Tesla Gigafactory Berlín má být schválena tento týden

Dlouho odkládané spuštění výroby elektromobilů Tesla Model Y v Tesla Gigafactory Berlín má být konečně schváleno tento týden.

Tesla Gigatovárna Berlín je pro americkou společnost Tesla kritická při snaze další expanze v Evropě. Stavět se přitom začala počátkem roku 2020, vyrábět měla už na konci roku minulého. Stane se dalším klíčovým výrobním závodem po gigatovárnách Nevada, Šanghaj (tu nově čeká velká expanze) a Austin Texas.

SOUVISEJÍCÍ: Špatné zprávy pro Muska: levná Tesla ve vývoji není a Gigatovárna Berlín má další zpoždění

Tesla Gigafactory Berlín měla vyrábět zcela novou generaci elektromobilů Tesla Model Y s velkými odlitky, články 4680 a strukturální baterií. Ačkoliv gigapresy jsou na místě instalované, je jisté, že alespoň prvních pár týdnů či měsíců budou evropské elektromobily Model Y vybavovány staršími bateriovými články 2170. Článků 4680 totiž Tesla zatím nevyrábí dostatek, nedávno oslavila první milion. Kromě toho se už dříve spekulovalo, že by mohla berlínská továrna vyrábět až 250 GWh baterií ročně – konkrétně právě článků 4680. Ve finále má berlínská gigafactory zaměstnat až 10 500 lidí.

První kusy elektromobilů Model Y byly přitom v Gigafactory Berlín vyrobeny už koncem roku 2021. Minulý týden jich byly u továrny spatřeny stovky kusů. Jak informovaly mnohé zdroje i samotná Tesla, zjevně tedy šlo o byrokratický problém. Podle magazínu Tagesspiel je ale už takřka vše vyřešeno a finální razítko se očekává během tohoto čtvrtka či pátku.

zdroj: Electrek

The post Tesla Gigafactory Berlín má být schválena tento týden first appeared on Hybrid.cz.