feed info

47 článků z OSEL.cz

Životospráva, zázraky a pastorace pythagorejců

Nejedli boby? Byli vegetariáni nebo stačilo nejíst maso bílého kohouta? Drželi celibát? Nosili šperky? Kterou botu si obouvat nejprve? Rizika silnic, lázní a chrámů. Alegorické výklady. Mistrovo obřadné vystupování a zlaté stehno. Objev systematické pastorace.


Úterý 29. listopadu 2022



Pondělí 28. listopadu 2022


Nový termoelektrický materiál levně a bezpečně vyrábí elektřinu z tepla

Soudobé termoelektrické materiály pro výrobu elektřiny z horka bývají nákladné a toxické. Nedávno vyvinutý termoelektrický materiál je založený na mědi, manganu, germaniu a síře, přičemž je podstatně méně drahý a jedovatý. Zároveň je stabilní do teploty 400 °C, což mu umožňuje těžit elektřinu z horka ve většině dnešních průmyslových zařízení.


Neděle 27. listopadu 2022


Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky

Slavný jednobuněčný manipulátor toxoplazma se chce za každou cenu dostat do definitivního hostitele. Přitom mimoděk působí na mozky mezihostitelů, jako jsou vlci v Yellowstone a určitě i jinde. Infikovaný vlk je odvážnější a méně ochotně ustupuje ve vlčích konfliktech. Proto se vlci s toxoplazmou velmi často stávají alfa samcem.


Sobota 26. listopadu 2022


Čína zdokonaluje monitoring kosmického počasí

Ať si z hlediska politického o Čině myslíme cokoliv, nelze této velmoci nepřiznat, že její státem cíleně řízený a dobře financovaný vědeckotechnický pokrok dosahuje obdivuhodné úspěchy. Nevyjímaje výzkum a dobývání kosmu, což bezpochyby souvisí i s vojenskými zájmy. Na horní příčky žebříčku obřích moderních pozemních teleskopů se příští rok zařadí...

Turecký tryskový bojový dron Kızılelma testuje pojíždění na ranveji

Baykar intenzivně vyvíjí tryskový stíhací dron, který je nadzvukový, stealth a může operovat z menších letadlových lodí. Pro Turecko by to mohlo být řešení problému s bojovými letouny, jemuž čelí po vyřazení z programu F-35 Joint Strike Fighter. Otázkou je, jak kvalitní umělou inteligenci bude mít turecký autonomní tryskáč k dispozici.

Ukrajinské jaderné elektrárny v časech ruské snahy zničit civilní infrastrukturu této země

Rusku se nedaří porazit Ukrajinu vojensky, takže se rozhodlo ji zlomit úplným zničením civilní infrastruktury před přicházející zimou. Dominantně se zaměřuje na zdroje elektřiny a tepla. Ukrajina se spoléhá při výrobě elektřiny z velké části na jaderné elektrárny. Podívejme se, jaký vliv mají současné masivní raketové údery na tuto oblast.


Pátek 25. listopadu 2022



Čtvrtek 24. listopadu 2022



Středa 23. listopadu 2022


Pokud žijeme v simulaci, jak bychom to mohli poznat?

Podle hypotézy simulace je náš vesmír velmi dokonalou simulací. Tak dokonalou, že je téměř nerozlišitelná od reality. Jak to tedy poznat, pokud by to náhodou byla pravda? Britský „informační“ fyzik Melvin Vopson navrhuje postupovat cestou ověření navrhované ekvivalence mezi hmotou, energií a informací, jejíž případné potvrzení by bylo plusem pro hypotézu simulace.

Rozpadající se stenty a svorky

Když se chirurgovi dostaneme na stůl, často ho pak opouštíme s něčím kovovým v těle navíc. Někdy to máme na doživotí, ale většina z toho musí za čas ven. Ne vždy to jde po dobrém a často nás kvůli tomu musí znovu řezat. Díky inženýrům z Massachusettského technologického institutu (MIT) by takových opakovaných zákroků v narkóze nemuselo být tolik.


Úterý 22. listopadu 2022



Pondělí 21. listopadu 2022


Dvě dámy Helga a Zohar letí k Měsíci

Po několika odkladech konečně startovala první mise programu Artemis, který má realizovat návrat člověka na Měsíc. Mělo by jít o návrat trvalý, který by se měl stát odrazovým můstkem pro expanzi na Mars a dále. Při prvním letu nejsou na palubě živí astronauti, letí však tři fantomy. Jeden mužský jménem Campos testuje mechanické namáhání a dvě „dámy“ Helga...


Neděle 20. listopadu 2022


Kolosální kúrové

Obří sochy kúrů z raného 6. století před n. l., ve velikostech 3,5 až 10 metrů, si ukážeme na třech příkladech. Všechny jsou z řeckých ostrovů.

