feed info

60 článků z OSEL.cz

Hrdlička obecná ptákem roku 2019

Hrdlička divoká byla odedávna symbolem lásky a víry. Dnes se navíc stává tváří ochrany biodiverzity zemědělské krajiny a snah o omezení lovu stěhovavých ptáků.


Středa 27. února 2019


Triclosan do třetice a znovu palec dolů

O ještě nedávno v reklamě vychvalovaném triclosanu jsme informovali už dvakrát. Poprvé když vyšlo najevo, že mýdla presentovaná veřejnosti jako antibakteriální, ve skutečnosti pro choroboplodné zárodky hrozbou nejsou. Podruhé, když jsme nabyli dojmu, že je někde něco špatně, když se mýdla s triclosanem ve světě zakazují a naše lékárny je doporučují. Tentokrát...


Úterý 26. února 2019



Pondělí 25. února 2019


Obnovitelné zdroje a jejich spolehlivost.

Často lze sledovat diskuze na téma, zda ten nebo onen energetický zdroj nebo mix zdrojů je schopen zajistit energetické potřeby. Málo se však objevují studie nebo alespoň pokusy spočítat, jak by si tyto zdroje poradily v konkrétní situaci, respektive s podmínkami konkrétního roku. Vysloví-li někdo námitku, že zdroje závislé na počasí – větrné a solární...


Neděle 24. února 2019



Sobota 23. února 2019


Populární čínská editovaná dvojčátka možná mají vylepšené mozky

Doteď to byla mrzutá etická kontroverze. Jenomže situace se změnila. Z docela nevinné ochrany proti HIV a dalším infekcím se vyklubal nikterak složitý zásah, kterým lze vylepšit odolnost mozku vůči následkům mrtvice, ale také paměť, duševní schopnosti a dokonce i školní prospěch. Blíží se etická bouře!


Pátek 22. února 2019



Čtvrtek 21. února 2019



Středa 20. února 2019


Syfilis se vrací a doprovází ho slepota a neobvyklé záludnosti

Říkalo se mu nemoc galská, francouzská, uherská, příjice, lues, bejel,… Vžil se název z roku 1530 od italského lékaře Girolamo Fracastoro. Napsal báseň o nemocném ovčákovi Syphilus. Příznaky nemoci i to, že pochází z Nového světa, autor popsal s grácií a tak věcně, že to platí dodnes. Jen s viníkem už to je jinak. Pasáček byl ohavnou nemocí potrestán za...


Úterý 19. února 2019



Pondělí 18. února 2019



Neděle 17. února 2019



Sobota 16. února 2019


Nová umělá inteligence je výkonnější, když spí a sní

Zní to zvláštně, ale když necháte umělou inteligenci určitého typu pořádně vyspat a snít, tak se zvýší její výkon. Vědci se při vývoji této neurální sítě inspirovali u spících savců. Teď jen doufejme, že se umělým inteligencím zdá o samých pěkných a pozitivních věcech.

V hlubinách zemského pláště objevili monumentální pohoří

Mezi svrchním a spodním pláštěm v nitru naší planety se ukrývají roviny i rozlehlá a rozeklaná pohoří. Podle seismologů, kteří je objevili v datech extrémního zemětřesení v Bolívii z roku 1994, by tato pohoří mohla být pozůstatkem potopených pradávných tektonických desek.


Pátek 15. února 2019


Nový ultralehký keramický aerogel ustojí extrémní teploty

Kdyby v pekle dělali izolaci citlivých přístrojů, tak by určitě sáhli po tomhle keramickém aerogelu. Když ho necháte týden uležet při teplotě 1 400 °C, tak to jen odzívá. Stejně tak ho nechají chladným stovky cyklů střídání teplot mezi mínus 198 °C a plus 900 °C.


Čtvrtek 14. února 2019


Jak objevit nové částice pomocí černých děr?

Jestli existují ultralehké bosony a pokud kondenzují u rychle rotující černé díry, která se nachází ve dvojděrném systému, tak bychom mohli takové extrémně lehké bosony skutečně objevit. Rýsuje se před námi nové vesmírné dobrodružství.


Středa 13. února 2019


První kontakt s taveninou uvnitř zničeného reaktoru ve Fukušimě

Dnes se poprvé podařilo sáhnout si na části ztuhlé taveniny pod zničenou reaktorovou nádobou druhého bloku v jaderné elektrárně Fukušima I. Ukázalo se, že má pevnou konzistenci a bude možné ji snadněji vyjmout a zničený reaktor postupně zlikvidovat. Následovat by mělo vyjmutí vzorků taveniny jiným robotem ke konci roku.


Úterý 12. února 2019


Obnovitelně, ne jaderně

Odpověď Vladimíru Wagnerovi na jeho článek "Mění vývoj německé Energiewende názory českých zelených aktivistů?, který zde vyšel 8.2.2019.