Česká účast v zoologických expedicích za dob rakouského mocnářství
Za „expedici“ zde považuji každou výpravu do krajů daleko od střední Evropy, která měla přírodovědné cíle. Přehled expedic omezuji na ty, které významným způsobem přispěly k poznání obratlovců. Jiné jistě mohly přispět k poznání bezobratlých či rostlin. Dlužno poznamenat, že až donedávna bylo jedinou možností, jak zkoumat živočichy dalekých krajů,...
Co se děje v mozku, když se smějeme?
Humor a smích patří k nejpříjemnějším lidským zkušenostem či zážitkům. Díky nim se cítíme lépe, uvolněněji a propojeni s ostatními lidmi. Ale co vlastně stojí za těmito radostnými projevy z hlediska neurobiologie?
ELIXIR CZ datová budoucnost biologie a medicíny
Datová infrastruktura, kterou buduje ELIXIR CZ, představuje ekosystém technologií, nástrojů a procesů umožňujících sběr, uchování, analýzu a sdílení biologických dat. Bez těchto komponent by byl vědecký pokrok mnohem pomalejší a složitější.
Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla? Martin Wihoda ale také přiznává, že si v tomto textu z počátku 12. století prostě rád čítává. Je totiž krásný.
Komplement
V posledních desetiletích stály v popředí zájmu imunologů především lymfocyty B a T, které představují složky adaptivní imunity (tj. imunitní odpovědi, která se s vývojem jedince učí, co je a co není nebezpečné). Situace se ale postupně mění. Čím dál více se imunologie věnuje imunitě vrozené, která se v čase nemění (i když tento pohled se v poslední době...
Mají zvířata smysl pro legraci?
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou jim dobré?