Předpony soustavy SI se rozrostly: Přicházejí ronto, quecto, ronna a quetta

Ve Versailles se sešla 27. Generální konference pro míry a váhy. Tentokrát se pořádně odvázali a po více než 30 letech zavedli nové předpony soustavy SI. Svou předponu získala jedna kvadriliardtina, jedna kvintiliontina, jedna kvadriliarda a jeden kvintilion. Už jste slyšeli, že Země váží asi 6 ronnagramů (6 Rg)?


Sobota 19. listopadu 2022


Osel ze zkumavky?

Mezinárodní tým hlásí úspěch. Má zaděláno na prvního osla ze zkumavky. Odborníci v tom vidí šanci na záchranu těchto jedinečných, nedoceněných a bohužel ohrožených zvířat.

Problémy s fúzí: Chování hořícího plazmatu neodpovídá předpokladům

Cesta k fúzi je trnitá a vědci musejí čelit ohromným výzvám. Pohled pod pokličku krocení plazmatu v nepředstavitelně extrémních podmínkách nabízí nová studie fúzních badatelů, kteří narazili na stejně nečekaný jako nepříjemný problém. Hořící plazma (Burning plasma) se nechová podle teoretických modelů.

Studenti zase stávkovali za klima

V tomto týdnu pořádali studenti soustředění v organizaci Univerzity za klima nátlakové akce včetně okupačních stávek. Tentokrát šlo o vysokoškolské studenty. Hlavní vlna stávek za klima u nás proběhla v roce 2019 v souvislosti s hnutím soustředěným kolem švédské aktivistky Gréty Thunbergové a účastnili se jich hlavně středoškolští studenti. Podívejme, jak...


Pátek 18. listopadu 2022


Vesmírem s novým průvodcem

aneb Johns Hopkins University dává k dispozici mapu zobrazující rozpětí celého známého kosmu. Mapa je interaktivní a lze si ji stáhnout.


Čtvrtek 17. listopadu 2022


Izraelský dron LANIUS je důmyslný zabiják pro městský boj

Elbit Systems vyvinuli obratný sebevražedný dron s umělou inteligencí, jehož rychlost a manévrovací schopnosti se blíží závodním dronům. LANIUS je určený k bleskurychlým zásahům v městském prostředí. Umělá inteligence zmapuje okolí a dron rychlostí až 20 metrů za sekundu zasáhne cíl. Útok by měl potvrdit operátor, ale dron zřejmě může operovat v kompletně...


Středa 16. listopadu 2022


Mieridduryn bonniae je nová zhmotnělá noční můra z ordoviku

Na velšské pastvině narazili na fosilie ze středního ordoviku, mezi nimiž se ukrýval podivuhodný mieridduryn. Představte si malou opabinii s ostnitým chobotem. Díky novému objevu je ve hře možnost, že chobot, původně považovaný za bizarní „omyl“ je vlastně původním znakem dávných členovců, z něhož se snad vyvinul dnešní horní pysk členovců.


Úterý 15. listopadu 2022


Červí díry jsme už možná detekovali. Odhalila by je gravitační čočka

Ve vesmíru jsme objevili celou řadu černých děr, od objektů hvězdné velikosti až po supermasivní monstra. Co když to ale ve skutečnosti jsou červí díry? Rozlišit je na velkou válku je velmi obtížné. Pomoci by mohly analýzy polarizovaného záření hmoty u takových objektů, ale potřebujeme k tomu velkou porci štěstí. Třeba vhodně uspořádanou gravitační čočku.


Pondělí 14. listopadu 2022


Nová umělá fotosyntéza je desetkrát účinnější než přírodní protějšek

Přírodní fotosyntéza není špatná, ale k dokonalosti má daleko. Katalyzátoroví čarodějové vytvořili systém založených na MOZích (Metal-Organic-Zyme), což jsou kovoorganické kostry MOFy okořeněné biomimetickými aktivními centry, v podstatě kovoorganické enzymy. Nový fotosyntetický systém vyrábí z oxidu uhličitého a vody metan, kyslík (a oxid uhelnatý).


Neděle 13. listopadu 2022


IBM vypustili Orlovce, nejvýkonnější kvantový procesor se 433 qubity

Společnost IBM pokračuje v řadě kvantových dravců a láme rekordy v počtu qubitů. Procesor Osprey porazil dosavadního držitele rekordu, Borealis od Xanadu, dvojnásobným počtem qubitů. Ale i 433 qubitů procesoru Osprey bledne před 1 121 qubity, s nimiž by měl příští rok přijít procesor Condor. IBM jede na kvantové vlně.


