feed info

164 článků z Vesmír.info


Středa 7. října 2009


Lidem by se prý nejlépe žilo na Saturnově měsíci

Vědci vyvinuli nový systém, na jehož základě snad lze vypočítat nejobyvatelnější vesmírné těleso. Podle něj by se člověku ve sluneční soustavě mimo Zemi nejlépe žilo na Saturnově měsíci Enceladu - bohužel ale jen v jeho podzemí. Mars, považovaný za nejpřirozenější náhradní planetu, vyšel z těchto měření až jako třetí.


Sobota 13. června 2009



Čtvrtek 23. dubna 2009


Hubbleův teleskop vyfotil v kosmu galaktickou fontánu

Hubbleovu vesmírnému teleskopu se podařilo vyfotografovat unikátní "kosmickou fontánu". Ve skutečnosti zachytil trio galaxií, z nichž jedna působí dojmem, že vytryskává dvojici kolidujících hvězdných soustav. Netradiční vesmírný útvar se podle serveru space.com rozkládá 100.000 světelných let od sebe.


Čtvrtek 12. března 2009


Start Discovery stanoven

Nový pokus o start raketoplánu Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici ISS byl předběžně stanoven na neděli 15. března v 7:43 p.m. východoamerického času, čili na pondělí 0:43 SEČ.


Čtvrtek 12. února 2009



Úterý 13. ledna 2009


V únoru pozorujte Venuši

Únorové večerní obloze bude vévodit planeta Venuše, pozorovatelný bude také Saturn. Bude možné také pozorovat konjunkce měsíce s hvězdami a Saturnem.


Pátek 14. listopadu 2008



Čtvrtek 13. listopadu 2008



Úterý 21. října 2008



Úterý 14. října 2008


Sojuz se úspěšně spojil s orbitální stanicí

Ruská kosmická loď s rusko-americkou posádkou se dnes úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Sojuz TMA-13, na jehož palubě je i americký vesmírný turista, odstartoval v neděli z kosmodromu Bajkonur. Spojení se uskutečnilo automatickým způsobem v 10:26 SELČ. Za další více než dvě hodiny již nová posádka vstoupila na palubu ISS.


Pondělí 13. října 2008


Sledujte v listopadu Jupiter, Venuši a Saturn

Listopadovou oblohu budou zdobit planety Jupiter, Venuše a Saturn. Měsíc bude nejlépe pozorovatelný kolem 6. listopadu, kdy je v první čtvrti. Vzdálený vesmír nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Uprostřed měsíce vrcholí meteory Leonidy.


Pátek 10. října 2008


Před 30 lety startovala do vesmíru první československá družice

Před téměř 30 lety, 24. října 1978, odstartovala do vesmíru první československá družice Magion-1. Vypuštěna byla jako součást družice Interkosmos-18. Od tělesa mateřské družice se oddělila 14. listopadu 1978. Cílem vědeckého programu bylo měření magnetosféry a ionosféry Země ze dvou blízko sebe letících družic. Magion-1 zanikl v zemské atmosféře 10. září...


Pátek 26. září 2008



Pátek 22. srpna 2008



Pátek 1. srpna 2008



Čtvrtek 31. července 2008


V pátek bude k vidění zatmění Slunce

Na severu Kanady a Grónska, v sibiřské části Ruska, v západním Mongolsku a v Číně bude možné v pátek sledovat úplné zatmění Slunce. České republice se sice takzvaný pás totality, kde je tento jev nejlépe pozorovatelný, vyhne, před polednem bude přesto Slunce zakryto asi ze čtvrtiny.


Pátek 25. července 2008


Bývalý astronaut Edgar Mitchell: Mimozemšťané existují

Bývalý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Edgar Mitchell, jenž byl šestým člověkem na Měsíci, šokoval posluchače britské rozhlasové stanice Kerrang! Radio prohlášením, že mimozemšťané existují. Podle něj navštívili Zemi hned několikrát - ale vlády jejich přítomnost už šest desetiletí tutlají.


Pondělí 14. července 2008


Velmi jasné přelety Mezinárodní vesmírné stanice

Většinou ráno, ale také kolem půlnoci a v pozdních večerních hodinách mohou zájemci pozorovat velmi jasné přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Hvězdná velikost stanice stoupá až k minus 2,5 magnitudy, což z ní činí, nesvítí-li Měsíc, nejjasnější objekt na obloze. Jeví se jako jasná hvězda tiše plující po nebi.


Čtvrtek 10. července 2008


Výzkumníci zkouší technologii schopnou předpovídat zemětřesení

Vědci, pracující v kalifornské zlomové linii San Andreas, se domnívají, že v budoucnu bude možné předpovídat zemětřesení a ušetřit tak množství lidských životů. Technologie, s jejíž pomocí sledují dění pod zemí v jedné ze seizmicky nejaktivnějších oblastí Země, je schopná zachytit velmi jemné geologické změny několik hodin před tím, než zemětřesení...


Sobota 14. června 2008


Vědci objevili ve vesmírném prachu nový minerál

Američtí vědci objevili v zrníčku vesmírného prachu nový minerál. Materiál tvořený manganem a křemíkem má schopnost polovodiče a o jeho existenci ani na Zemi, ani ve vesmíru se zatím nevědělo. Zrnko prachu zkoumali odborníci Washingtonské univerzity v Seattlu.

NASA zkoumá neznámý předmět za raketoplánem

Experti amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se pokoušejí identifikovat neznámý předmět u nákladového prostoru raketoplánu Discovery. Analyzují také hrbolek na kormidle stroje. Tyto problémy byly zaznamenány při běžné kontrole řídících motorů raketoplánu den před plánovaným sobotním přistáním.


