feed info

47 článků z Vesmír

Zvířecí fake news

Falešné zprávy představují mocnou zbraň. Mark Twain to glosoval bonmotem, že než si pravda obuje boty, lež oběhne půlku světa. Tým amerických vědců pod vedením Deba Roye z Massachusetts Institute of Technology nedávno prokázal, že falešné zprávy putují k podstatně širšímu okruhu adresátů a šíří se mezi nimi v průměru šestkrát rychleji než pravdivé...

(Ne)emoce v digitální éře

Je samozřejmé, že používané nástroje určují kvalitu toho, čeho s nimi můžeme dosáhnout. Digitální média zmnohonásobila rychlost a dosah komunikace. Čím za to platíme? Slábnutím schopnosti rozumět jednání lidí kolem sebe.

Léčebný potenciál zázvoru

Zázvor se užívá a používá v mnoha formách od čerstvého kořene přes odvar, prášek, bonbony až po kosmetické doplňky. Ale jeho účinků si všímá i moderní věda.

Migrace duchů

Díky spolupráci ornitologie a egyptologie se možná podaří nejen lépe porozumět starověkým textům a egyptským představám o posmrtném životě, ale také zachránit ibise skalního pro budoucnost.

Neznámá tvář molekul života

Vztah nukleových kyselin a proteinů je podle středoškolských učebnic poměrně prostý. DNA nese dědičnou informaci, RNA je její poslíček a proteiny představují produkt a zároveň výkonnou složku celého systému. Pravidelní čtenáři Vesmíru vědí, že skutečnost je mnohem barvitější. Netriviální podobou a funkcí nukleových kyselin se v Ústavu organické chemie a...

Posílený předsudek

Váš partner po návratu z třídních schůzek v nové škole oznámí, že vaši dceru učí muslimská učitelka. Stejnou informaci může podat i tak, že dceru učí muslimka. Obě věty obsahují naprosto stejná fakta – kdo dceru učí a jaká je skupinová příslušnost vyučující. Budou však závěry, které z různých označení vyvodíte, totožné v obou situacích?