Sobota 12. listopadu 2022



Pátek 11. listopadu 2022


Vědci vyřešili sto let starou botanickou záhadu

Zelený svět, jaký známe dnes, by nevznikl bez změn v uspořádání vodivých pletiv, které umožnily rostlinám vyšší vzrůst a rozšíření i mimo ta nejvlhčí prostředí. Jak při kolonizaci pevniny rostlinám pomohly klíčový problém sucha překonat různé varianty tohoto uspořádání, ukázala mezinárodní studie vedená Martinem Boudou z Botanického ústavu AV ČR, která...


Čtvrtek 10. listopadu 2022


Velká Británie úspěšně testovala Dračí oheň, svou první energetickou zbraň

Britský laserový demonstrátor DragonFire o výkonu 50 kW má za sebou „ostré střelby“ v proslulém zkušebním prostoru Porton Down. Laser úspěšně a s vysokou přesností zasahoval cíle v různých vzdálenostech. Projekt v hodnotě 100 milionů liber spěje k vytvoření praktického bojového laserového systému, který je určený k obraně proti hrozbám, jako jsou drony...


Středa 9. listopadu 2022


Pythagorejská filosofie

Harmonie v kosmu. Mez a bezmezné, resp. vymezené a nevymezené, tj. určité a neurčité. Deset základních protikladů? Primát vymezující stránky čehokoli před nevymezenou, také primát intelektu, neboť se dokáže přidržet mezí. Primát teorie. Zvuk jako hlas duše. Stěhování duší. Dali pythagorejci filosofii její pojmenování?


Úterý 8. listopadu 2022


Vlnový generátor „plechovka“ Archimedes Waveswing poráží očekávání

Padesátitunová ponořená „teleskopická plechovka“ Archimedes Waveswing je dalším slibným prototypem vlnové energetiky. V budoucnu by plechovky mohly mít výkon až 500 kW, přičemž by energii vln těžily v komplexech až 20 takových bójí. Jejich generátor pohánějí rozdíly v tlaku, které vyvolávají procházející vlny.


Pondělí 7. listopadu 2022


Jak dlouho ještě poběží německé jaderné reaktory?

Jedním z hlavním důvodem současné energetické krize v Evropské unii je německá Energiewende. Kvůli ní se vytvořila v Německu extrémní závislost na ruském plynu. Přes dramatické dopady, které měla kvůli této závislosti invaze Ruska na Ukrajinu na evropskou energetiku, trval německý ministr průmyslu za Zelené velmi dlouho na odstavení zbývajících tří jaderných...


Neděle 6. listopadu 2022


Nová technologie promění sójový olej na biopolymerový silniční asfalt

Do asfaltu se často přidává syntetický kaučuk, který se vyrábí z ropy. Američtí odborníci nabízejí zajímavou alternativu – biopolymer ze sójových bobů, který je svými vlastnostmi srovnatelný se syntetickým kaučukem. Spinoff SoyLei Innovations ho prodává jako BioMAG, v různých variantách, podle využití v asfaltu.


Sobota 5. listopadu 2022


Astronomové chytili jednorožce – holé a pulzující jádro masivní hvězdy

Žhavé jádro hvězdy, ve kterém běsní fúzní reakce, je obvykle obalené dalšími vrstvami horkého plazmatu a plynů. Jen velmi vzácně se stane, že hvězda o vnější vrstvy přijde a zůstane jen holé jádro, které po krátké době exploduje jako supernova. Prvním známým holým jádrem masivní hvězdy se stala Gama Columbae ze souhvězdí Holubice.


Pátek 4. listopadu 2022


Jaký je světonázor konspirátorů, podle rozsáhlé analýzy textů?

Trio psychologů a počítačových mágů propojilo psychologii s analýzou dat při studiu tisíce článků a webových stránek, které pojednávaly o vybraných tématech. Porovnávali přitom charakter mainstreamových textů s texty zplozenými konspirátory. Stručně řečeno, konspirační texty jsou více roztěkané uvnitř a více propojené ven.


Čtvrtek 3. listopadu 2022



Středa 2. listopadu 2022


Cestovní zpráva ze šetřící cesty

Z nápadů jak vyzrát na zvyšující se náklady za energie se mi nejvíce zamlouval výjezd někam, kde netřeba topit. Kam by to mělo být, rozhodla 80% inflace turecké liry. Do auta putovaly dvoje okurky, marmeláda, nějaké sardinky, špagety, dvacet plechovek akciového Staročecha a cesta „směr levno“ mohla začala.


Úterý 1. listopadu 2022


Černé díry jsou jako Schrödingerovy kočky v mrazivém tichu vesmíru

Podle obecné relativity mají černé díry jen tři základní vlastnosti – hmotnost, moment hybnosti a elektrický náboj. Teoretičtí fyzici se na černé díry podívali optikou kvantové mechaniky a zjistili, že hmotnost černých děr je ve kvantové superpozici. Jinými slovy, černé díry jsou jako Schrödingerovy kočky, které mají více různých hmotností zároveň.