47 článků ze STŘEDY 13.6.2012

Obrazy mysli, mysl v obrazech

Mozek – kus tkáně vážící přibližně jeden a půl kilogramu, obsahující asi šedesát miliard neuronů propojených nervovými výběžky v celkové délce kolem šedesáti tisíc kilometrů. Smrt se definuje jako mozková smrt. Znamená to snad, že mozek a „já“ jsou totéž? Kde vzniká lidská mysl, celek zahrnující naše myšlenky, city, předtuchy, dojmy, vzpomínky,...

Zpráva z konce světa

Koncem srpna vyplul z jihoanglického Falmouthu kapitán Petr Ondráček na odvážnou plavbu. Jako jediný muž na palubě své 6,5 metrů dlouhé plachetnice Singa chtěl obeplout celý svět, a to v oblasti největších bouří – kolem 40. stupně jižní zeměpisné šířky. Podaří se kapitánu Ondráčkovi překonat světový rekord v délce plavby – zatím 313 dní? Petra a jeho...

Genomika rozděluje Maďary

V zemi lázní, vína, ostrých jídel a ugrofinského jazyka vzrůstá etnická nesnášenlivost. Dokládá to i antisemitský útok na bývalého vrchního rabína 5. června. Oleje do ohně přilil boj o voliče, který využívá „vědecky ověřenou rasovou čistotu“, v níž hlavní roli hrají výsledky genetických testů.

ŽIVĚ: Netradiční start rentgenové družice NuSTAR z letadla

Dnes v 16:30 by měla do vesmíru odstartovat družice NuSTAR. Start to bude poměrně netypický. Dneska by nás měl čekat nevšední kosmonautický zážitek. V 16:30 (startovací okno trvá až do 19:30) startuje do vesmíru malá rentgenová družice NuSTAR. Start je netypický v tom, že nosná raketa startuje z letadla L-1011 „Stargazer“. Raketa Pegasus XL má [...]

Noc snů v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se dnes, 13. května, od 19:00 hodin uskuteční již šestý ročník speciální akce pro handicapované děti – Noc snů.

Unikátní atlas Česka se stane nejlepší Mapou světa

Mezinárodní kartografická unie se na světovém kartografickém kongresu v Paříži v červenci 2011 rozhodla zařadit sedm let vznikajcí unikátní atlas Česka na první místo v kategorii národních a regionálních atlasů. Je to již druhé ocenění tohoto atlasu.

Workshopy v oboru konzervování-restaurování

Péče o předměty kulturního dědictví je pro pracovníky kulturních institucí jejich každodenním chlebem. Vzhledem k různorodosti materiálů, ze kterých jsou tyto předměty zhotoveny, nabízíme těmto pracovníkům workshopy úzce zaměřené na konzervování-restaurování papírových, kožených, textilních, kovových a jiných artefaktů.

Elektromobily na trhu prorážejí pomalu. Zákazníky brzdí jejich cena

Do pěti let by v Česku měly fungovat stovky dobíjecích stanic pro elektromobily. Energetické společnosti předpokládají, že o auta bude obrovský zájem. I když se u nás dá několik typů koupit, zákazníky zřejmě odrazuje jejich cena. Ta je vyšší, než u běžných vozů. Auto se dá i přestavět, stojí to ale zhruba půl milionu.

Kam s tou zelení?

Často se setkáváme s otázkami, co s posekanou trávou, větvemi, spadaným listím atp. Společným znakem tazatelů bývá, že na tuto biomasu ze zahrady pohlížejí jako na nežádoucí odpad, kterého se snaží co nejsnáze zbavit. Zkusme se na tento „odpad“ podívat z jiného úhlu pohledu.

Akustické vlastnosti potravin

Znalost šíření akustických a obecně i dalších mechanických vln v biologických materiálech se stává předmětem stále se zvyšujícího zájmu, což souvisí s rostoucím počtem aplikací těchto vln např. v potravinářském průmyslu.

Optické vlastnosti potravin

Barva je jedním ze základních kvalitativních atributů potravin. Přestože primárně nemusí popisovat nebo odrážet nutriční, senzorickou nebo funkční hodnotu, rozhoduje často o přijatelnosti výrobku konzumentem.

Separace chemických forem rtuti kapilární elektroforézou

Použití kapilární elektroforézy pro separaci chemických forem rtuti není prozatím příliš rozšířené. Separace chemických forem rtuti se v současné době provádí především plynovou a kapalinovou chromatografií. Přesto elektromigrační metody mohou být pro speciační analýzu velmi výhodné.

Výzkum fauny dna v nebroditelných částech toků

Velké toky jsou v České republice významné z hlediska vodohospodářského využití, nicméně z důvodů metodické obtížnosti a finanční náročnosti, nebyl systematicky prováděn průzkum fauny dna. Tato skutečnost komplikuje možnost hodnotit ekologický stav nebroditelných toků dle bioty.

České "bojové" letadlo - Evektor EV-55M Outback

Český letecký průmysl zažil v roce 2010 významnou událost. Kunovická firma Evektor představila dvojmotorový dopravní letoun EV-55 Outback, největší letadlo vyvinuté v středoevropském regionu za posledních 20 let. Málokomu asi představení letounu uniklo, ale už méně lidí ví, že firma Evektor připravuje také militarizovanou verzi svého letadla, označovanou jako EV-55M...

Obnovitelné zdroje energie v ČR: mají 10 %, lidé by podle výzkumu chtěli víc

Podle Energetického regulačního úřadu přesáhl v posledním roce podíl obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie v České republice 10 %. Energetika jako celek by pak dle názoru veřejnosti měla fungovat nejlépe jako energeticky soběstačný systém poháněný obnovitelnými zdroji. Vyplývá to z komplexního výzkumu názorů veřejnosti zpracovaného agenturou SC&C...

Čechy krásné, Čechy mé

Slabost Ledrenských Italů pro Čechy, nepálská historie a identita, Gerard Edery, čínský právník Kao Č´šeng a Faraoni a kouzelníci – to je nabídka nového Sedmého světadílu.

Cítí se psi provinile?

Pes, který přestoupil pravidla stanovená jeho pánem, klopí hlavu a uhýbá očima. Má pocit viny? A dokážeme provinilého psa vždycky odhalit?