Čtvrtek 22. května 2008


Sonda Phoenix má odhalit další tajemství Marsu

na Marsu voda v tekutém skupenství a může na něm v nějaké podobě existovat život? Na tyto dvě základní otázky má odpovědět americká průzkumná sonda Phoenix, která by měla v pondělí v 01:53 SELČ přistát poblíž severního pólu Marsu. Na rozdíl od pojízdných robotů Spirit a Opportunity, které již čtyři roky brázdí povrch Marsu, zůstane Phoenix na místě a...

Sonda Phoenix má odhalit další tajemství Marsu

na Marsu voda v tekutém skupenství a může na něm v nějaké podobě existovat život? Na tyto dvě základní otázky má odpovědět americká průzkumná sonda Phoenix, která by měla v pondělí v 01:53 SELČ přistát poblíž severního pólu Marsu. Na rozdíl od pojízdných robotů Spirit a Opportunity, které již čtyři roky brázdí povrch Marsu, zůstane Phoenix na místě a...


Pondělí 19. května 2008


Mars projde otevřenou hvězdokupou Jesličky

Planeta Mars projde otevřenou hvězdokupou M 44, která je známá spíše pod názvem Jesličky nebo také Včelí roj. Úkaz bude trvat od 21. do 25. 5. a bude pro pozorování jedním z nejpříznivějších. Pozorovatelům se bude zdát, jakoby ve hvězdokupě přibyla navíc další hvězda.


Pátek 14. března 2008


Astronauti vně ISS řeší problém s robotem

Američtí astronauti Richard Linnehan a Garrett Reisman zahájili dnes časně ráno SEČ podle plánu svou první vycházku do volného prostoru z ISS, podstatnou část programu však věnují nečekanému problému. Ukázalo se totiž, že dvouramennému kanadskému robotu Dextre nefunguje napájení. Astronauti pokračují zatím v skládání jednotlivých dílů robota z palety, kterou ve...


Úterý 26. února 2008


Ryby prý dokážou počítat do čtyř

Pythagoras a jeho následovníci se ještě nemusejí bát větší konkurence na poli vysoké matematiky, ale v nižších patrech nejsou počtářské výkony omezeny výlučně na lidi. Italští výzkumníci zjistili, že ryba dokáže počítat do čtyř. Alespoň v případě samic obtěžovaných samci.


Úterý 12. února 2008


První start evropské zásobovací lodi k ISS stanoven na 8. března

Evropská automatická nákladní loď, pojmenovaná po známém spisovateli vědeckofantastických románů z 19. století Julesovi Verneovi, poprvé odstartuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) 8. března v 5:23 SEČ. Vypuštěna bude z raketové základny Kourou ve Francouzské Guyaně. Oznámila to Evropská vesmírná agentura (ESA).


Čtvrtek 7. února 2008



Pondělí 4. února 2008


Pozorujte velmi jasné přelety stanice ISS

Nastává týden velmi jasných večerních přeletů Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Každý večer bude alespoň jeden s jasností pod -2,2 magnitudy a s vyvrcholením nejméně ve výšce 60 stupňů, což znamená, že bude velmi jasný a vysoko na obloze. Protože bude Měsíc ve čtvrtek 7. února v novu, nebude jeho svit rušit pozorování.


Sobota 26. ledna 2008


V úterý prolétne blízko Země velký asteroid

V úterý proletí rekordně blízko kolem Země asteroid o průměru 150 až 600 metrů. Nebezpečí, že by zasáhl naši planetu, podle vědců nehrozí. Průlet planetky známé jako 2007 TU24 budou moci lidé pozorovat i prostřednictvím menších dalekohledů.


Čtvrtek 24. ledna 2008


Lístek na pravidelnou linku do vesmíru bude za 3,5 milionu

Britský podnikatel Richard Branson ve středu představil model vesmírné lodi, o které doufá, že se příští rok stane prvním komerčním plavidlem s pravidelnými lety platících pasažérů do vesmíru. Loď SpaceShipTwo zahájí testovací lety již na konci tohoto roku. Cena za jeden let do vesmíru by měla být 200.000 dolarů (3,5 milionu korun).


Sobota 12. ledna 2008


Vědci chtějí, aby Bush podpořil novou metodu zisku kmenových buněk

Americká firma, která údajně vyvinula metodu na získání lidských kmenových buněk bez poškození embrya, oznámila, že vypěstovala pět zdravých sérií těchto buněk z pěti zmrazených zárodků. Na základě toho vybídla amerického prezidenta George Bushe, který v minulosti zákon na podporu výzkumu kmenových buněk v USA vetoval, aby zavedení nové metody do praxe umožnil.


Středa 26. prosince 2007



Neděle 23. prosince 2007


Vánoční obloha

Při cestách na tradiční štědrovečerní půlnoční mši by letos výjimečně mohl lidem svítit úplněk. Taková situace totiž nastává obvykle jednou za 19 let. Podmínkou toho, aby lidé Měsíc v jeho celé kráse viděli, je však jasná obloha. Pokud vyjde předpověď meteorologů, jasnější obloha by mohla být ve vyšších polohách, nížiny bude pravděpodobně dál trápit...


Pátek 21. prosince 2007


Tunguzský meteorit byl pravděpodobně menší

Mohutnou explozi, která v roce 1908 zničila 2000 kilometrů čtverečních lesa v Tunguzské oblasti na Sibiři, prý způsobil mnohem menší meteorit, než se odborníci dosud domnívali. Vyplývá to z výsledků počítačových simulací, které vytvořil americký fyzik Mark Boslough v laboratoři Sandia v Novém Mexiku. Vědec proto varuje, že pro Zemi mohou být značně nebezpečná i...