feed info

278 článků z Deník N


Pondělí 14. června 2021


Vířník pijavenka inspiruje básníky. Tři lodi k Venuši. Co je ekliptika

Pravidelný přehled novinek z vědy a techniky je tady. Dozvíte se o plánech NASA a ESA na průzkum Venuše, o inovativní metodě boje s horečkou dengue, o odolnosti pijavenek (a co to pijavenky jsou) a také to, že jsou země, v nichž mají lidé víc svobody slova, než si přejí, a že v jedné takové nejspíš žijete.


Středa 9. června 2021


O prvních pacientech s HIV jsem nesměla mluvit, v ČSSR přece homosexuálové nebyli, vzpomíná šéfka AIDS centra

Před čtyřiceti lety, v červnu 1981, byly u prvních pacientů ve Spojených státech popsány příznaky dosud neznámé nakažlivé nemoci. O dva roky později byl objeven její původce, virus HIV. Nemoc dostala jméno AIDS. „Nesměla jsem nikde říct, že máme HIV pozitivní pacienty. U nás v ČSSR přece nemáme žádné homosexuály, tak nemůžeme mít ani HIV pozitivní...


Pondělí 7. června 2021


Haló, haló, proč je čipů málo?

Globální nedostatek tak běžné komodity, jako jsou počítačové čipy, je stejně překvapivý, ale zákonitý. Nemůže za něj ani nedostatek surovin, ani státní zásahy, a z velké části dokonce ani ne covid. Obor, na němž je celý svět závislý v míře až nepříjemné, má podobné výpadky prostě v povaze.


Sobota 5. června 2021


Samořídicí auta, archea, ruská klávesnice a městečko Polná

Epidemie slábne, všechno se rozvolňuje a otvírá, nejvyšší čas obnovit provoz také v Částečném součtu. Pro připomenutí, není to hospoda ani kavárna, je to můj veřejný pracovní zápisník, kde „já“ rovná se redaktor Deníku N pro vědu, techniku a během posledního roku hlavně pro covid, bohužel.


Úterý 1. června 2021Neděle 30. května 2021Pátek 28. května 2021


Jak poznáme, že epidemie v Česku skončila

Když jste v nějaké nepříjemné situaci, ze všeho nejvíc vás zajímá, kdy skončí. Děti vědí, v kolik zazvoní na přestávku, vězeň ví, kdy nejpozději ho musí propustit. S epidemií to je složitější.


Čtvrtek 27. května 2021Pondělí 24. května 2021


Války odborníků: ani po roce vláda neví, na koho se spolehnout. Střídá to ode zdi ke zdi. Občané se orientují tím méně

Česko patří k zemím, kde se během celého dosavadního průběhu pandemie nepodařilo dosáhnout ani přibližného konsenzu mezi lékaři a dalšími odborníky. Spor akademiků pokračuje, ale akademický není: týká se nás všech. Důležitým, nikoli jediným důkazem je nedávné zrušení spolupráce ministerstva zdravotnictví se skupinou MeSES.


Pátek 21. května 2021