feed info

3,275 článků z Vesmír

Záchrana před plastovou pohromou

Plasty se za sto let existence staly samozřejmou a nenahraditelnou součástí našich životů. Dnes se ale mění pohled na ně: z užitečného všestranného pomocníka v nepřítele lidstva, ohrožujícího celou planetu. Jedna z hlavních výhod plastů, tedy jejich trvanlivost a odolnost vůči degradaci, je zároveň prokletím.


Úterý 2. dubna 2024


Česká seismologie na poloostrově Reykjanes

Island přitahuje návštěvníky nejen svou krásnou přírodou, ale také množstvím geologických zajímavostí, jako jsou horké prameny, gejzíry a aktivní sopečná činnost. Od jara 2021 vzbuzují zájem vědců i světových médií vulkanické projevy v jihozápadní části ostrova na poloostrově Reykjanes. Vulkanická aktivita byla relativně vzdálená osídleným oblastem...

Kam s nimi?

Nakládání s odpadními obaly je právem považováno za jednu z nejnaléhavějších ekologických výzev současnosti. Jednorázové plastové obaly jsou přitom obzvlášť problematické. Na jedné straně tvoří dominantní složku celosvětového trhu s plasty, zároveň mají velmi krátký životní cyklus.

Neviditelné obaly

Jedním z klíčových vývojových kroků k vzniku živého organismu bylo vytvoření hranice mezi ním samým a jeho okolím. Ať už se tak stalo kvůli ochraně organismu, nebo udržení všech jeho součástí pohromadě. Během evoluce se zprvu jednoduché „slupky“ zdokonalovaly a začaly plnit další a další funkce. Dnes v éře buněčných a farmaceutických technologií se je...

Objev z lodní paluby

Svým způsobem měly zaoceánské parníky něco do sebe. Před sto lety jimi ještě plavba mezi kontinenty trvala tak dlouho, že zvídavému mozku poskytla dost času na přemýšlení či zkoušení něčeho nového. Na palubu jednoho z nich se tehdy nalodil třiatřicetiletý mladý muž, který ještě netušil, že právě tato cesta mu později vynese Nobelovu cenu.

Od krytí k uzavření rány

Popáleniny jsou v některých částech světa až třetí nejčastější příčinou neúmyslného zranění a úmrtí u malých dětí. Život výrazně ohrožují popáleniny přesahující 40 % plochy těla u dospělých a 60 % u dětí. Jaké možnosti léčby nyní a v blízké budoucnosti nabízí medicína a vědecký výzkum?

Podle čeho Češi nakupují

Obaly, zejména jednorázové, výrazně zatěžují životní prostředí. Problém obalů však není středem pozornosti české veřejnosti.