feed info

38 článků z OSEL.cz


Úterý 29. září 2020


Původ sytosti

Není neuron, jako neuron, některé jsou POMC. Francouzští vědci nyní odhalili, jak určitý typ neuronů navozuje naše přehnané sympatie k ledničce. Možná jsme již blízko možnosti tlumit nutkání, jemuž řada z nás není schopna odolat.


Pondělí 28. září 2020


„Chřipečkáři“ dosáhli svého, Česko se nekontrolovaně promořuje.

V době jednoho z vrcholů politického boje proti nošení roušek, těch Babišových náhubků, antidemokratických hadrů, a jinak přezdívaných zdravotních pomůcek, začaly padat rekordy v počtu nově infikovaných a už i mrtvých. Místo nošení roušek ve vnitřních prostorách, kterému jsme se nechtěli podřizovat, nás tak pravděpodobně čekají daleko razantnější...


Sobota 26. září 2020


Vyřešení záhady: Proč je supratekuté helium-3 jako vakuum?

Když se nějaký objekt pohybuje supratekutým heliem-3, je to jako, kdyby byl ve vakuu. Pohybuje se zcela bez odporu, i když je to relativně velkou rychlostí. Nový zásadní výzkum odhalil, že klíčovou roli hrají nahloučené kvazičástice, které brání kontaktu mezi objektem a okolní suprakapalinou.


Pátek 25. září 2020


Raný vesmír byl homogenní. Může za to gravitace?

Kamkoliv se podíváme, náš vesmír je všude stejný, alespoň na těch největších škálách. Kosmologové to obvykle vysvětlují inflací, extrémním nafouknutím celého vesmíru v titěrném zlomku sekundu po Velkém třesku. Co když ale inflace nebyla nutná?


Čtvrtek 24. září 2020



Středa 23. září 2020


Bojový tryskový dron Loyal Wingman poprvé testoval motor

Boeing a Loyal Wingman společně vyvíjejí bezpilotní tryskový dron s umělou inteligencí. Loyal Wingman bude na bojových i průzkumných misích doprovázet jiné drony i letouny s lidskou posádkou. První test turbodmychadlového motoru dopadl na jedničku.


Úterý 22. září 2020


Superbaterie Skeletonu a KIT by se měla nabít za 15 sekund

Lithium-iontové baterie uloží spoustu energie, ale fungují pomalu. Ultrakapacitory jsou naproti tomu velmi rychlé, ale energie se do nich vejde jen poskrovnu. Hybridní systémy by měly využít předností obou těchto technologií a potlačit jejich omezení. Skeleton Technologies vsadili na grafenový hybridní systém, v němž lithium-iontové baterie a ultrakapacitory pracují ve...


Pondělí 21. září 2020



Neděle 20. září 2020


Ohromně masivní černé díry mohou růst do opravdu nezměrných velikostí

Existují černé díry hvězdných velikostí. Už také více méně víme, že existují černé díry středních velikostí. V centrech galaxií sedí supermasivní černé díry. A pak jsou také SLABy „stupendously large black holes“, čili „úžasně obrovité černé díry“, jejichž hmota by měla přesahovat 100 miliard Sluncí. Přinejmenším teoreticky.


Sobota 19. září 2020


Nová superelastická slitina železa vydrží extrémní teploty

Slitina železa, hliníku, niklu a přesně vyladěného množství chromu je superelastická. A také superodolná, protože na rozdíl od jiných podobných slitin si udrží své podivuhodné vlastnosti ve velmi širokém rozmezí teplot. Funguje od mínus 263 °C až plus 200 °C, takže by ji mohli využít i kosmičtí inženýři na Marsu nebo na Měsíci.


Pátek 18. září 2020



Čtvrtek 17. září 2020



Středa 16. září 2020


Věčný zdroj čistého vodíku: odpadní voda s exkrementy

Australský tým vyvinul nový postup s vysokoteplotním pyrolýzovým reaktorem, který zařídí výrobu vodíku a uhlíkových nanomateriálů z lidských exkrementů a dalšího materiálu v odpadní vodě. Nová technologie je efektivní a slušně mobilní, takže by mohla nalézt řadu praktických uplatnění.


Pondělí 14. září 2020


Fosfan na Venuši. Je v pekle život?

Venuše se často uvádí jako učebnicový příklad planety, kde žádný život není, ba dokonce je dokonale vyloučen fyzikálními podmínkami na jejím povrchu. Tlak 92 atmosfér a teplota kolem 460 stupňů Celsia nezní zrovna přívětivě, a když přidáme navrch ještě hojnou kyselinu sírovou, není opravdu o co stát. Právě zjištěný výskyt fosfanu na Venuši ovšem může...


Neděle 13. září 2020


Co dělat právě nyní v české energetice?

Blíží se doba odstavení německých jaderných elektráren a uzavření řady uhelných bloků u našich sousedů. Zároveň jedná naše uhelná komise o doporučených termínech a podmínkách zavírání uhelných elektráren u nás. V Evropské unii sílí tlak na přechod k nízkoemisní energetice a rostou ceny emisních povolenek. V české energetice je tak už potřeba konečně...


Pátek 11. září 2020



Čtvrtek 10. září 2020



Středa 9. září 2020


Na dosah od původního kódu stvoření

Interview s teoretickým fyzikem Igorem Ivanovem o popularizaci vědy, budoucnosti částicové fyziky a letních školách elementárních částic SÚJV na Bajkale a na Kamčatce.


Úterý 8. září 2020


O strastech hledání markerů současného nebo minulého života na Marsu

Proč je detekce organického uhlíku na Marsu obtížná až nemožná? Jaké organické látky se doposud na Marsu našly. Jaké strategie a přístroje do hledání současného nebo minulého života nasadí rover Perseverance a ExoMars? A proč má ExoMars větší šanci uspět při detekci choulostivých biomolekul než Perseverance?

Pohánějí rozpínání vesmíru geody plné temné energie?

Vesmír se rozpíná, jeho rozpínání zrychluje a my nevíme, co s tím. Podle nové teorie v tom mají prsty „falešné černé díry“, objekty zvané geody (GEODE, Generic Objects of Dark Energy), které by měly být plné temné energie, ať už je to cokoliv. Ve vesmíru by je mohli vystopovat gravitační astronomové.


Pondělí 7. září 2020


Multikvarky nebo hadronové molekuly?

Zdá se, že výzkumy na LHC s konečnou platností potvrdí existenci multikvarkových systémů, tetrakvarů a pentakvarků. Otevřenou otázkou však zůstává, zda jde o reálný multikvarkový systém nebo o systém dvou mezonů nebo baryonu a mezonu vázaných silnou interakcí.


Neděle 6. září 2020



Sobota 5. září 2020


Extravagantní MEGA pohon by mohl doletět až ke hvězdám

Kontroverzní MEGA pohon využívá kontroverzní interpretaci Einsteina vyplývající z kontroverzního Machova principu. Ostatní fyzici tomu moc šancí nedávají. Ale kdyby MEGA pohon fungoval, tak poletíme ke hvězdám. Stačil by k tomu jen jaderný reaktor jako dlouhodobý zdroj elektřiny.

Rok 2020 - další zlom v zavádění reaktorů III. generace

V letošním roce se nástup reaktorů III. generace dále zrychluje. Spouští se hned dva ruské reaktory VVER1200. První v ruské Leningradské jaderné elektrárně a druhý v nové běloruské elektrárně Ostrovec. První blok APR1400 se rozbíhá v elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. V Číně uvedli do provozu blok ACPR1000 a do prvního reaktoru Hualong One...


Čtvrtek 3. září 2020