující palivo, ale také významně...

Diamantový open access: budoucnost vědeckého publikování?

Příběh obecnělingvistického časopisu Glossa: a journal of general linguistics ukazuje, že zatím nepříliš rozšířený systém diamantového open access publikování je životaschopný a že periodika fungující v tomto režimu se mohou dostat na špici ve svém oboru během několika let.

Dívám se číslům pod povrch

Odborně se zajímá o úmrtnost, nemocnost, zdraví, její doménou jsou demografické analýzy, modely a metody. O „počítání“ populací, vědeckých datech, jejich interpretaci, ale také o jejich zpochybňování si povídáme s demografkou Klárou Hulíkovou Tesárkovou.

Hycean: Oáza na cestě k životu?

V atmosféře planety K2-18 b, která se nachází v obyvatelné zóně své hvězdy, byl nalezen metan, oxid uhličitý a dimetylsulfid. Může to být první stopa mimozemského života?

Jak rychle okrást své bližní

Před čtyřmi sty lety se inflačně zhroutil měnový systém habsburského soustátí. Mincovním patentem z 28. prosince 1623 se platební síla tehdy obíhajících mincí bez náhrady snížila na zlomek jejich nominální hodnoty. Něco takového nám dnes nehrozí, protože většina současných peněz už vůbec nemá podobu fyzickou, jen virtuální (počítačových dat...

Klony útočí

V pozdních večerních hodinách přiváží sanitka na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice mladého, dosud zdravého a aktivně sportujícího muže, spíš chlapce. Začíná souboj o jeho život, souboj s časem…

Na počátku byl popel 2

Po loňském požáru Národního parku České Švýcarsko jsme v Pravčickém dolu odebrali vzorek půdy (viz Vesmír 101, 760, 2022/12). Začal tak projekt, jímž mapujeme rychlost obnovy půdních společenstev v jednom z nejzasaženějších míst tamní krajiny.

Plíživá globální hrozba

Zavedení antibiotik do léčebné praxe snížilo počet úmrtí na infekční choroby a spolu se zavedením vakcinace a se zlepšením socioekonomických podmínek prodloužilo průměrnou délku života až o třicet let (obr. 1). Zvyšující se rezistence patogenů vůči antibiotikům proto představuje závažný problém. Kvůli ztrátě léčivých účinků antibiotik ročně zemře...

Rostoucí problém s rezistentními kmeny v nemocnicích

Všude na světě, i v těch nejvyspělejších zemích, se čas od času lékaři setkají s případem infekce způsobené bakteriemi rezistentními na všechna dostupná antibiotika. Přes všechny snahy odborné veřejnosti, která se rezistencí zabývá, takových případů stále přibývá a v některých částech světa se již dnes jedná o běžnou situaci.