40 článků ze ČTVRTKA 21.6.2012

Síť CESNET2 je připravena na rychlost 100 Gb/s

V tuzemské národní výzkumné síti CESNET2 proběhlo úspěšné testování přenosu o kapacitě 100 Gb/s. Zkoušky se prováděly mezi uzly Praha a Hradec Králové, a to jak na přímé trase o délce 159 kilometrů, tak na lince vedoucí přes Brno a Olomouc o celkové délce 631,5...

Titul "doktor věd" udělen deseti špičkovým vědcům

Diplomy s titulem „doktor věd“ převzalo ve čtvrtek 21. června 2012 z rukou předsedy AV ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr. h. c., deset nových nositelů tohoto v současnosti nejvyššího vědeckého titulu v České republice. Slavnostní ceremoniál se konal v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, v prostorách Knihovny AV ČR. Kromě čerstvě...

Banka vůní vín - novinka na trojské vinici

Věříme, že návštěvníci Vinice sv. Kláry ocení Banku vůní, která vznikla ve spolupráci se sochařem Lukášem Raisem (autorem již celé řady uměleckých děl v zahradě - např. pasoucí se bojleři nad Strání neboli Dva, mohutná Noha, nekonečné potrubí neboli Archimedon, pítko u lesa).

Mládě ledňáka obrovského postavila na nohy cola

O tom, že trpělivost růže přináší, se po třech letech konečně přesvědčili chovatelé děčínské zoologické zahrady. Dočkali se významného odchovu u opeřenců, jež jsou výrazní především svým hlasovým projevem, ozývají se osobitým chechtavým voláním. O kom je řeč? O největších zástupcích čeledi ledňáčkovitých - ledňácích obrovských.

Větrné turbíny jako ptačí gilotiny

Rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré, může platit i naopak. Větrné elektrárny okolní přírodu sice neznečišťují, přesto mají vážný ekologický dopad, jehož řešení s rychle rostoucím počtem velkých turbín začíná být urgentní.

Gigapixelový foťák

Spojením téměř stovky optických modulů vznikl fotoaparát s rozlišením, které se počítá v gigapixelech. Prototyp včera představili američtí vědci.

Jogurt starý 7000 let

Keramické střepy poskytly nesporný důkaz o tom, že lidé z prehistorické Sahary dojili svůj dobytek už před 7000 lety. Mléko pravděpodobně nepili, ale vyráběli z něj jogurt.

Český miliardář chce koupit od ČEZU dvě elektrárny

Pavel Tykač, nejtajemnější český miliardář, po patnácti letech veřejně promluvil. Říká, že má velký zájem o koupi dvou elektráren od energetického kolosu ČEZ Počerady a Chvaletice. Prohlásil to v rozhovoru, který vychází ve čtvrteční MF DNES.

Zvěsti o detekci higgsova bosonu zaplavují internet, vědci z CERNu možná brzy oznámí průlom v jeho hledání

Před několika dny se na internetu začaly objevovat zprávy o možné detekci higgsova bosonu ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Mezi prvními se zvěsti objevily na blozích fyziků, kteří se podílí na výzkumu v LHC, ty pak rychle převzala také světová média. Zatím nepotvrzené zprávy říkají, že se mezi kolizemi v LHC objevuje událost, která vypadá tak, jak by měl...

Londýnské odpadkové koše nabízejí i zpravodajství a wi-fi

Pouliční koš je místo, které vás při procházce městem nadlouho nezdrží. Prostě se u něj jen zbavujete odpadků. U těch nově instalovaných v Londýně se však vyplatí zastavit. Nové recyklační koše zarazí jednak masivními tvary, tím, že mají jen jeden otvor ke vhazování, ale také dvěma rozměrnými LCD monitory. Koš s monitorem? Nejistota je na [...]

Vlastní dům na štěstí nepřidá

Snad všude na světě znají přísloví: Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten jeden rok, ožeň se. Chceš-li být šťasten celý život, zajisti si vlastní bydlení (dům, srub, byt, jurtu,...). Z rozsáhlé australské studie ale vyplývá, že tomu tak není.

Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s Bašárem al-Asadem s pomocí armády vojensky potlačuje nepokoje a podle mnohých médií velmi tvrdě zasahuje proti povstalcům. Logicky se tak naskýtá otázka možné vojenské intervence, ale do ní se i přes nafouklá prohlášení pochopitelně nikomu moc nechce.

Deset spekulací o umělé inteligenci (1)

Budou se do stroje explicitně programovat emoce? Žádná přímá simulace emocí se nemůže přiblížit složitosti těch lidských, které vznikají nepřímo. Programy si budou osvojovat emoce stejně: jako vedlejší produkty své struktury, způsobu, jímž jsou organizovány – nikoli přímým...

Proč myši plivou semena

Myš bodlinatá, která kolem sebe plive semínka, nemá špatné způsoby. K tomuto chování ji násilím přiměla rostlina, která našla cestu, jak své odvěké nepřátele přeměnit ve spojence.